Gazdele 8 victorii, Gătaia și Mașloc înving în deplasare. Divizia D Timiș, etapa 9: rezultate, marcatori, echipe, declarații, foto + Golgeteri

Prima zi plină de toamnă astronomică, după ce la primele ore ale dimineții de vineri a avut loc echinocțiul, a adus sâmbătă ultima rundă din jumătatea de început a turului campionatului Diviziei D Timiș, etapă dominată de localnici, autori a 8 victorii, două fiind ale vizitatorilor, din Gătaia și Mașloc. Dar iată turul de orizont peste runda a 9-a, cu rezultatele – enumerate și pe coloana datelor tehnice, laolaltă cu programul viitor și clasamentul, respectiv marcatorii, echipe, declarații, unele fotografii și ierarhia golgeterilor.

Fruntașii au triumfat acasă și și-au menținut poziția la încheierea unei săptămâni și cu etapă intermediară.

Astăzi la matineu, CSM Lugoj Unirea Tomnatic 2-0 (0-0), jucătorul străin Aziz Njoya Njifakue ieșind din nou la rampă cu o ”dublă” în minutele 61 și 66 din lovitură liberă de la 20 de metri, fiind totodată și golgeterul echipei, cu 12 goluri în 9 etape.

Însă încă din minutul 9 rămâneau oaspeții în 10 jucători, Cătălin Borneci fiind eliminat pentru fault de ultim apărător.

Antrenorul liderului, Arpad Laczko, a spus: ”Un joc dominat de noi, chiar dacă adversarul a avut câteva contraatacuri periculoase – din fericire, nu am primit gol. Se vede la noi lipsa de experiență în joc, în special la tineri, dar încet, încet, lucrând la antrenamente, băieții sigur vor crește în valoare și încredere. Totul este să fim sănătoși, pentru a ne îndeplini obiectivul.”

Tot la două goluri diferență s-a impus și urmăritoarea, și tot după un scor de egalitate la pauză.

CSC Peciu Nou – CS Sînandrei-Carani 3-1 (1-1): Alex Vlădic (min. 14), Denis Bud (min. 79) și Cristian Scutaru (min. 83), respectiv Andrei Hodiș (min. 35).

La fluierul arbitrului Roman George au jucat următoarele formații:

CSC Peciu Nou: Doboșan – Rosenblum, Matei (cpt), Scutaru, Szalkai –  Filimon (min. 63, Poparadu), Denis Bud, Cornel Bud (min. 87, Ștreangă), Marco Giuricici (min. 87, Teslariu), Răzvan Rus (min. 73, Voroș), Vlădic (min. 73, Stoica).

Antrenori: Daniel Rupa și Răzvan Popaluca.

Pe bancă: Trițoiu, Ilaș.

Sînandrei-Carani: Ulmet – Buzdugan, Laslău, Podină, Negruț – Hodiș, Alin Roșu (min. 80, Futinger), Radu – cpt. (min. 80, Dincă), Gîrz (min. 70, Croitoru), Anagor, Silaghi.

Antrenor Narcis Petre.

Pe bancă: Holca, Pascu Țigănaș, Centea.

Răzvan Popaluca (antrenor secund CSC): ”A fost un joc de luptă, foarte încrâncenat, cu mulți jucatori de valoare. În prima repriza oaspeții s-au exprimat mai bine, în cea de-a doua am intrat mai montati și am reușit să câștigăm. Felicit oaspeții pentru joc, Jucătorii mei s-au comportat examplar. Am avut un arbitraj foarte bun.”

Florin Trif (antrenor secund Sînandrei-Carani): ”Un meci de chinuială, între două echipe bune ale campionatului, cu mulți jucători cu o valoare incontestabilă pentru acest eșalon. Adversarul nostru a marcat, în schimb noi am șomat după ce am egalat. Felicitări învingătorilor și învinșilor.”

Mai clar au câștigat la matineu oaspeții, CS Cocoşul Orţişoara – ACS Voinţa Maşloc 0-3 (0-1).

Victorie la scor de forfait pentru băieții pregătiți de Adrian Șețu.

Cătălin Crișan a deschis scorul în minutul 25, juniorul Dragoș Mihai l-a văzut ieșit din poartă pe Cristian Puiu și a dat lovitura cu un șut de la 60 de metri, reușind ”golul vieții”, 0-2, iar cu 12 minute înainte de final Darius Buzdugan a stabilit un rezultat pe măsură.

Gheorge Chimiuc (antrenor Cocoșul Orțișoara): ”Am prins o zi slabă, și fără trei titulari, care nu au venit, n-au ajuns la meci. Mașloc nu este o echipă rea, au patru jucători, Băban, Saizu, Crișan și în special portarul Sîrbu – a scos totul, care fac diferența. Unul dintre ei e Cosmin Saizu, care face cât o jumătate de echipă.”

Ioan Coman (președintele clubului din Mașloc): ”A fost un meci echilibrat, dar astăzi noi am fost mai buni decât ei. Spertăm să continuăm tot așa până la sfârșit.”

Duelul cluburilor denumite Progresul, din sudul județului, adjudecat de vizitatori: Progresul Ciacova – CS Progresul Gătaia 0-1 (0-0).

După ce gazdele au nimerit bara în minutul 1, prin Samuel Zifceac, se părea că vor și înscrie în acest meci, dar nu a fost așa, căci în minutul 72 Florin Schipor a marcat golul victoriei, în urma unui contraatac finalizat cu un șut la colțul scurt.

Ciacova: Ciobanu – Marius Lazea, Stănilă (cpt), Telios, Năstase – Zifceac (min. 60, Cătău), Tăbăcaru, Ghera, Denis Dorobanțu, Andrei (min. 78, Florescu), Steop (min. 60, Luca).

Antrenor Alin Ardelean.

Pe bancă: Mihuț, Livădaru, Andrei Lazea.

Gătaia: Ciprian Toth – Popovici, Gâtin, Danci, Brădean – Natanticu (min. 87, Ionesi), Cruceru, Darius Apro (min. 80, Chiticariu), Hurdea, Radovan.

Antrenor Sorin Gheju.

Pe bancă: Chinezoni, Bolea, Ichim, Parvany.

Alin Ardelean (antrenor Ciacova): ”A fost o înfrângere nemeritată, chiar nu ne mai regăsim și suntem aceeași echipă de anul trecut. Un rezultat de egalitate ar fi fost mult mai echitabil. Avem un program greu și trebuie să ne trezim. Dacă nu, vom lupta pentru a ne salva de la retrogradare.”

Manu Roșu (delegat Gătaia): ”După înfrângerea rușinoasă cu Giarmata, din etapa trecută, am arătat mult mai determinați. Iar astăzi a fost cheia succesului. Felicit gazdele pentru atitudine.”

Ce s-a mai jucat de dimineață?

CS Timişul Şag – CSC Liebling 3-1 (1-0): Răzvan Banu (min. 20, 46) și Alexandru Rus (min 85), respectiv Alex Nichiforel în minutul 35.

Din minutul 76, oaspeții au rămas în 10 jucatori, Cătălin Petri fiind eliminat pentru două cartonașe galbene.

Antrenorul Adrian Bungău a dedicat victoria fiicei sale Nora Gloria Bungău, care s-a născut la începutul săptămânii. Despre joc, ”a fost o victorie mai clară decât arată scorul, împotriva echipei a cărei conducere a clubului m-a dat afară. Nu mai vreau să comentez, acum sunt la Șag și vreau să fac treabă cu acești băieți minunați!”

Cosmin Goia (antrenor Liebling): ”Astăzi am făcut un meci slab din toate punctele de vedere. Felicit Șagul pentru victorie. Trebuie să strângem rândurile și mergem mai departe.”

De la ora 17, victorii pe linie ale gazdelor.

CSC Millenium Giarmata – CS Unirea Sânnicolau Mare 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Adrian Sevici în minutul 67, reușind al cincilea gol în acest eșalon.

Steaua Roşie Variaş – Gloria Moşniţa Nouă 4-1 (2-1).

Marcatori: Petre Râmneanțu (min. 11 și 90), David Forghici (min. 42) și Cosmin Florescu (min. 74), respectiv Dan Roman (min. 16).

CS Comloşu Mare – CSU Universitatea de Vest 3-2 (1-0):  Alex Contescu (autogol miin. 18), Deian Pecarov (min. 60) și Răzvan Trandu (min. 75), respectiv Ionuț Vucea în minutele 80 și 90+4, din lovitură de la 11 metri.

CS Flacăra Parţa – Avântul Topolovăţu Mare 2-0 (1-0).

În sfârșit, a răsărit soarele și în grădina celor de la Flacăra, cu câte un gol pe repriză, primul, marcat de Cristian Nicolaescu în minutul 34, cel de-al doilea, înscris de antrenorul-jucător Flavius Ion, intrat în minutul 80 și realizator după 5 minute, 2-0.

AFC Unirea Jimbolia – CSO Deta 2-1 (1-1): Adrian Gheorgheoiu (min. 45+2, din lovitură de la 11 metri) și Adrian Cioată (min. 70), respectiv Florin Nanu (min. 3).

Deși în inferioritate numerică din minutul 45, când Ionuț Vânău a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, nou-promovata din ”Județ” a răsturnat complet scorul.

+

Goleadorii după 9 etape

13 goluri… Florin Nanu (CSO Deta)

12 goluri… Aziz Njifakue (CSM Lugoj)

11 goluri… Dan Silaghi (Sânandrei-Carani)

10 goluri… Daniel Adrian Cioată (Jimbolia), Ionuț Vucea (Universitatea de Vest din Timișoara)

9 goluri… Bogdan Moroșan (Millenium Giarmata),

8.goluri… Gueye Ousmane (Unirea Sânnicolau Mare), Alex Baranyi (Tomnatic)

7 goluri… Răzvan Rus (Peciu Nou)

6 goluri… Deian Pecarov (Comloșu Mare), Răzvan Onosă (Giarmata), Ioan Făndel (Parța), Denis Chistrugă (Tomnatic), Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare), Lucian Oprea (Giarmata), Andrei Cărăbaș (Universitatea de Vest din Timișoara)

5 goluri… Alin Gîrz (Carani), Răzvan Banu (Șag), Adrian Sevici (Giarmata),

4 goluri… Cosmin Saizu (Mașloc), Bogdan Andriucă (Moșnița Nouă), Alexandar Radovan (Gătaia), Dacian Bârză (Comloșu Mare), Denis Bud (Peciu Nou), Denis Ștefoni (Orțișoara), Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare), Răzvan Pițigoi (Peciu Nou), Petre Râmneanțu (Variaș)

3 goluri… Marius Toma (Comloșu Mare), Flavius Lazea (Topolovățu Mare), Andrei Cernat (Parța), Cătălin Ștefănescu (Parța), Adrian Dan (Cocoșul Orțișoara), Dan Rațiu (Deta), Petre Rădulescu (Liebling), David Periat (Liebling), Bogdan Andriucă (Moșnița Nouă), Florin Călin (Gătaia), Flavius Cristescu (Topolovățu Mare), Alex Rus (Șag), Alex Nichiforel (Liebling) Andrei Hodiș (Carani), Florin Schipor (Gătaia), Alex Vlădic și Cristian Scutaru (Peciu Nou).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.