FOTO. Fie și un 0-0 poate fi cel mai frumos joc al returului în D Timiș: Ghiroda – Mașloc. Oaspeții, două bare în aceeași fază

Liderul și cea de-a patra clasată au oferit un meci pe cinste pentru nivelul Diviziei D Timiș sâmbătă de la ora 11, din păcate fără goluri: ACS Ghiroda – Voinţa Maşloc 0-0.

Am putea consemna că a fost cel mai frumos joc din acest retur de campionat al ligii a patra timișene, în care ocupantele podiumul la sfârșitul ediției trecute au etalat un fotbal bun și au luptat cu ardoare până la ultimul fluier al arbitrului, înaintea căruia golul le-a surâs pe rând oponentelor în minutele de prelungiri, Berceanu respectiv Dochiţa având mari ratări.

Gazonul arăta perfect azi dimineață la ora 11, pe terenul Tricoului 1 Iunie din cartierul Plopi, un exemplu pentru alte suprafețe de joc din Timișoara, poate doar puţin moale după ploaia căzută ieri, iar liderul s-a văzut surprins de prestația în forţă pregătită de antrenorul Adrian Şeţu, ai cărui elevi de la Voința puteau pleca în buzunar cu toate cele 3 puncte dacă nu ar fi ratat chiar din situații favorabile.

În minutul 3, Raţiu șuta de la 6 metri în vinclu iar portarul Dubou respingea în corner, ca primă salvă a vizitatorilor. În minutul 5, lovitură liberă de la 20 metri, expediată de Ignea în braţele portarului. În minutul 12, Raţiu îl servea în adâncime pe Rus, care a şutat de la 12 metri iar portarul a respins de sub transversală. În minutul 14, schimb de pase Raţiu – Glodean, ultimul şutând cu latul de la 14 metri iar portarul prinzând fără probleme. În minutul 19, Gabără a centrat de pe dreapta iar Vântură a reluat de la 7 metri cu latul peste transversală. În minutul 22, Raţiu nimerea din 6 metri stâlpul din dreapta al porţii, la rădăcina barei, de unde balonul i-a revenit lui Rus, care, de la 9 metri lateral dreapta, a şutat la rândul său, la colţul lung, în bară, jos… Iar mingea ieșea în aut…

Era deja mijlocul primei reprize iar oaspeții jucau de parcă ar fi fost lideri detașați ai ligii a patra.

În minutul 25, primul cartonaș galben a fost primit de Alexandru Baranyi pentru joc periculos iar în minutul 31 s-a consemnat și prima ocazie a liderului, fără însă ca Mancaş să îl învingă de la 8 metri pe Amarinei. În replică, în minutul 28, Glodean i-a pasat excelent lui Vîntură, pe dreapta, de unde fostul junior al lui FC Timișoara a şutat la colţul lung şi Dubou a respins în corner. În minutul 32, Mancaş a primit și el un cartonaș galben, pentru proteste, iar Cosmin Bogdan a părăsit terenul, accidentat fiind, înlocuit cu Ilie, ca peste alte zece minute şi Raţiu să vadă galben, pentru simulare. Prima repriză avea să se încheie albă…

După pauză, jocul s-a echilibrat, cu o ușoară dominare a liderului în galben-albastru, dar mai periculoşi au fost tot oaspeţii, prin Vîntură, în minutul 60, când a scăpat singur cu portarul, care a respins în corner. Apăreau apoi şi alte cartonaşe, pe rând în contul lui Ilie şi Glodean, dar și în dreptul lui Hriţcan plus Berceanu, care îl recepționa pentru proteste inutile. Oaspeţii s-au enervat fără motiv, căci și arbitrajul a fost binișor peste acest nivel, iar în replică liderul și-a văzut de joc, ratând alte bune ocazii de gol, prin Budur, rămas în minutul 68 singur în faţa lui Amarinei, care scotea în corner. În minutul 75, un puternic șut al lui Dochiţa de la 18 metri, Amarinei respingând în corner. Şi Dochiţa primea apoi cartonașul galben, pentru o intrare tare la un adversar.

În minutul 85, Amarinei a plonjat la o minge care ieşea din suprafața de joc, prinzând-o şi luând-o în braţe, la care arbitrul a acordat lovitură liberă indirectă pentru gazde, din lateral stânga, rămasă fără rezultat, după ce oaspeții de la Voința Mașloc au protestat îndelung la această decizie probabil corectă a arbitrului elen, care oficiază în liga a III-a din Grecia, aflându-se în România cu probleme de serviciu.

În minutul 91, Berceanu putea da lovitura pentru roș-albaștrii, când a scăpat singur și a trecut mingea cu capul peste Dubou, dar balonul a fost ajuns de Ștefanovici şi portarul l-a reținut. În secundele următoare, în minutul 92, Raţiu a văzut al doilea cartonaș galben pentru un fault la centrul terenului și a fost eliminat, iar lovitura a fost executată rapid de Dochiţa, care a şutat însă puţin peste transversală… Se încheia 0-0.

*

ACS Ghiroda: Alex Dubou – Branimir Ştefanovici, Lucian Gavriluţă, Constantin Popa, Narcis Damian (min. 65, Brian Filimon), Cosmin Mancaş, Alex Gaidoş, Leonard Naidin, Sebastian Budur, Emanuel Pătraşcu (min. 57, Florin Dochiţa), Alexandru Baranyi (min. 46, Bogdan Centea; min 80, Octavian Firuţ).

Antrenor: Vlad Bura.

Pe bancă: Alexandru Ciui – Denis Ciobanu şi Marius Stanciu.

Voința Maşloc: Cosmin Amarinei – Daniel Gabără, Robert Hriţcan, Marius Demian, Cosmin Bogdan (min. 32, Adrian Ilie) – Alexandru Rus, Lucian Ignea, Ovidiu Glodean, Alin Berceanu – Dan Raţiu şi Iulian Vântură.

Antrenori: Adrian Şeţu şi Mircea Şchiopu.

Pe bancă: Sergiu Nariţa – Igor Jivcovici şi Darius Năstase.

Arbitri: Ştefanos Chiotis – Călin Cimponeriu şi Alexandru Filip. Observatori: Iulian Spătaru şi Iosif Mânecan.

La cald…

Vlad Bura (antrenor ACS Ghiroda): ”Am întâlnit o echipă foarte bună și ţin să-i felicit pe această cale pe cei de la Voința pentru modul în care au jucat în acest retur. Consider că a fost un meci bun, chiar peste acest nivel și chiar nu merita nici una dintre echipe să câştige. A fost un meci de luptă şi până la urmă consider un scor echitabil. Din păcate nu am reuşit să marcăm, cu toate că o puteam face, dar pentru noi acest 0-0 a fost o bună lecţie prin prisma jocului bun al adversarului de astăzi. Eu consider că sunt două-trei echipe foarte bune, bineînţeles, pe lângă echipa mea. E Maşloc, cei de la Dumbrăviţa, care mi-au plăcut foarte mult, şi cei de la Dudeştii Vechi au o echipă foarte bună şi ambiţioasă”.

Adrian Şeţu (antrenor Voința Maşloc): ”Din păcate, fotbalul se joacă pe goluri, nu pe ocazii, și nici pe bare, cum am avut noi! Asta e… Arbitrajul vreau să-l pun pe lipsa de comunicare dintre ei, aşa mi s-a părut, dar a fost bunicel, bunicel… Acum eu cred că din cauza lipsei de comunicare au fost câteva decizii confuze, căci am înţeles că nu vorbeşte decât engleză și s-a grăbit la unele cartonaşe galbene, pe care le-a dat foarte repede şi nu a fost jocul într-atât de dur cum se părea. Dar nu a influenţat cu nimic scorul. Pentru noi a fost greu, căci avem un lot restrâns, suntem 12 -13 jucători și am jucat trei meciuri într-o săptămână, așa că pentru noi chiar a fost greu…”

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.