Final: 1-0. Ripensia domină jocul dar nu găseşte finalmente răspuns şutului lui Bota din minutul 10, expediat din afara careului.

Păscălean, de la 17 metri, lovitură liberă peste. 1-0

Cărpinişan vede cartonaşul roşu. Pentru parlamentări. Ripensia în 10. Un moment greu pentru învingătorii lui UTA. Ar putea fi primul joc de la reînfiinţarea multiplei campioane naţionale şi câştigătoare a Cupei României fără gol marcat şi pe scut.

Alte ocazii, şi cu Briciu în prim-plan. Minutul 84.

Minutul 77. Centrare Păscăleanu, cap Popa peste.

Petrişor şi Briciu şutează la poartă dar fără rezultat. Minutul 72…

Minutul 68. Boangheş în locul lui Ungur. Oaspeţii presează tot mai accentuat, dar fără concreteţe. Încă o pătrime din acest meci al etapei a 5-a în Seria 1 de Judeţ.

Minutul 63. Mureşan în locul lui Costîndana. Ripensia în jumătatea adversă, ca mai în tot jocul, dar fără să scuture plasa.

Cărpinişan execută, Briciu reia peste, deşi poate i-ar fi căzut mai bine lui Ciobai, în spatele său. Ripensia domină dar nu concretizează.

Centrare Briciu, şut Popa, respins de acelaşi Brădău în corner.

Minutul 52. Anagor în locul lui Mogoş.

Ungur peste, dintr-o bună pasă a lui Păscăleanu.

Începe partea a doua. E vînticel. Fără schimbări dar Anagor se încălzeşte pe margine.

După 3 minute de prelungire, pauză: 1-0.

Popa – pasă pentru Ungur, un dribling şi şut la colţul lung, bine respins de acelaşi Brădău. Corner.

Minutul 45. Mogoş centrează către Briciu, henţ în careu. Penalty. Briciu execută, apără portarul Brădău. Şut în stînga portarului, însă tot 1-0 Comloşu Mare.

Uzun pasează greşit şi Jivan lobează dar Rădulescu deturnează mingea în bară. Rămâne 1-0 dar Ripensia se clatină.

Meci modest. Minutul 38 deja, a mai fost o lovitură de cap a lui Ciobai, în urma loviturii libere executată de Cărpinişan. Dar Ripensia nu mai e cea de miercuri.

Un alt cartonaş galben, Bota.

Minutul 30. Păscăleanu intră în locul lui Radu.

Şi încă una, cu Ciobai pe sub minge, iar Jivan, pătruns de pe stânga, şutează în Rădulescu. Ocazie pentru amfitrioni!

Greşeală Ripensia, în defensivă. Comloşu Mare însă nu profită.

Liberă, în minutul 24. Cărpinişan, plasat, dar slab ca intensitate a şutului.

Corner Ripensia, cap Ciobai, dar respins de portar.

Briciu nu reuşeşte un bun contact cu mingea la serviciul lui Costândana.

O înlocuire, deja, la gazde: Tomuţ pentru Fanu.

Partida trenează iar jocul Ripensiei n-are momentan cursivitate.

Lucaciu, cartonaş galben: lovirea mingii după semnalizarea asistentului, pentru ofsaid.

Ungur, replică promptă, dar încearcă „scăriţa”, şi balonul poposeşte în braţele portarului comloşenilor.

1-0, minutul 10. Optarul Bota, pe o respingere, şutează bine din afara careului.

O persoană fără calitate oficială la gazda AS Comloşu Mare, eliminată de central de pe banca de rezerve a albaştrilor.

Şi o lovitură liberă executată de Mogoş de la 18 metri, puţin peste.

O bună centrare a lui Cărpinişan, reluată de puţin imprecis de Ungur.

Apropo de permutări, Mogoş joacă mai retras, în linia de 2 la închidere.

Gazdele, în albastru celest – Ripensia în clasicul echipament galben-roşu.

Remarcabil, printre personalităţile prezente la joc, Ioan Vulcănescu, Petrică Lupu…

Cărora jucătorii Timişoarei le-au lansat mai multe mingi.

Start! În jur de 40 de susţinători ripensişti pe margine dar şi circa 50 de spectatori localnici.

Comparativ cu miercuri, din compartimentul median-ofensiv au rămas doar Briciu şi Popa. În rest, 4 modificări în formula de start.

AS Comloşu Mare: Brădău – Mateş, Ionel, Fanu, Lucaciu – Stan, Bota, Jivan, Sturz – Haraga, Fanea.

Pe bancă: Prelipceanu, Ditrich, Tomuţ, Chelaru, Jurcoi, Dospinescu, Diac.

Ripensia: Rădulescu – Petrişor, Ciobai, Uzun, Cărpinişan – Costândana, Briciu, Radu, Mogoş – Popa, Ungur.

Pe bancă: Filip – Hoţa, Firuţ, Mureşan, Păscăleanu, Boangheş, Anagor.

*

Cu o zi înaintea unor interbelice dar şi proaspete emoţii ale tragerii la sorţi în Cupa României, scenă pe care-şi poate pune deja în lumină nivelul erudiţiei fotbalistice, Ripensia Timişoara revine cu picioarele pe pământ şi la baza piramidei, pentru a doua deplasare la rând la o recent elevată din Campionatul Judeţean – „Promoţie”, AS Comloşu Mare, descindere însă şi cu conotaţii nostalgice, ripensişti de marcă precum Ghiţă Ciolac şi Vasile Chiroiu trăgându-se din localitatea timişeană, după cum punctează în avancronică şi www.ripensiatimisoara.ro: http://ripensiatimisoara.ro/noutati/ripensia-revine-la-comlosu-mare-unde-se-nasteau-legendarii-ghita-ciolac-si-vasile-chiroiu/

Comentariul în direct al jocului din etapa a V-a a Seriei I în Campionatul Judeţean Timiş, aici, de la ora 17, cu menţiunea că ambele cluburi au maxim de puncte, doar Plavii Delia mai izbutind în Seria I 4 victorii în 4 runde.

Învingătoare cu 3-1 în prima sa deplasare stagională, la Dudeştii Vechi, cu „satelitul” nou-promovat al Pobedei, Ripensia îşi va testa acum forţele, la nici 100 de ore după încleştarea eliminatorie şi de succes cu secund divizionara UTA, cu o promovată în 2012 din aceeaşi Serie 1 a categoriei „Promoţie”, care a încheiat stagiunea trecută pe locul 12 iar în cea actuală a dispus acasă cu 2-1 de Spartak Gottlob şi cu 4-0 de Unirea Grabaţi, marcând câte 3 goluri în triumfurile externe.

Câteva deplasări „în teritoriu” pot fi considerate testele de rezistenţă ale Ripensiei în ceea ce se anticipează şi doreşte a fi o ascensiune pasageră prin dreptul celor 28 de borne ale ligii a V-a.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la ÎN DIRECT de la ora 17, din etapa a V-a, în Seria I a Campionatului Judeţean Timiş: AS Comloşu Mare – Ripensia Timişoara 1-0 FINAL (Bota 10). Comloş, bară, Briciu – penalty ratat, „Ripi” în 10

1. Andrei spune:

Sunteţi tari felicitări,bravo.

2. missy! spune:

Ei,uite ca practic nu-i asa simplu ca si teoretic, daca esti cinstit! Voi nu ati observat ca ASU Poli a facut vreo 5-6 blaturi si tot nu a luat locul 1 ! Noroc cu desfiintarea de echipe la gramada, ca altfel,cinstit nu-i chiar asa simplu!