Neprielnică după-amiază pentru practicarea fotbalului, dat fiind vremea nefavorabilă, dar poate şi de aceea sunt pregătirile de iarnă, pentru călire în condiţii vitrege. De care CS Nuova Mamma Mia, aflată la debutul jocurilor de verificare, şi ASU Politehnica, recent întoarsă din cantonament, cu tot cu o serie de meciuri amicale în picioare, au avut parte din plin.

În cartierul Circumvalaţiunii, pe terenul CSŞ Bega, s-a disputat în aceasă după-amiază primul joc amical avut în 2015 în oraşul de pe Bega de cele două formaţii, încheiat cu victoria echipei pregătite de Narcis Petre, ocupantă a locului 2 în Liga 3, Seria a IV-a.

Chiar dacă terenul a fost literalmente execrabil, ambele grupări au dat totul pentru a evolua cât mai mulţumitor, în ciuda suprafeţei de joc pe alocuri băltită. Şi unde mai pui că pe tot parcursul meciului ploaia nu a contenit…

În schimb, liderul din liga a IV-a, Divizia D Timiş, a suferit prima înfrângere, după două victorii si un egal, jocuri pe care le-a disputat în cantonament. În minutul 10, alb-violeţii puteau deschide scorul, dar torpila lui Naidin, din lovitură liberă, de la 18 metri, a nimerit transversala. În minutul 23, Zurbagiu a prins o ghiulea din afara careului de 16 metri, catapultând balonul în vinclul porţii… 1-0. În minutul 27 avea să fie 2-0, Telescu transformând o lovitură de la 11 metri, pentru un fault comis de portarul Rusu asupra lui Molcuţ. În minutul 43, Negruţ a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, în faţa portarului Rogojină, care a respins mingea şi, pe fază, Costea a stabilit rezultatul la pauză: 3-0.

Scorul chiar putea lua proporţii în minutul 44, dar la foarfeca lui Steop s-au împotrivit barele din vinclul porţii!

După pauză, ambii antrenori au abordat disputa cu schimbări masive de efectiv, între proaspeţii intraţi şi cu ex-chişozeanul Sorin Udrea, balanţa mitanului secund înclinând spre ASU Politehnica Timişoara, care şi-a făcut mai cursiv jocul, dar şi pe fondul unei superiorităţi numerice, dat fiind că în minutul 73 fundaşul „roşiilor”, Toma, a fost eliminat pentru bruscarea arbitrului asistent. Iar „violeţii” au reuşit să înscrie de două ori, în minutul 81, prin Vucea, din 11 metri, şi Rebenciuc, cu un eurogol în minutul 86. În minutul 89 putea fi chiar 3-3, dar Vucea, în loc să-şi vadă de joc, fiind singur în faţa porţii goale, a solicitat arbitrului acordarea unei lovituri de la 11 metri.

*

CS Nuova Mamma Mia Becicherecu Mic: Filip – Ştefanovici, Telescu, Toma, Negruţ, Hecsko, Zurbagiu, Tăbăcaru, Costea, Steop, Molcuţ.

Au mai intrat: Culda – Cioancă, Radu, Sturza, Postolache, Hodiş, Luţă, Centea, Voicu, Udrea.

Antrenor: Petre Narcis.

ASU Politehnica: Rusu (min. 30, Rogojină; min. 60, Burtic) – Filimon, Gălan, Contescu, Damian, Naidin, Ilie, Vucea, I. Cosmin, Budur, Rus.

Au mai intrat: Făgeţan, Rebenciuc, Maranescu, Gavriluţă şi Voin.

Antrenor: Sorin Brindescu şi Antonio Foale.

Arbitri: Mihăiţă Hromei – Flavius Trif şi Marius Talpoş.

***

În alte jocuri amicale…

Autoliv Lugoj – Voința Lugoj 4-0 (1-0). Joc disputat la Jabăr, în care au marcat: Ionuț Schwartzkopf – 2, Cătălin Vlaicu, Emanuel Stănilă.

CFR Timişoara – CS Ghiroda 0-5 (0-3). Au marcat: Alexandru Baranyi – 2, Alexandru Bârsanu, Ionuţ Baidoc şi Raul Duţu.

Timişul Şag – CS Millenium Giarmata 1-0 (1-0). Trupa lui Adrian Ianoşev a învins divizionara C, unicul gol fiind înscris de Bogdan Moroşanu (min. 22), proaspăta achiziţie de la Progresul Racoviţa. Meciul s-a disputat la Voiteni.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.