AS Arsenal Armata Timișoara a marcat majoritatea golurilor pe finaluri de repriză, dispunînd luni de AS Fan Taxi cu 6-0 (3-0), într-un meci din runda a 16-a a seriei secunde în Campionatul Municipal, liga a VI-a, succes categoric cu care îşi confirmă statutul de aspirantă la primul loc.

Afectaţi de accidentul soldat în urmă cu câteva zile în Afganistan, unde colegul lor Ionuț Leuştean a fost rănit, jucătorii din trupa lui Valentin Cuclea au reuşit cu greu deschiderea scorului, abia dintr-o fază fixă, în minutul 26, în urma unei lovituri libere de la 25 de metri, executată impecabil de Marius Porumba, direct în vinclu.

Gazdele au reușit în ultimele cinci minute din prima repriză alte două goluri, prin Tănăsescu, mai întîi cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Chirocea, iar apoi după ce a driblat trei jucători, inclusiv pe portarul Caius Matoci.

La reluare, căldura și-a pus amprenta pe evoluţia echipelor iar golurile au venit după introducerea în teren în minutul 71 a lui Marius Guran, care a contribuit la hat-trick-ul reuşit de Andrei Petre, ultimul fiind cel mai frumos gol al întâlnirii, semnat în minutul 90. Întreaga echipă, împreună cu staff-ul tehnic, a dedicat această victorie soldatului rănit în Afganistan.

Arsenal: Ioan Maftei (min. 46 Dimitrie Cornean) – Cosmin Miroșu, Vasile Diac, Laurențiu Pasat, Nicolae Heber, Marius Porumba, Petre Andrei, Petrică Botnar (min. 36 Mariu Berbecaru), Daniel Chirocea (min. 59 Alin Mic),Viorel Tănăsescu, Codruț Ciucu (min. 71 Marius Guran). Antrenor principal: Valentin Cuclea; secund: Nicolae Oțet.

Fan Taxi: Caius Motoci – Cristian Baptulou, Sorin Pituc, Florin Popescu, Florin Glic, Lucian Amza, Florin Amza, Florin Coreteu, Petroi Bochiș, Marin Cărciu, Cristian Lazăr. Antrenor: George Cuțitaru.

Arbitru: Alexandru Manea; asistenți: Paia Pecarov și Mihai Cornel. Observator: Alexandru Onaca.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la GALERIE FOTO. Arsenal Armata: Tănăsescu două, Petre 3