Gruneanţu, Tulcan, hat-trick: Lugojul, lider de 9-1 în deplasare

Ce a izbutit CSM Lugoj în acest sezon va rămîne în istoria Diviziei D, iar chiar dacă triumful matematic în D n-a fost deja acontat din runda a 30-a, de sîmbătă, una cu 5 succese ale oaspeţilor, datorită golului tîrziu al CFR-ului în Freidorf, liderul a mai adăugat un 1-9 în deplasare, la Dragşina, unui 7-1 reuşit la Cerneteaz. Iar cel de-al doilea scor al returului pentru lider, după un 10-0 cu Banatul Nerău, a fost conturat cu două hat-trick-uri! Toate rezultatele etapei şi ierarhia, în josul coloanei din dreapta a secţiunii Fotbal.

„Pregătirea în ultimele săptămîni a fost realizată în aşa fel încît să fim în formă maximă la baraj şi poate pe undeva am avut un pic de suferit la ultimele meciuri din punct de vedere al concentrării dar din săptămîna aceasta, intrînd în ultima lună înaintea barajului, am schimbat complet modul de a ne antrena, totul cu scopul de a ne prezenta în formă optimă pe 20 iunie, la baraj. Deja se vede o îmbunătăţire evidentă a calităţii jocului nostru”, ne-a spus antrenorul-jucător Cosmin Stan după succesul cu 9-1 în fieful unui Real, fie şi din Dragşina, liderul apelînd de-acum şi la o strategie de rotaţie în formaţie, cu cîte 2 jucători dintre cei care au dus greul sezonului repauzaţi pe etapă pentru odihnă înaintea vitalului 20 iunie.

Chiar şi fără Argatu, Marcu, Stoica, Patrona, cu toţii accidentaţi, lugojenii s-au revanşat pentru cele 2 deplasări fără victorie la Jimbolia şi Şag, concluzia după un 9-1 fiind că un prim obiectiv al conducerii tehnice a fost reconfirmat, şi anume acela ca liderul să se impună prin spectaculozitate, iar „linia de clasament spune totul”, după cum a mai punctat Stan, care a amintit că „un al doilea obiectiv, cel al cîştigării matematice a seriei, fiind la un pas să fie îndeplinit”… Cel de-al treilea, al intrării în Liga 3, este rezervat pentru miercuri 20 iunie, la ora 17,30, cînd se speră ca în cazul nereaccidentării sale, talentatul veteran Călin Bota să fie în plenitudinea forţelor pe durata tuturor celor 90 de minute.

„Multă lume a spus că în ultimul timp am avut o perioadă mai slabă dar, repet, antrenamentele au fost făcute în aşa fel încît după meciul din 20 iunie să putem să ne bucurăm. Şi astăzi am avut un început mai ezitant dar pe undeva normal, căci ieri am efectuat un antrenament fizic, însă dacă începutul a fost mai greoi, am terminat meciul ca un TGV!”, a mai spus Stan.

Şi într-adevăr, a fost 1-9 (1-4) de la… 1-0, CSM Lugoj primind mai întîi gol, ca şi de la CFR, la primul atac al adversarului, în minutul 10. Dinu Rebenciuc a egalat rapid, în minutul 12 şi în ziua în care a aniversat împlinirea a 23 de ani, „La Mulţi Ani!” cu capul din centrarea lui Bota, sărbătoritul fiind la primul gol în campionat, iar Denis Gruneanţu a făcut 1-2 în minutul 16, după o acţiune individuală şi şpiţ sub bară din careul mic.

1-3 a fost din pasa antrenorului Stan, lăsîndu-l singur cu portarul pe Ardelean, care a servit pentru Tulcan, în minutul 30, iar 1-4 a fost opera aceluiaşi Tulcan, stîng la colţul scurt, din lovitură liberă, în minutul 35.

După pauză… 1-5 prin juniorul Denis Gruneanţu, din pasa lui Bota în minutul 47, 1-6 prin acelaşi Gruneanţu, în minutul 52, ieşind apoi la rampă Flavius Tulcan, 1-7 în minutul 57, după care în minutul 75 a fost faultat în careu Ardelean, portarul Micşa trecîndu-şi din 11 metri primul gol în cont.

Andrei Belciug a redebutat cu gol după 8 luni, în minutul 85, întregind o excelentă zi a liderului: „Mă bucur din suflet pentru Andrei Belciug, care în 15 minute jucate a şi înscris, şi îl aşteptăm să revină la forma pe care o ştim cu toţii, avem mare nevoie de el…”, ne-a mai spus Stan, care i-a aliniat pe Micşa – Moza, Hromei (70, Anghel), Solomon – Vînătu, Stan, Bota (65, Horea Onae), Rebenciuc (75, Belciug) – Ardelean, Tulcan, Gruneanţu (54, Dobra). Pe bancă: Dragostin – Ploscariu, Barburescu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Gruneanţu, Tulcan, hat-trick: Lugojul, lider de 9-1 în deplasare

1. Geo spune:

Rusine unui ins pe nume Sandu care tot meciul a injurat si a instigat. Am inteles ca e chiar conducatorul Real-ului. Halal conducator, un incult cum sunt o gramada in tara asta, care cred ca daca au bani au dreptul sa injure pe toata lumea. Daca ar fi muncit pentru banii aia, ar fi stiut sa se comporte. Primarul ar trebui sa-i faca vant parvenitului.