Grozavu caută primul succes în al 8-lea meci, cu fosta sa echipă. ACS Poli, luni de la ora 18 cu FC Botoșani

ACS Poli aproape că a și uitat de când n-a mai câștigat, peste două săptămâni împlinindu-se o jumătate de an de la acel 2-1 cu Astra, tocmai vizitatorii de luni de la ora 18 pe ”Dan Păltinișanu” fiind mai apoi cei care îi împiedicau pe timișoreni să semneze în noiembrie premiera neatinsă a obținerii a două victorii consecutive acasă în acest sezon. FC Botoșani remiza 1-1 în toamnă în Banat, unde pierdea o singură dată în 6 vizite, și se menținea pe locul 4, într-un rulaj de 22 de etape în zona play-off, cu excepția rundei inaugurale și a ultimelor trei. Dar moldavii au ajuns și pentru a treia ediție la rând să dea piept cu ACS Poli în play-out, Cânu&Co fiind precum Concordia, încă fără succes în 7-14, pe când elevii lui Enache cu câte un gol marcat respectiv primit în grupa a II-a valorică.

ACS Poli a remizat în primul meci acasă din play-out, 2-2 cu Sepsi, după ce Ciucur deschidea scorul

Mai rău însă pentru timișoreni înaintea meciurilor de săptămâna viitoare, mai întâi cel de luni cu moldovenii iar vineri 20 aprilie de la 20:45 la liderul din play-out, Dinamo, învingător aseară cu 2-4 la Voluntari, ACS Poli n-a câștigat chiar deloc în 2018, strângându-se deja 7 apariții cu Leo Grozavu la cârmă fără ca bănățenii să fi spart gheața și cu noul antrenor.

Se prefigurează așadar două partide la un interval de 4 zile cu cele mai bine clasate în play-out, oarecum desprinse de celelalte șase, timișorenii trăgând cumva cu ochiul și la celelate meciuri ale rundei, în condițiile în care sextetul amenințat de retrogradare e înghesuit pe numai 5 puncte, de la ilfovenii deja depășiți vineri și rămași cu 18, la bucureștenii nou-promovați, cu 13.

Primul punct de interes este semnalat astăzi de la ora 13:30, Sepsi – Gaz Metan, iar următorul duminică de la ora 13, Concordia – Juventus. După care, luni seară, timișorenii vizează întâiul triumf în play-out, după două remize pe care le-au smuls egalând în minutele 89 și 88, acasă cu nou-promovata din Covasna respectiv în lunea de Paști la Mediaș.

Oaspeți sunt elevii lui Costel Enache, foști elevi tocmai ai lui Leo Grozavu, care au început faza play-out prin meciuri cu extrem de puține goluri, 0-0 acasă cu Juventus București dar și 0-1 tot pe teren propriu, cu Dinamo, remizând 0-0 și la Chiajna, cu Concordia, dar în schimb impunându-se la Botoșani, 1-0 cu FC Voluntari în Ajun de Paști. Au fost așadar sărbători mai liniștite pentru botoșăneni, care, până la un punct, doar repetau și în 7-14 primele rezultate înregistrate la începutul acestui an, mai precis un alt 0-0 tot acasă cu aceeași Juventus, urmat de un eșec tot cu 1-0, însă la Iași, dar și o înfrângere cu 2-1 la Ovidiu, pentru FC Viitorul, meci prin care dobrogenii se asigurau de intrarea în play-off.

Degeaba învingea FC Botoșani în cea de-a patra apariție în 2018, 1-0 acasă cu Gaz Metan, căci încheia prima sub linia calificării în grupa I valorică, deși cu același punctaj ca și colegii moldavi de la CSM Politehnica Iași, pătrunși în 1-6, dar și ca Dinamo.

De notat pe de altă parte despre botoșănenii care cel mai adesea, nu mai puțin de 10 etape din sezonul regular, au rulat pe locul 4, că dețin una dintre cele mai ermetice apărări din Liga 1, cu mai multe goluri primite în preliminariile tur-retur, câte unul pe meci, doar decât CFR Cluj, FCSB și FC Viitorul. Într-adevăr, trupa lui Enache s-a aflat mai mereu în sezonul regular pe locurile 4-5, în 17 din totalul celor 26 de etape, în care a pendulat ca poziții ierarhice în succesiunea 7-4-1-1-1-2-2-4-5-5-5-4-5, toate în tur, iar în retur 5-4-4-4-4-4-4-4-5-5-8-8-7, fiind de reamintit că gruparea din Moldova îi primea în tur din postură de lideri pe vizitatorii timișoreni, depășiți cu 1-0 în minutul 29 al jocului din etapa a 5-a, triumf prin care fruntașa își menținea șefia.

FC Botoșani se menținea tot pe 4 și după vizita din retur pe Bega, 1-1 după ce Bîrnoi a deschis scorul în minutul 27, repetându-se astfel acel 1-1 (1-0) din play-out-ul sezonului trecut, mai precis din etapa inaugurală a returului fazei 7-14, când Cânu deschidea scorul în minutul 38 dar oaspeții egalau cu un sfert de oră înaintea finish-ului. Era un pas înainte pentru timișorenii depășiți acasă cu umilitorul 0-5 (0-2) la începutul campionatului trecut, într-un joc de debut amânat ca fiind al patrulea al verii, reamintind că FC Botoșani triumfa și în primăvara lui 2016 pe ”Dan Păltinișanu”, cu doar câteva luni înainte, 1-4 ca penultimă apariție acasă în play-out, după care Petre Grigoraș era demis în stilul unuia dintre cei mai cunoscuți primari din România, asta din cele mai neprielnice motive.

De fapt o singură dată i-au învins timișorenii pe moldavi pe Bega în Liga 1, în vara lui 2015, prin golul lui Elek din minutul 64, 1-0, însă situația actuală indică aspectul că bănățenii au remizat de 4 ori și au pierdut în două rânduri pe ”Dan Păltinișanu” de la acea ultimă victorie pe 28 octombrie cu giurgiuvenii, ce-i drept și FC Botoșani adunând recent tot 6 apariții consecutive afară fără succes.

Ar fi de fapt doar al doilea meci acasă al bănățenilor în primele 5 runde din play-out, la fel cum este și abia al doilea meci în deplasare al moldavilor pe același parcurs. Până acum, în actualul campionat, trupa lui Enache s-a impus afară la dinamoviști, FC Voluntari și cele două nou-promovate, remizând mai rar, la zero la liderul CFR dar și cel mai recent, la Chiajna, respectiv cu goluri tocmai pe ”Dan Păltinișanu”. La subiect, secvența rezultatelor botoșănenilor afară este după cum urmează: a câștigat la Dinamo cu 0-1 iar apoi la Voluntari cu 1-3, pierzând 1-0 la CS U Craiova și 2-0 la FCSB, învingând 2-0 la Juventus dar înclinându-se cu 1-0 la CS Gaz Metan, după care, în retur, 0-0 la CFR Cluj, un 2-0 victorios la Sepsi, 1-1 la Timișoara, însă și 3-0 pentru Concordia, 2-1 pentru Astra, 1-0 pentru cei din Iași și 2-1 pentru FC Viitorul.

Elevii lui Costel Enache vin totuși după un succes, semnat de Mihai Roman în minutul 47 al victoriei cu 1-0 din Sâmbăta Mare contra celor din Voluntari, prima după 4 etape, de succes fiind garnitura Pap – Dumitraș, Plămadă, Burcă, Acsinte – Oaidă, Tincu – Roman, Achim (76, Fulop), Golofca – Golubovic (64; Axente), cu Moruțan intrat și el pe final. Era al 3-lea meci al moldovenilor într-o săptămână, pe 7 aprilie, după remiza albă de la Chiajna în 30 martie și eșecul acasă în restanța cu Dinamo, pe 3 aprilie.

De fapt, de la o săptămână la alta, Enache schimba mai mult de jumătate dintre titularii care remizau în unica deplasare din play-out, la Chiajna începând printre alții și Ungurușan, Miron, Mușat, Cucu, Moruțan și Axente, pe când Dumitraș, care intra din minutul 15 în locul lui Mușat, primea cartonașul roșu în penultimul minut, pentru două galbene.

FC Botoșani s-a pregătit pentru meciul de luni și prin a juca ieri, vineri, un meci amical cu Bucovina Rădăuți, din liga a treia, contra căreia a deschis scorul în minutul 44 din lovitura liberă executată de Dumitraș, la reluare înscriind și juniorul Piftor, Chitoșcă, servit de Naif Hazazi, iar ulterior și noua achiziție din Arabia Saudită, un atacant în vârstă de 29 de ani.

Iar dat fiind că noul antrenor al timișorenilor este și fostul tehnician al celor din Botoșani, ar fi de semnalat că oaspeții de luni au încheiat de fiecare dată returul pe o poziție ierarhică mai bună decât bănățenii, în 2016 pe 10, cu un punct mai mult decât ACS Poli, iar anul trecut pe 8, doar după Gaz Metan. Ulterior, în play-out, avansau pe 3 în urmă cu 2 ani, la un punct de prima clasată în 7-14 dar și cu 9 avans față de timișorenii de pe locul de baraj, iar în 2017 coborau pe patru, adică zece, la 6 puncte înaintea lui ACS Poli. De altfel botoșănenii încheiau pe 8 în 2014, ca nou-promovați, cu 5 puncte mai mult  decât bănățenii de pe 16, care cădeau astfel la loc în Seria a II-a din Liga 2.

Iată și echipele utilizate pe reprize vineri de Enache în succesul amical cu cei din Rădăuți: Pap (Cobrea) – Dumitraș, Plămadă, Miron, Mușat – Tincu, Cucu – Golofca (Piftor), Fulop, Serediuc – Axente respectiv Cobrea (Brânză) –  Ungurușan (Chitoșcă), Miron, Burcă, Acsinte – Rodriguez, Oaidă – Moruțan, Achim, Piftor  – Hazazi.

Clasamentul la zi în play-out-ul Ligii 1, pe coloana datelor tehnice. În etapa viitoare, a 6-a, după meciul inaugural, de vineri, al timișorenilor, în capitală, se va juca zilnic, sâmbătă 21 aprilie de la ora 18 Concordia – FC Voluntari, duminică Juventus – Gaz Metan iar luni FC Botoșani – Sepsi, tot de la aceeași oră. Etapa a V-a în play-off, din weekend-ul acesta, cu jocuri strict de la ora 20:45, începe diseară cu CS U Craiova – ASCM Politehnica Iași, continuând duminică cu FC Viitorul – CFR Cluj. Luni, Astra – FCSB.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.