În Cipru, „dublă” Alexa, iar la penaltiuri Zicu ratează, „Panti” şi apără

Selecţionabilii Politehnicii Timişoara în lotul reprezentativ pentru cantonamentul şi turneul „Cyprus Cup” au fost în centrul atenţiei jocului amical interţări de marţi seară, cu Ucraina, pierdut în cele din urmă la lovituri de departajare, 2-2 (2-4) pe „Tasos Marcou” din Paralimni.

Astfel, Costel Pantilimon a început jocul între buturi iar Dan Alexa, utilizat titular în centrul liniei mediane de către Răzvan Lucescu, a marcat de fiecare dată în urma cornerelor lui Răzvan Raţ, în minutele 33 şi 44, cu reluări din careul ucrainean, anulând avantajul de 2-0 al „galbenilor”.

Ulterior, Ianis Zicu a fost primul jucător de rezervă introdus în teren de selecţioner, în minutul 56, în locul altui ex-polist, Gigel Bucur, tot şeptarul Zicu fiind mai apoi şi întâiul „tricolor” care a executat şi ratat în seria loviturilor de departajare necesare la încheierea la egalitate a amicalului, 2-2.

Zicu a şutat telefonat, deşi cu elan, cu piciorul stâng, în dreapta lui Sovkovski, care l-a intuit, deturnând lovitura. Rămânea 1-0 pentru Ucraina, care deschisese seria prin transformarea lui Iarmolenko, pe colţul din stânga lui Costel Pantilimon, pe care plonjase portarul polist. De fapt „Panti” a intuit în dreapta sa şi următoarea lovitură, executată de Timoşciuk, din nou însă fără a putea apăra şutul. La a treia execuţie ucraineană, Pantilimon a plonjat pe umărul său stâng, fără a intui direcţia şutului de 3-0, apărând mai apoi pe dreapta sa, de jos, penaltiul expediat de Gusev. Rotan a stabilit calificarea Ucrainei, cu al cincilea penalti al slavilor, trimiţându-l pe „Panti” în colţul opus, cel din dreapta portarului…

Miercuri, România va întâlni Cipru în partida de consolare, după ce reprezentativa ţării gazdă a turneului a cedat cu 2-0 în faţa Suediei.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.