În faliment, ASA întoarce scorul în Ilfov de la 2-1 la 2-6 de la mijlocul reprizei a II-a

Gazdele au fost în general la putere în primele 8 meciuri ale etapei a 13-a din Liga 2, jucate sâmbătă de la ora 11, și cărora li se adaugă tot astăzi de la ora 16 și duelul direct argeșean de la Mioveni iar duminică de la 11,30 partida AFC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila, însă în două cazuri s-au impus și vizitatorii, chiar la scor, conturat în partea secundă a reprizei a doua de ASA Târgu Mureș, în județul Ilfov.

ASA Târgu Mureș răstoarnă scorul afară de la 2-1 la mijlocul reprizei a II-a la 2-6

Deși în faliment și de puțin capabilă a efectua deplasarea la Balotești, ASA a răsturnat scorul la Balotești începând de la mijlocul părții secunde, și prin hat-trick-ul lui Cosmin Sîrbu, revenind de la 2-1 pentru ilfoveni la 2-6, în urma unei prime răsturnări de scor izbutite de gazde.

CS Balotești – ASA 2-6 (1-1): Hurdubei 34, Nica 53 / Mijokovic 9, Sîrbu 67, 87, 90, Stoica 68, Petra 73.

Tot în Ilfov s-au impus afară și cei de sub Turnul Chindiei, consolidați implicit pe poziția ce duce la baraj, în urma unui duel în care gazdele i-ar fi putut depăși ierarhic în cazul unui succes.

Academica Clinceni – Chindia Târgoviște 0-2 (0-1): Stoica 37, Neicuțescu 88.

Iar pe lângă remiza smulsă de ASU Politehnica la Motru celor de la CS Pandurii Lignitul prin capul lui Krausz din prelungiri, 1-1 (1-0), gazdele au câștigat cinci dispute, dintre care patru fără a primi gol, caz și al celor de la CS Afumați, 2-0 cu Ripensia.

La limită și pe final s-a impus liderul cel puțin peste noapte din sud-est, elevii lui Alexa ajungând astfel la zece triumfuri la rând. Dunărea Călărași – Luceafărul Oradea 1-0 (0-0): Kanda 90.

Ceva mai clar, la Satu Mare. Olimpia – Foresta 2-0 (1-0): Lusamba 9, Pop 65.

Și mai clar, la Șiria, unde roșu-albii arădeni au învins cu același scor cu care semnau atunci în deplasare ultima lor victorie. UTA – Știința Miroslava 3-0 (2-0): Stahl 8, Florea 27, 65.

În fine, la limită și cu gol primit au triumfat acasă bucureștenii finanțați strict din surse private. Metaloglobus – Sportul Snagov 2-1 (2-0): Stângă 1, 10 – ambele din lovituri de la 11 metri / Dobre 57. Eliminați: Stângă (59 – M) / Șerban (10 – SS).

Cronicile meciurilor jucate în deplasare de ASU Politehnica și Ripensia, în consemnări anterioare. Rezultatele, clasamentul actualizat și programul etapei a XIV-a, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.