Etapa a patra a Campionatului Județean Timiș, liga a V-a, a oferit deja de astăzi destule întâlniri, printre care și Tricoul 1 Iunie Timișoara – Voinţa Valcani 5-0 (1-0). Grosul jocurilor, duminică…

După ce în etapa trecută trupa lui Ionel Neamţu a fost nemulţumită de arbitraj, acum a venit rândul celor de la Valcani să fie nemulţumiţi de prestaţia brigăzii de arbitri, care a acordat în mod justificat două lovituri de la 11 metri, din care s-au înscris 2 goluri. În schimb şi oaspeţii puteau beneficia de două lovituri dar au fost refuzaţi de arbitrul Neagoe şi asistentul Damaschin, care nu au văzut infracţiunile petrecute în suprafaţa de 16 metri.

În minutul 6, veteranul Todea a fost faultat în careu de Bojan şi, corect, s-a acordat 11 metri, transformat cu precizie de Gheorghevici. În minutul 31 putea fi 1-1, atunci când Buicu a centrat din corner şi, cu capul, Bar a trimis mingea în transversală. Din nou, în minutul 39, oaspeţii ratează din situaţie unu la unu, prin Oboroceanu, ca tot el, un minut mai târziu, să fie faultat în careu fără ca arbitrul să acorde penalty.

În mitanul secund, la 5 minute de la reluare, în urma unui corner executat înalt în careu de vetarnul Todea, Gheorghevici trimite cu capul balonul în stâlpul porţii. În minutul 68, din nou se acordă o lovitură de la 11 metri pentru gazde, pentru un fault clar. Laszlo a executat précis și 2-0.

Vine rândul oaspeţilor să ceară un 11 metri pentru henţ în careu, dar arbitrii au lăsat jocul să continue.

Timişorenii au reuşit desprinderea la 3 goluri, în minutul 76, în urma unei faze fixe. Din nou lovitură de la colţ executată magistral de acelaşi Todea şi, cu capul, Adrian Popa înscrie din 6 metri. Cu patru minute înainte de final scorul a început să ia proporţii, Laszlo, din voleu de la 16 metri, trimițând la rădăcina barei, 4-0.

În prelungiri aveam să vedem şi două eliminări în contul vizitatorilor: Cristian Bojan, care l-a bruscat violent pe arbitru, şi Daniel Inovan, pentru injurii aduse fluieraşului.

Ultimul gol s-a marcat în minutul 90+5, prin Nagy, cu un lob de la 20 de metri, după ce portarul i-a ieşit în întâmpinare.

Tricoul 1 Iunie: Nicolae Jurcuţ – Cristian Todea, Ştefan Laszlo, Adrian Pop, Daniel Hărpăilă (min. 65, Mihai Mateică), Petru Râmneanţu, Cătălin Buzatu (min. 46, Alexandru Zaiţ), Alexandru Moricz (min. 46, Arpad Nagy), Ioszef Laszlo, Valentin Păunescu, Lucian Gheorghevic (min. 80, Dragoş Mitroi).

Antrenor: Ion Neamţu.  Pe bancă: Cristian Ionescu, Florin Angheluş, Ionuţ Olărescu şi Marian Chira.

Voinţa: Alin Bondor – Gavril Jicu, Tiberiu Simon, Cristian Bojan, Adrian Bar, Vasile Moşneag, Laurenţiu Urzicaru (min. 78, Leontin Petrov), Dragoş Buicu, Adelin Oborocianu, Raul Rejep, Daniel Inovan.

Antrenor: Daniel Vasilcin.

Reacţii la cald…

Ion Neamţu: ”După duşul rece de la Periam, azi am jucat mai bine, chiar dacă am început greu. În repriza secundă ne-am revenit şi am câştigat detaşat. Avem mulţi tineri care abia s-au integrat în echipă, întrucât ne-au plecat 8 jucători, din care 6 titulari”.

Daniel Vasilcin: ”Noi am fost cu ratările iar ei au dat goluri. Pentru gazde s-au acordat două lovituri de la 11 metri pe care nu le contest. În schimb şi noi am avut tot atâtea penalty-uri dar am fost refuzaţi. La noi acasă vin arbitrii şi ne arbitrează corect iar în deplasare… uitaţi ce ne-au făcut. Nu am înţeles de ce a prelungit 6 minute jocul, nu au fost evenimente. Acestea au apărut abia în aceste prelungiri. Să vedem ce scrie observatorul despre aceşti arbitri, că pe noi ne suspendă repede din cauza lor.”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

5 răspunsuri la GALERIE FOTO. Pentru gazde da, pentru oaspeţi ba: Tricoul 1 Iunie – Voinţa Valcani 5-0 (1-0)

1. ctm spune:

Putini spectatori! … dar oare echipa are afisat programul jocurilor (sa nu spun reclama) la stadion? astfel incat cei din cartier sa stie cand sunt meciuri, doar astfel se pot atrage oameni si chiar tineri aproapa de echipa

La fel ar trebui sa procedeze si restul echipelor, in special cele din orase unde populatia este mai numeroasa (ca marea majoritate a echipelor nu au situri propri, iar afisarea programelor de joc, eventual afis cu meciul care urmeaza sigur ar atrage spectatori).

2. adadj spune:

In primul rand nu mai scrieti aberatii, nu a fost nici un hent in care , cele 2 henturi unul sanctionat si unul nu au fost in afara careului, daca a-ti fi vorbit cu capitanul celor de la Valcani v-ar fi spus ca nu a fost (dar in timpul meciului el a cerut hentz , ca un lup batran ce este), iar fault in care nu a fost (a fost o faza identica cu cea de la romania ungaria la care nu s-a dat 11 metri pentru ungaria)
    Albitrajul a fost cu adevarat slab dar doar centralul, tusierii au albitrat exemplar.
    Din cate am inteles echipa tricoul are o pagina pe facebook unde ar aparea si programul echipei.

3. vali spune:

ei au site dar alti trebuie sa intrebi cunostintele e greu cu meciurile aste din judet ar trebui sa scrieti voi programu si ora sa stim si noi

4. Adelin spune:

Eu am fost faultat în careu , am picioru umflat trebuie să merg la spital să fac o radiografie, a fost un arbitraj penibil ziaristul care afost nu sa legat de arbitri ţi trebuia să o facă, mai ales arbitru acela pletos de lângă tribună eu cred că trebuie să-şi cumpere ochelari şi mai se laudă că este profesor şi când te gândeşti cine a arbitrat în prima ligă acest asistent,

5. adadj spune:

Din ce am vazut eu din tribuna , as zice ca nu a fost fault, primul care a lovit mingea a fost portarul celor de la tricoul, tu ai pus contra si de aceea te-ai lovit de portar, alta faza nu cred ca ar fi la care sa ceri fault, insa te-ai lovit din inertie caci nu tu ai dat primul in minge, plus ca si dupa contra mingea a fost deviata de portar altfel intra in poarta, portarul a respins clar minge in aceeasi faza de 2 ori intr-o secunda deci nu ai cum sa ceri fault.