FOTO + declarații Velcotă, Ciurea: ACS Poli Timişoara – ACSO Filiaşi 1-2 (0-0). De luni, antrenor al violeților va fi Silviu Bălace iar secund Răzvan Ionilă

Autori ai unui draw la Becicherecu Mic în runda inaugurală dar și eliminați marți la scor din Cupa României, alb-violeții retrogradați din Liga 2 au debutat și pe teren propriu în Liga 3 prin a pierde după ce au egalat la mijlocul reprizei a II-a a meciului jucat în compania uneia dintre reprezentantele fotbalului oltean la acest nivel, cluburi din nou repartizate după o pauză în acest sens în seria vestică, a IV-a: ACS Poli Timişoara – ACSO Filiaşi 1-2 (0-0).

Partida s-a disputat în cadrul etapei a doua din noua ediție 2019-2020 a ligii a treia, numai 150 de spectatori fiind prezenți în tribunele de pe stadionul Electrica vineri de la ora 18, meci la finele căruia ACS Poli a trebuit să se recunoască învinsă de vizitatorii din Filiaşi, care și-au trecut în cont al doilea succes.

La timișoreni au revenit în lot din această săptămână Sebastian Velcotă şi Raul Bonda, ultimul, fost junior la ACS Poli până în vara anului trecut, primul găsindu-și loc în unsprezecele de start aliniat de interimarul Pavel Velcotă. Căruia i s-a găsit un înlocuitor permanent, căci de luni noul antrenor al bănățenilor va fi Silviu Bălace, iar secund Răzvan Ionilă. Și apropo de staff-ul tehnic, de neînţeles de ce arbitrul nu i-a permis antrenorului secund Petre Vlătănescu să stea pe banca de rezerve, chiar dacă a avut ecusonul expus pe piept.

Prima acţiune periculoasă a violeţilor a survenit la o incursiune personală pe stânga a lui Iseini, care a intrat în careu şi a șutat de la 12 metri sub transversală, dar portarul a respins în corner, rămas fără rezultat.

O nouă ocazie a gazdelor la evadarea lui Velcotă pe contraatac, pe flancul stâng, de unde a intrat în careu dar a şutat de la 12 metri, din unghi, în plasa exterioară. Doljenii au ripostat după pauza de hidratare, în minutul 28, printr-o centrare de pe stânga şi o lovitură cu capul din 6 metri, la care Mosoarcă a avut din nou o intervenţie salutară.

Trei minute mai târziu, o nouă mare ocazie a oltenilor, prin Almic, care a şutat de la 16 metri şi Mosoarcă a respins miraculos. În minutul 40 s-a petrecut o fază în care toată suflarea de pe arena Electrica a văzut un fault clar în careul de 16 metri, la Velcotă, atacat din spate când a vrut să şuteze de la 14 metri, indiscutabil. Însă arbitrul a fluierat, jucătorul oaspeţilor s-a luat cu ambele mâini de cap iar centralul a indicat fault în atac… Decizie împănată cu… râsu-i candid. D-ale fotbalului.

În minutul 43, primul cartonaş galben, acordat lui Oprea, pentru un fault. Un nou fault clar, la 35 de metri de poarta oaspeţilor, Ochea fiind stopat de Vulpe, după care vizitatorii s-au lansat pe contraatac și puteau înscrie prin Ghighilicea, care a şutat puţin pe lângă bară. Avea să o facă în schimb cu bis la reluarea jocului…

Oaspeţii au deschis scorul la 10 minute după reînceperea partidei, la capătul unui contraatac pe flancul stâng, purtat de Armăşelu, care a centrat pe jos iar Ghighilicea a înscris cu latul, din apropiere… 0-1.

Egalarea a survenit în minutul 65, la o centrare de pe dreapta a lui Sporin, înaltă, în careu, de unde, cu capul, Velcotă a marcat. Doljenii au solicitat fault în atac, dar arbitrii au validat golul, pe bună dreptate.

Două minute mai târziu, căpitanul violeţilor, Oprea, a văzut direct cartonaşul roşu pentru un fault tare asupra lui Claudiu Ştefan, la centrul terenului, predându-i banderola lui Cristian Podină.

În minutul 83 va fi 1-2, Ghighilicea reuşind ”dubla” cu un gol norocos printr-o pădure de picioare, din careu, în urma unei centrări pe jos, expediată de Almic. ACSO prelua din nou conducerea, de astă dată în superioritate numerică.

Putea fi totuși 2-2 în minutul 87 dar şutul lui Iseini de la 17 metri, din lovitură liberă, a trecut pe lângă bară. Se arătau trei minute de prelungiri și treceau cinci dar nu se mai întâmpla nimic. ACS Poli, la prima înfrângere acasă în Liga 3…

*

ACS Poli: Constantin Mosoarcă – Raul Cochinţu (min. 46, Marco Buga), Cristian Podină, Sinişa Sporin, Raul Popa (min. 77, Sergiu Românu) – Adrian Chiriac, Lucian Oprea, Remi Ochea (min. 58,  Cristian Mitre), Sebastian Velcotă – Cristian Pădurariu (min. 62, Alexandru Daminescu), Nafi Iseini.

Antrenor: Pavel Velcotă – interimar; secund: Petre Vlătănescu.

Pe bancă: Răzvan Popeţ, Flavius Toboşaru şi Velco Iovanovici

ACSO Filiaşi: Sorin Munteanu – Aurel Lupu, Robert Vulpe, Fabian Cruşoveanu, Adrian Ungur (min. 55, Ştefan Kovari) – Cosmin Calu, Ion Creţu (min. 73, Eduard Pătraşcu), Marius Almic, Claudiu Ştefan – Alexandru Armăşelu (min. 90, Cristian Tescan), Claudiu Ghighilicea).

Antrenor: Gheorgthe Ciurea (principal) şi Frunte Luţă (secund).

Au arbitrat: Nicolae Dragoş Lunca – George Suciu şi Robert Mereş (toţi trei din Cluj Napoca). Observator de arbitri Eduard Dumitrescu (Piteşti), iar delegat de joc Emanoil Popescu (Târgu Jiu).

+

La cald…

Pavel Velcotă (antrenor interimar Poli): ”A fost primul meci, în etapa a doua, pe care l-am avut acasă. Pe teren propriu, am abordat acest meci cu o echipă tânără, chiar dacă am primit o întărire la mijlocul terenului, Sebastian Velcotă, care a revenit în ultimul moment la echipa ACS Poli Timişoara. Prima repriză am abordat meciul de la egal la egal, ceea ce ne-am propus în prima repriză ne-a ieşit, dar odată cu eliminarea lui Oprea la începutul reprizei secunde nu am mai reuşit nimic. Pot spune că sunt mulţumit de joc, chiar dacă mă nemulţumeşte în primul rând rezultatul şi vreau să subliniez faptul că este al cincilea gol, sau al şaselea dacă îl punem şi pe cel din Cupa României, pe care l-am primit din faze fixe. Încă mai avem mult de lucrat mai ales la fazele fixe. Din punct de vedere psihic, noi mai avem mult de lucrat cu aceşti  juniori… Rezultatul din Cupa României a fost dezastruos şi din cauză că am folosit mulţi juniori care nu dețin experienţa ligii superioare. În acest joc ne-am dorit mult să obţinem un rezultat mai bun după acel egal scos în etapa trecută la Becicherecu Mic, dar nu a fost să fie. Iar de luni noul antrenor principal va fi Silviu Bălace și secund Răzvan Ionilă. Eu şi cu Vlătănescu rămânem în continuare la club”.

Gheorghe Ciurea (antrenor principal ACSO Filiaşi): ”Nu am sperat chiar la o victorie la Timişoara, suntem şi noi în construcţie. Ne-au plecat foarte mulţi jucători, am format o echipă, un grup cu mulţi tineri, şi sperăm să ne aliniem cât mai sus. Avem câţiva juniori buni, ne vom baza pe ei în teren şi sper prin evoluţia lor să ajungă cât mai sus, adică la un nivel mai mare. Despre gazde, e o echipă bună, ne-au pus probleme, chiar dacă au avut un om în minus. Și-au creat situaţii de gol iar dacă înscriau şi golul doi, altul ar fi fost rezultatul”.