Etapa a 20-a, a treia a returului, s-a încheiat astăzi, cu alte două jocuri. Câteva detalii şi o GALERIE FOTO de pe terenul liderului Diviziei D Timiş: ASU Politehnica Timişoara – Timişul Şag 6-0 (4-0)…

Liderul nu s-a dezminţit nici de această dată şi după 20 de minute conducea deja cu 3-0, înseninând mohorâta amiază de duminică! În minutul 12, Tulcan, scăpat singur spre poartă, a şutat de la 14 metri, portarul a respins şi, pe fază, Ionaş, cu latul, a deschis scorul.

După doar 5 minute, lovitură liberă de la 22 de metri, şut puternic, acelaşi Tulcan, portarul respingând iar acelaşi Ionaş înscriind. Avea să fie 3-0 două minute mai târziu, la o centrare perfectă a lui Ilie, Obrejan înscriind din 6 metri, cu capul. Rezultatul la pauză a fost stabilit de Gălan, în minutul 35, cu o lovitură de cap, la balonul expediat de Popoviciu, din corner.

După pauză, violeţii au redus motoarele, reuşind să mai înscrie de două ori: în minutul 78, prin Tulcan, care a ajuns la cota 17, şi în minutul 90, când Popoviciu a transformat un penalty. Tot în acest minut Tutunaru a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

În cel de-al doilea joc disputat astăzi, de la ora 11, AS Dumbrăviţa a întrecut cu 3-2 (2-1) pe Progresul Gătaia, prin golurile marcate de Paul Leonte (min 6), Adrian Bungău (min. 43) şi Dorel Ganea (min. 60) respectiv Remus Moga (min. 2 şi 84, din 11 metri).

Golgeterii după 20 de etape: cu 19 goluri, Patrick Novac (Pobeda Dudeştii Vechi) şi Emanuel Pătraşcu (CS Ghiroda), 17 – Flavius Tulcan (ASU Politehnica), 16 – Mediop (Ghiroda), 13 – Remus Moga (Gătaia).

*

ASU Politehnica Timişoara: Paul Burtic – Alexandru Birău, Cristian Gălan, Mircea Obrejan, Carol Taub, Adrian Ilie (min. 50, Ionuţ Vucea), Dinu Rebenciuc (min. 46, Adrian Neagoie), Petru Popoviciu, Răzvan Ghinescu (min. 70, Dorin Codrea), Alin Ionaş (min. 65, Nicu Făgeţan), Flavius Tulcan. Pe bancă: Robert Rogojină, Ioan Maranescu, Marius Brânzan.

Antrenori: Paul Codrea şi Antonio Foale.

Timişul Şag: Ionuţ Ciobanu – Alexandru Ionuţ, Cristian Situwe (min. 91, Lucian Robota), Vasile Mureşan, Marius Tutunaru, Răzvan Vicea (min. 30, Cristian Răcoceanu), Marco Giurasevici, Gheorghe Sabău, Marius Ciobanu (min. 64, Alin Roşu), Leontin Chitescu, Mihai Grigore (min. 56, Cătălin Costea).

Antrenori: Adrian Ianoşev şi Emilian Munteanu.

Arbitri: Costel Dobrişan – Lavinia Bozdoc, Călin Cimponieru. Observator: Iulian Spătaru şi Gabriel Stoicovici.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.