Deși suprafețele de joc nu servesc cauzei sportului rege local, fotbalul își intră tot mai mult în drepturi, prima duminică din februarie programând și alte meciuri amicale, care au pus față în față grupări divizionare C și D dar și din eșaloane mai mici.

S-a jucat așadar pe suprafața sintetică din complexul sportiv ”Dan Păltinișanu”, unde divizionara C din Giarmata a trecut la limită de divizionarii D din Dumbrăvița, dar și alte partide de verificare, ca de exemplu AC Recaș – Bazoș 4-4 sau ACS Fortuna Becicherecu Mic – ACS Fortuna II tot 4-4, echipa secundă înlocuindu-i pe vizitatorii din Vinga, care n-au mai izbutit să se alinieze la start. Noroc că Fortuna avea la dispoziție un efectiv suficient de numeros pentru a evolua  cu două granituri. Iar duminica nu este gata, întâlniri precum Voința Biled – Gelu sau Saravale – Unirea Tomnatic fiind în plină desfășurare, cu succinte detalii de la fiecare dintre confruntări într-o consemnare ulterioară.

Până una, alta, CS Millenium Giarmata a câștigat amicalul jucat de la ora 13 pe terenul artificial de lângă ”Dan Păltinișanu”, suprafață sintetică îmbibată cu apă, pe care toate cele 3 goluri s-au înscris în primele 25 de minute.

Divizionarii C se vor întoarce și miercuri pe aceeași surafață de teren, pentru partida de pregătire programată la ora 15,30 în compania gazdei ACS Poli II, mai apoi cei din Giarmata luând calea Munților Apuseni, de sâmbătă, pentru cantonamentul de la Arieșeni, din intervalul 12-19 februarie.

Astăzi, într-o partidă în care în cele două porți au început un tată și fiul său, Arpi Miklos la ACS Dumbrăvița iar Robi la cei din Giarmata, Buzducea a deschis scorul pentru CS Millenium deja în minutul 5, după o pasă în adâncime recepționată de la Soare, la care a pus latul de la 16 metri, pe jos, în stânga.

Minutul 16 aducea egalarea, Hodiș înscriind ceea ce avea să rămână unicul gol al alb-verzilor dumbrăvițeni, în urma unui corner executat de Rebenciuc: 1-1. Florin Olariu a speculat însă în minutul 25 greșeala lui Oneț, la expedierea unei pase înapoi la portar, și a semnat scorul final, 2-1.

Așadar nu s-a mai marcat, deși Nicoară și extrema stângă în vârstă de 16 ani Cristian Mandachi, urmărit de pe margine de antrenorul Centrului de Excelență, Adrian Văsîi, au scăpat singuri spre buturile dumbrăvițene, din tabăra căreia Hodiș și Ștefan au avut cele mai bune oportunități de egalare.

Divizionara D pregătită de Florin Macavei s-a afișat astăzi cu mai multe noi achiziții de iarnă, precum Contescu, Opîrlescu, Negruț, Rebenciuc, Pecarov sau Vătafu, următorul test fiind programat sâmbătă la Sânnicolau Mare.

Au fost însă și absențe de ambele părți, Semenea, Samoilă, Trifu și Mihălceanu la divizionarii C în roșu de la CS Millenium, respectiv Bîrză, Scrob și Cosmin Toma, accidentat chiar aici la umăr week-end-ul trecut și care mai are nevoie de două-trei săptămâni pentru a-și reveni, de la echipa de liga a patra.

Au jucat în Giarmata – Dumbrăvița 2-1 (2-1)

CS Millenium: Robert Miklos – Soare, Maghici, Artimon, Ștefănescu, Mihai Olariu, Corlățeanu, Buzducea, Florin Olariu, Stoica, Pricop.

Au mai intrat în partea a doua: Marinca – Ciobănică, Ghighilicea, Domșa, Codrea, Cohuț, Mandachi, Nicoară.

ACS Dumbrăvița: Arpad Miklos – Contescu, Opîrlescu, Oneț, Negruț, Rebenciuc, Borlea, Hodiș, Ștefan, Pecarov, Vătafu.

Au mai jucat pe parcursul reprizei secunde: Mihai, Iszak, Șofronea, Paleacu, Bîrsanu, Stiopu și Cioancă.

Arbitri: Balaj – Mihăescu și Avădanei.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.