În 10, LPS Banatul Timişoara seacă Petrolul la Ploieşti: 2-1 (1-1)

Gemenii golului, Steliano Filip (în foto) şi Darius Buia, au punctat luni dimineaţă pentru LPS Banatul Timişoara, care s-a impus cu 2-1 (1-1) în faţa Petrolului, la Ploieşti, în manşa tur a semifinalelor Campionatului Naţional de juniori B, elevii pregătiţi de profesorul Cristi Petcu, mai puţin Deian Boldor, suspendat pentru acest joc, luând o serioasă opţiune la calificarea în finala din 23 iunie, ce poate fi parafată în returul de vineri de la ora 10, pe terenul liceului, când nu va evolua fundaşul lateral Birău, eliminat azi deja în minutul 8 pentru un henţ în careu.

„Am jucat bine şi i-am învins chiar şi în zece oameni”, a remarcat Cristi Petcu după succesul de la Ploieşti, unde Steliano Filip a fructificat o centrare deja în minutul 5, peste alte trei minute Birău fiind însă eliminat din joc pentru un henţ comis în careu, la şutul unui oponent prahovean, ce profitase de eroarea portarului Laurenţiu, care a scăpat balonul din mâini. Petrolul a egalat din 11 metri, în minutul 8: 1-1.

Darius Buia a adus victoria timişorenilor la capătul unei acţiuni individuale, în minutul 54, LPS Banatul impunându-se în formula Laurenţiu – Birău, Dobrosavlievici, Danciu, Buliga – Feraru, Roman, Vaştag, Aniţoiu – Filip, Buia. Au mai jucat Mihuţa şi Grozoni iar portarul Petrar şi Secotă, Rareş Mureşan, Iakab şi Artimon au fost rezerve neutilizate.

Deian Boldor, suspendat cu ocazia acestui joc în urma cartonaşului roşu primit la ultimul meci al turneului zonal de la Timişoara, cu opt zile în urmă, 4-1 cu Universitatea Craiova, va fi cooptat în lotul pentru partida retur, de vineri 17 iunie (ora 10).

Dinamo Bucureşti s-a impus cu 1-0 în dauna lui FC Braşov, în jocul tur al celeilalte semifinale.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

4 răspunsuri la În 10, LPS Banatul Timişoara seacă Petrolul la Ploieşti: 2-1 (1-1)

1. eu spune:

Ar fi bine ca sa se traga anumite concluzii:
    Prea multi oameni care isi baga copii pe interes in echipa si din pacate sufera echipa(Artimos jr.face hent si este penalty,una este sa ai 2-0 si alta e 2-1…din pacate d-l Artimon ar trebui sa-si lase subalternii sa munceasca linistiti,nu sa puna presiune pe dl Contescu,cu juniorul,ca e cam “varza”….al 2 caz Muresan Alex,nici o treaba…doar fiinca e baiatul lui Muri,nu inseamna ca trebuie sa joace).Tot AJF e varza…daca ajuns Malac antrenor secund suntem in regula,apropo poate mi-o trimite pe fiica sa la fiu-miu sa-i faca un masaj daca tot e asistenta.;)Vai si amar…”cu cat e osul mai mare cu atat vin mai multi caini”……..

POATE MAI CUNOASTETI CAZURII CARE SUNT PROMOVATE IN ACEST FEL,LA ORICE GRUPA DE COPII SI JUNIORII,SCRIETI-NE.Oare cat de lunga va fi lista,succes.

2. tu spune:

auzi tuu specialistu pulii mai date dracu … daca au prins si ei un meci mai slab nu inseamna ca sunt slabi .. dak era asa cum zici tu , erau titulari incontestabili idiotule .. eu i-am vazut la mai multe meciuri si iti garantez ca nu sunt asa slabi cum zici tu .. dar probabil esti si tu vreun prost care nu intelege nimic din fotbalul asta :-j