Finalul sezonului de toamnă în liga a cincea timișeană a programat și duelul la vârf al primelor două clasate la egalitate de puncte în Seria a II-a, fruntașe desprinse de restul plutonului dar pe care nimic nu le-a putut despărți astăzi de la ora 14 în etapa a XV-a, liderul la golaveraj deschizând scorul în deplasare la mijlocul reprizei a doua dar fiind egalat nu mult mai apoi, odată rămas în inferioritate numerică. Iar replica a fost dată din fază fixă pe combinata campioanei naționale de futsal CS Informatica Timișoara: AS FC Rapid Săcălaz – CS Progresul Gătaia 1-1 (0-0).

Pe un timp foarte câinos, de așteptat în ultima duminică din noiembrie, cu ploaie măruntă, primele două clasate în Seria a II-a din Campionatul Județean Timiș și-au atras felicitări prin modul cum s-au străduit să marcheze momentul căderii cortinei peste sezonul de toamnă în liga a cincea timișeană. Au dat practic totul și ce este mai frumos pentru sportul rege precum şi pentru cei peste 150 de spectatori.

S-au aliniat față în față la finele turului având același număr de puncte și aproximativ același golaveraj, cu medii de peste 4 goluri marcate pe meci respectiv în jur de unul primit, ușor favorabil ex-divizionarei ”D” din Gătaia, iar gazda vicecampioană a seriei în ediția trecută și oaspeții de pe locul I au încheiat umăr la umăr runda a XV-a dar și sezonul de toamnă, 1-1 după 0-0 la pauză, ca primă remiză în contul fiecăreia, după ce până acum se impuneau pe linie, cu excepția care confirmă regula.

În plus, și brigada de arbitri a contribuit la reușitul spectacol sportiv. Cât despre fazele în sine, după ce în minutul 6 oaspeţii au ratat prin Cristian Pele din postura singur cu portarul, scăpat fiind pe contraatac dar Şimoneac respingând balonul la şutul din 10 metri, a venit și rândul lui Alin Gîrz să treacă pe lângă 0-1, ochind stâlpul din stânga lui Şimoneac.

În minutul 37, gazdele au fost cele puteau deschide scorul dar au ratat o lovitură de la 11 metri corect acordată de arbitru pentru henţul comis în careu de Zamfir, care a primit şi cartonaş galben. Lovitura de pedeapsă a fost apărată de portarul Sabac, la un şut slab în dreapta sa, deturnat în corner… 0-0.

În mitanul secund, Alin Gîrz s-a revanșat prin a deschide scorul pentru oaspeţi în minutul 67, cu un şut din careu, pe mijlocul porţii… 0-1.

Însă nu mult după acest gol, la numai şase minute, vizitatorii aveau să rămână în 10 jucători, deoarece căpitanul ”portocaliilor” lui Manu Roșu, Dorel Zamfir, a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Iar imediat, din centrarea ca la carte expediată din lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta de Robert Lupu, colegul și elevul său campion național de futsal de la CS Informatica, Valentin Ilaş, a finalizat cu capul în stânga portarului, egalând pentru alb-albaștrii lui Cristian Nicolae… 1-1. Egalare salutată de pe margine de fanii Rapidului cu fumigene, a se vedea galeria foto…

Însă chiar și egalat, liderul Progresul Gătaia și-a păstrat șefia, campion de toamnă în Seria a II-a din ”Județ”, la egalitate de puncte cu gazdele, 34, echilibru mai rar întâlnit la sfârşitul turului în acest eşalon.

*

Săcălaz: Cristian Şimoniac – Sebastian Smochină, Ştefan Todaşcă (cpt.), Ovidiu Pană, Emanuel Kovacs, Daniel Păstrăvanu (min. 66, Florea Vulpescu), Valentin Ilaş, Robert Lupu, Andrei Trif (min. 51, Ciprian Bota), Marian Danciu, George Prisneac.

Antrenor Cristian Nicolae.

Rezerve: Ioan Begu, Ionel Mititelu, Ionel Stângaciu, Vlad Vasiu, Ioan Petculescu.

Gătaia: Marius Sabac – Sorin Pop, Cristian Gavrilă, Dorel Zamfir (cpt.), Miodrag Ichim, Daniel Pele, Daniel Crioşan, Cristian Pele, Andrei Mîţu (min. 85, Răzvan Istodor), Levente Parvany (min. 90+2, Cosmin Epure), Alin Gîrz.

Antrenor Manu Roşu.

Rezerve: Alexandru Ungureanu şi Fabian Vona.

Au arbitrat: Bogdan Nicolescu – Raul Ghiciulescu şi Alin Botaş.

Rezultatele etapei a XV-a în ”Județ” și clasamentele seriilor, pe coloana datelor tehnice din secțiunea Fotbal.

Fotografii… (*clic pe imagine pentru mărire)

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.