Cu Adrian Ilie la pupitru, alb-violeții lui Paul Codrea au repetat figura de la Făget, desprinzându-se la 3-0 după primul sfert de oră al deplasării la Șag și păstrându-și astfel punctajul maxim și șefia după 3 runde în Divizia D Timiș, cu golaverajul 16-4: Timişul Şag – ASU Politehnica Timişoara 2-5 (0-3).

Peste 600 de spectatori au urmărit un fotbal peste acest nivel, încheiat cu victoria liderului la un scor care ne scuteşte de orice comentarii. Sutele de suporteri veniţi de la Timişoara şi-au încurajat favoriţii pe tot parcursul meciului și doar pauza dintre reprize le-a dat răgaz de odihnă. Din nou ultraşii violeţi au aruncat vorbe grele celor de la FRF şi LPF, dar până la final s-au liniştit. Vor reîncepe miercuri…

Jocul a început cu o ratare a lui Buruiană, şut de la 22 de metri pe lângă stâlpul din dreapta al porţii apărate de Burtic. Această ocazie avea să prevestească dezastrul pentru localnici, care după 16 minute de joc erau conduși cu 3-0.

Primul gol a venit în minutul 4, când Ardelean, servit excelent de micuţul Adrian Ilie, a înscris la colţul lung, cu toată opoziţia portarului Dubou. La această fază gazdele au reclamat ofsaid.

Golul doi a fost marcat în minutul 9 de Vucea, care a profitat de luftul lui Indic, care a fost înlocuit mai târziu. Iar în minutul 16 avea să fie 3-0 pentru timişoreni, când din nou Adrian Ilie l-a găsit cu o pasă excelentă pe Făgeţean, care, din 16 metri, a înscris pe lângă portar, stabilind rezultatul la pauză.

În mitanul secund jocul a fost mai echilibrat şi mult mai spectaculos. Schimbările efectuate de antrenorul Adrian Ianoşev au dat roade, Timișul reuşind să înscrie de două ori şi să primească tot atâtea. În minutul 47 Ciobanu l-a verificat pe Burtic cu un şut de la 22 de metri din lovitură liberă, portarul a respins în faţă şi – pe fază – Peca, din 6 metri, a redus din diferenţă.

Putea fi 2-3 un minut mai târziu dar şutul lui Ciobanu a fost respins cu greu de portarul timişorean. În minutul 53, din nou, Adrian Ilie a driblat tot, a aşezat mingea în faţa porţii şi Ardelean a reuşit dubla, 1-4. Vizitatorii şi-au mărit din nou avantajul după doar 4 minute, prin Făgeţean, în urma unei pase primite de la inepuizabilul Adrian Ilie. Ultimul gol a fost marcat de gazde în minutul 73, prin Sabău, care a transformat un 11 metri corect acordat de arbitrul Eugen Gheorghioiu.

*

Timișul Şag: Dubou – Indic (min. 15, Lazea), Tăut, Situwe, Robotă, Costea, Munteanu (min. 58, Tutunaru), Buruiană, Răcoceanu (min. 29, Peca), Deliu (min. 19, Marius Ciobanu), Sabău.

Antrenor: Adrian Ianoşev. Pe bancă: Ionuţ Ciobanu, Sima, Mureşan.

ASU Politehnica: Burtic – Birău, Obrejan, Mărăndescu, Ilie (min. 84, Opriş), Stoica (min. 61, Neagoie), Popoviciu, Vucea (min. 66, Ionuţ), Gălan (min. 81, Secotă), Ardelean, Făgeţean.

Antrenor: Paul Codrea. Pe bancă: Muntean, Florea şi Vişan.

Arbitri: Eugen Gheorghioiu – Flavius Damaschin şi Bogdan Gheorghioiu. Observatori: Zaharie Ciev şi Eugen Iercu.

*

La cald…

Adrian Ianoşev: ”Victorie meritată a oaspeţilor, care au fost net superiori din toate punctele de vedere. Am primit trei goluri foarte repede şi ne-am trezit târziu. Repriza secundă a fost mult mai echilibrată”.

Paul Codrea: ”A fost un meci destul de greu, cu o echipă agresivă, dar mulţumesc elevilor mei, care s-au mobilizat exemplar, după meciul mai puţin reuşit din etapa trecută cu Peciu. Mă bucur pentru Ardelean, care a debutat cu 2 goluri. Avem un lot numeros iar cine demonstrează că merită să joace atunci va fi în primul 11. Dorim să ne îndeplinim obiectivul”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

4 răspunsuri la GALERIE FOTO. Din nou victorie fără emoţii pentru violeți: Timișul Șag – ASU Politehnica Timișoara 2-5 (0-3)

1. andrei spune:

Felicitări pentru cronică şi pentru FOTO, ASU a meritat victoria am fost la meci.

2. ASU POLI spune:

NE CONTINUAM DRUMUL SI VISUL, POLI SUNTEM NOI…….

3. ATENTIE !ASU GOTTLOB NU E POLI ! spune:

ASU GOTTLOB NU E POLI !

4. Raul spune:

Oare Marchiş de la ASU de ce nu a jucat la Şag, ce sa întămplat cu el ,lam văzut la meci discuta cu un reporter de la ziar, era în spatele porţi lângă jucătorii de rezervă, că dacă juca le mai dădea vreo 2-3 goluri.