FOTO: Timișul – Unirea 0-0. Ianoșev (Șag): ”Încercăm legitimarea a încă 2 cu care suntem în discuții avansate”. Căprărescu (Sânnicolau Mare): ”Important e că n-am primit gol”

Divizia D Timiș a continuat în a treia sa etapă cu un meci disputat sâmbătă de la ora 11, urmând a continua pe seară. Până atunci, declarații, detalii și fotografii de la CS Timişul Şag – Unirea Sânnicolau Mare 0-0.

Singurul meci care s-a disputat de la ora 11 în cadrul etapei a III-a a fost astăzi în localitatea Şag, între echipele Timişul şi CS Unirea, încheiat la egalitate, un scor care mulţumeşte ambele tabere, deși în final ambele formații au trecut pe lângă victorie.

După ocaziile ratate de ambele grupări în prima repriză, oaspeţii au avut şansa golului tocmai în minutul 45, dar lovitura de cap a lui Olteanu, din 8 metri, a nimerit transversala.

În mitanul secund s-a jucat cursiv iar ambele echipe s-au întrecut în ocazii, finalul fiind fierbinte iar în minutul 89 Cozma fiind la un pas de a da lovitura, scăpat pe contraatac. El a şutat la colţul scurt dar Toma a respins în corner, rămas fără rezultat.

Şi în minutele de prelungiri gazdele puteau să-şi treacă în cont cele trei puncte dar lovitura de cap din 10 metri lateral stânga a lui Moroşanu a şters jos stâlpul din dreapta al porţii apărate cu brio de tânărul Alexandru Timiş, de fapt cum a făcut-o şi oponentul din cealaltă poartă, Cristian Toma.

Gazdele au apelat la o singură schimbare, la pauză, Tutunaru preluând rolul lui Buruiană, pe când oaspeţii le-au efectuat pe toate cele patru.

*

CS Timişul: Cristian Toma – Alin Buruiană (46, Marius Tutunaru), Cristian Seculin, Cosmin Goia, Flavius Gîrba, Lucian Robotă, Alin Roşu, Gheorghe Costescu, Marco Giurasevici, Bogdan Moroşanu, Claudiu Sturza.

Antrenori: Dejan Ianoşev şi Cosmin Goia.

Au fost trecuţi pe raportul de joc: Mircea Ardelean, Alin Luca, Paul Sinitean şi Alexandru Bercea.

Unirea: Alexandru Timiş – Adrian Galu, Vasile Florescu, Nagy Attila, Răzvan Dima, Vasilică Bizău, Ovidiu Oancia, Bogdan Costea, Dragan Bataneaț, Angelo Olteanu, Andrei Cărpinişan.

Antrenor: Nicolae Căprărescu.

Au mai jucat: Cătălin Crişan, Tomas Cozma, Toma Stoianov şi Andrei Manoliu.

Rezerve: Alex Vlascici, Bogdan Varstiuc, Bogdan Pînzaru.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Raul Ghiciulescu şi Patricia Samsudean. Observatori: Iulian Spătaru şi Traian Dejeu.

*

La cald…

Adrian Ianoşev (manager sportiv CS Timișul Şag): ”Un joc antrenant între două echipe aflate în reconstrucţie. Ne-am dorit victoria, băieţii au făcut tot ce le-a stat în putinţă să o obţină, dar atât căldura cât şi absenţele nu ne-au permis mai mult. Consider că rezultatul este unul echitabil şi vreau să fac o menţiune în aprecierea bună a brigăzii de arbitri.În săptămâna care urmează încercăm să mai legitimăm doi jucători cu care suntem în discuţii avansate”.

Nicolae Căprărescu (antrenor CS Unirea): ”Este un joc în creştere, aşa cum am mai spus şi în etapa care a trecut. Noi avem o teamă de joc, e a tinereţii, caracteristică a tinereţii. Până la urmă, să vedem pe faza defensivă. Nu am putut să ţinem de ea, trebuie să avem o construcţie bună, am fost conduşi cu 2-0, am revenit, chiar am şi egalat, dar ratăm în continuare. Azi, după ocaziile pe care le-am avut, victoria putea să ne aparţină, dar ăsta este fotbalul, însă cel mai important pentru echipa această tânără e că nu am primit gol şi am plecat cu un punct. În final puteam lua un gol, după ce noi am ratat ca şi la Murani, pe contraatac, şi puteam pierde. Arbitrajul a fost bun, poate că pe ici, colo, neesenţial, dar nu a influenţat cu nimic, așa încât dacă ar fi astfel toate arbitrajele până la final, ar fi foarte bine!”

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.