Goluri multe în amicale. Biled, Dumbrăvița, Făget, Ghiroda, câștigătoare

Seria jocurilor de verificare continuă în pregătirile de vară pentru formațiile din eșaloanele mici. Alte câteva rezultate, detalii, marcatori și componențe de echipă…

Ripensia Timişoara – Flacăra Arsenal Făget 2-3 (0-3)

Disputat pe terenul de la Urseni, astăzi de la ora 11, jocul amical dintre nou promovata în liga a III-a Ripensia, utilizând numai jucători sub 19 ani, pe care antrenorii Remus Steop şi Orlando Trandu au dorit să-i vadă la treabă, și Arsenal Flacăra Făget, s-a încheiat cu succesul celor din estul județului Timiș.

Portarul Rădulescu a fost folosit în mitanul secund, când timișorenii au reuşit să înscrie de două ori, prin Denis Golda (min. 70) şi Petrişor Simian (min. 75), după ce pentru trupa lui Adrian Brazovan marcau în prima parte Petre Ploscariu (min. 5), Sergiu Ţofei (min. 15) şi Florin Bolgea (min. 25).

Următorul meci pentru Ripensia este programat miercuri la Reşiţa, cu CSŞ Școlarul din localitate, iar Flacăra Făget va juca sâmbăta viitoare acasă cu noua promovată în liga a III-a Cetatea Săvârşin.

La fluierul arbitrului Florin Pădurean au jucat următoarele formaţii:

Ripensia: Diaconu – Grunţă, Vasiliu, Drăghici, Branişte, David, Postolache, Ognjen, Gînju, Golda şi Olărescu.

Au mai jucat: Rădulescu – Alexandru Prodana,Ştefănescu, Simian, Corjescu.

Făget: Manzur – Sălăjan, Neagu, Predescu, Popovici, Onae Tudor, Laszco, Ploscariu, Găleţan, Bolgea şi Ţofei.

Au mai jucat: Gheban, Bârză, Lăpujan, Ionescu şi Coţolan.

CSM Lugoj – ACS Ghiroda 3-4 (2-0)

După ce a fost condusă la pauză cu două goluri diferenţă, în mitanul secund trupa lui Paul Codrea a întors rezultatul, câştigând la limită cu 4-3.

Pentru juniorii lui Cosmin Petruescu au marcat Mădălin Livan – o ”dublă” şi Alexandru Bodochi, iar pentru învingători au punctat: Cosmin Mancaş – 2, Răzvan Plopeanu şi Florin Dochiţa, din lovitură de la 11 metri.

Antrenorul Paul Codrea a folosit următorul 11: Dubou – Stanciu, Firuţ, Mureşan, Damian, Naidin, Centea, Plopeanu, Mancaş, Gaidoş, Pătraşcu. Au mai jucat: Bîrsan, Dochiţa, Bura, Filip şi Ilie.

ACS Dumbrăviţa – Unirea Sânnicolau Mare 1-0 (1-0)

Pe terenul foarte bun din localitatea Dumbrăviţa, cele două formaţi din liga a IV-a au oferit un joc pe măsură, cu toate că s-a marcat numai un gol, de către gazde, în minutul 21, prin Lazăr Rădulescu.

Dumbrăviţa: Mikloş – Nohai, Oneţ, Kovacs, Stiopu, Bălace, Șofronea, Ştefan, Lazăr, Rus şi Hodiş. Antrenor: Florin Macavei. Au mai jucat: Iacob şi Bogdan.

Unirea: Sitaru – Crişan, Galu, Dima, Cărpinişan, Boangheş, Bizău, Oancia, Bataneaţ, Costea şi Cozma. Antrenor: Nicolae Căprărescu. Au mai jucat: Timiş, Coroban – Buzatu, Nagy, Ciui și Olteanu. Au arbitrat: Elisei Balaj – Roxana Cişmaş Malac şi Alin Botaş.

Următorul meci pentru Dumbrăviţa are loc miercuri, acasă cu Millenium Giarmata, iar Unirea face o deplasare la Giarmata Vii, contra celor din Ghiroda, miercuri de la ora 18.

AS Peciu Nou – Progresul Gătaia 4-4 (3-1)

Oaspeţii s-au deplasat cu numai 10 jucători deoarece mulţi dintre componenții lotului erau la servici, dar totul e bine când se termină cu bine, fapt valabil pentru trupa lui Adrian Bungău, antrenor care a reuşit să înscrie de două ori, mai punctând Levente Parvany şi Cristian Tăbăcaru, pe când pentru gazde au marcat Dorian Bărbulescu – 2, Marius Rus şi Rafael Cusarciuc.

Pentru cei de la Peciu Nou este un drum… nou, după reorganizarea clubului la iniţiativa noului primar Gabriel Drăgan, cu o nouă conducere tehnică, antrenor principal fiind învestit Ionel Handrache, iar ca posibil secund Cosmin Ilea.

Au jucat formaţiile: (Peciu Nou) Dorneanu – Hanceriuc, Hoţa, Ilea, Orbulescu, Humoiu, Rus, Alexandrescu, Bărbulescu, Schipor şi Popaluca, pe parcurs intrând și Cusarciuc, Mureşan și Duma, respectiv, la cei din Gătaia, Bota – Horţ, Gavrilă, Olar, Tăbăcaru, Bungău, Bogdan, Bărburescu, Pleşcan şi Parvany. Următorul meci pentru cei de la Peciu Nou este sâmbăta viitoare la Parţa, cu echipa din localitate, de la ora 18.

Timişul Şag – Ripensia II 2-2 (2-1)

După ce a întrecut miercuri pe Ripensia cu 2-1, trupa managerului Adrian Ianoşev nu a putut trece astăzi de echipa a doua a Ripensiei, terminând la egalitate. De astă dată s-au jucat 3 reprize a câte 40 de minute iar golul egalizator a fost marcat în penultimul minut de joc.

Au marcat: Lucian Robotă (min. 35 şi 70) respectiv Raul Waltner (min. 25) şi Sebastian Chiper (min. 117).

Au jucat formaţiile:

Timişul: Toma – Bercea, Munteanu, Goia, Gîrba, Seculin, Dobre, Roşu, Bota, Mărgineanţu, Robotă. Au mai jucat: Călin, Sintean, Buciuta, Birău şi Giurasevici.

Ripensia II: Boboiciov – Şargoş, Dîrnu, Cerna, Laver, Semeniuc, Khiper, Nechifor, Dobie, Denis Dan şi Uţă. Antrenor principal, Călin Drăguţ, iar antrenor secund: Adrian Lupăşel.

Au mai jucat: Peralta – Grigoraş, Melincenco, Cătălin Stan, Cioablă, Papp şi Roşianu.

Următorul meci de verificare pentru trupa din Şag este miercuri la Parţa, cu echipa din localitate, de la ora 19.

Pobeda Dudeştii Vechi – Voinţa Biled 2-6 (0-1)

Disputat miercuri după ora 19, în cazul ”bulgarilor” fără cei doi antrenori, Daniel Vasilcin şi Ioan Kalapis, jocul amical a adus gazdelor un eșec la scor în faţa celor de la Biled, care şi-au instalat un nou antrenor în persoana lui Iulian Tăut, secondat de fostul principal Cornel Mihalache. Cele şase goluri pentru învingători au fost marcate de Gabriel Drăguş, Ionuţ Nemiţanu şi Florin Iordache, toţi trei reuşind câte o ”dublă”.

Duminică de la ora 18 are loc meciul amical Voința Biled – Unirea Banloc.

În fine, conform unei știri anterioare, ACS Poli II – CS Millenium Giarmata 2-0 (1-0). Disputat sâmbătă de la ora 9 pe terenul II din Complexul Sportiv ”Dan Păltinişanu”, jocul dintre viitoarele colege de eșalon a fost apăsat de căldura dimineții dar a scăpat măcar de arșița amiezei.

ACS Poli II - Milenium Giarmata

Trupa lui Adrian Stoicov, cu un lot numeros, de 27 de componenți, printre care foarte mulţi tineri și foarte tineri juniori, cu o foarte mare dorință de afirmare, a învins cu două goluri diferenţă echipa lui Răzvan Leucă, care a fost foarte nemulţumit de elevii săi, autori ai unor ratări chiar și din situaţii foarte favorabile.

ACS Poli II a folosit în cele două reprize două formații diferite, care au punctat câte o dată, prin Doman în minutul 39 şi Popan în minutul 75. Întreaga echipă a dedicat acest succes jucătorului Damir Totic, care astăzi a împlinit 18 ani.

ACS Poli II a început cu Smaranda – Haruţ, Cochinţu, Sturz, Costinaş, Oprea, Doman, Pădurariu, Velcotă, Sîntean şi Vraciu, iar din minutul 46 au intrat și următorii: Contra – Sporin, Filip, Podină, Totic, Pop, Andreici, Popan, Ochea, Sîrbu, Kokora și Gavruţă. Ulterior, din minutul 75, au mai apărut și alţi 4 jucători: Sevici, Neamţu, Dumitru și Românu.

CS Millenium: Luca – Florin Olariu, Soare, Ciobănică, Ştefănescu, Maşniţă, Domşa, Mihai Olariu, Buzducea, Semenea şi Trifu.

Au mai intrat din minutul 46: Kalanyos, Mihălceanu, Artimon, Petri, Corlăţeanu, Maghici, Diarra, Stoica, Codrea şi Mandachi. A arbitrat George Roman.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.