Plavii Delia Sânpetru Mare – Unirea Giroc, 0-1 (0-0), în runda de duminică, a 17-a a Campionatului Judeţean Timiş, şi-a onorat statutul de joc cheie al Seriei I, Duţu decizînd în minutul 76 un derby care i-a încălzit niţel pe puţinii stoici care-au înfruntat vremea de iarnă tîrzie.

Chiar dacă a fost un frig năucitor, derby-ul Seriei I de „Judeţ” s-a ridicat cu mult peste acest nivel al întrecerii. Cele două vecine de clasament, gazdele, locul 3, şi oaspeţii – locul secund, au oferit un bun spectacol fotbalistic în faţa puţinilor spectatori prezenţi la meci.

Primul sfert de oră le-a aparținut elevilor pregătiți de Marius Stanache, care puteau reuşi deschiderea scorului chiar în minutul 4, cînd şutul de la 18 metri al lui Bataneaţ a fost respins de sub transversală, în corner, de portarul Sziklai.

Au urmat ocaziile lui Ciui, în minutul 7, şi Tulcan, în minutul 14. Vizitatorii nu s-au speriat de şarjele localnicilor, echilibrând jocul, după care a urmat o perioadă de tatonare a girocanilor la poarta apărată de Martescu, fără a asista la deschiderea scorului.

În partea a doua, Duțu, Moricz și Aga ameninţă serios poarta adversă dar fără modificări survenite asupra scorului, până în minutul 76, când acelaşi Alexandru Duţu nu a mai greşit ţinta, reuşind să finalizeze în gol centrarea de pe dreapta a lui Râmneanţu, fază la care portarul a fost nevoit să scoată mingea din plasă… 0-1.

Până la final, gazdele au încercat egalarea, dar nu au putut trece de apărarea ermetică a oaspeților. Cu această victorie, trupa din Giroc se ţine aproape de lider, la un punct diferenţă…

Plavii Delia: Claudiu Martescu – Giani Ciormei, Claudiu Nicolescu, Adrian Galu, Nicolae Bodnar (min. 75, Bogdan Petrean, Adrian Caimac (min. 70, Silviu Timoce), Adrian Cioica, Dragan Bataneaț, Daniel Tulcan (min. 65, Gheorghe Suciu), Marius Șerban, Remus Ciui.

Antrenor: Marius Stanache.

Pe bancă: Andrei Varga, Sebastian Andrei și Daniel Veginaș.

Unirea: Gabriel Sziklai – Ciprian Dumitru (min. 88, Alin Ardelean), Orlando Trandu, Alin Cocora, Răzvan Gherghel, Iosif Ioviță (min. 55, Petru Râmneanțu), Alexandru Pascu, Alexandru Moricz (min. 80, Ciprian Maftei), Emanuel Aga, Alexandru Duțu (min. 82, Robin Bizău), Constantin Cătău.

Antrenor: Orlando Trandu.

Pe bancă: Codruț Vasescu și Raul Sere.

Arbitri: Cătălin Botaș – Petru Gașpar, Alin Botaș. Observatori: Ciev Zaharie și Mierea Florian.

*

Reacţii la cald…

Stanache Marius: „A fost un meci de care pe care, am avut trei oportunități clare de a marca, dacă reuşeam sigur nu pierdeam. Am început bine iar treptat adversarii ne-au creat probleme. Am întâlnit o echipă puternică, cu Trandu la timonă și un portar foarte bun. Ne vom juca șansele chiar dacă am fost învinși”.

Oli Trandu: „Chiar dacă au început bine adversarii noștri de astăzi, acest lucru nu ne-a speriat, ne-am văzut de joc, iar pe final a venit și răsplata. Cu 15 minute înainte de final am tranșat victoria, ce-i adevărat cu un rezultat fragil, dar sunt trei puncte prețioase. Felicit gazdele pentru fair-play și nu în ultimul rând întreaga brigadă de arbitri. Jocul a fost peste nivelul acestui eşalon”.

Acest articol a fost publicat în Exclusiv, Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la GALERIE FOTO. Plavii Delia Sânpetru Mare – Unirea Giroc 0-1 (0-0): „Jocul a fost peste nivelul acestui eşalon”

1. cosmin S M spune:

bravo comșulea aveți un om tare nu credeam că va ajuvge la noi să scrie despre noi forța SPORTTIM să o țineți tot așa nu vă intimidați de alte gunoaie care vă denigrează.

2. tudor spune:

forța GIROC bravo OLI pentru victorie felicitări pentru comportamentul ecihpei gazdă felicitări domnule ziarist vam văzut la meci sunteți un om superb lumea de la sânpetru vorbea numai lucruri bune despre dumneavoastră/

3. bunea s.m spune:

întradevăr a fost un meci frumos dar și un arbitraj foarte corect cei de la giroc au echipă bună se vede mâna lui trandu dacă noi nu ratam la început altu era scoru.