În preajma lui 1 iunie, Tricoul, un nou succes pe propriul teren

Lucian Gheorghevici a reuşit un hat-trick în runda din week-end a ligii a cincea timişene, timişorenii impunîndu-se cu un scor mai sever decît realitatea din teren la un joc din Seria I: Tricoul 1 Iunie – Glentoran Carani 4-0 (2-0).

Lucian Gheorghevici: 3 goluri

Chiar dacă oaspeţii Timişoarei au pierdut la un scor mare, rezultatul nu reflectă întocmai ceea ce s-a jucat pe gazonul verde. Oaspeţii au o echipă foarte tânără, ambiţioasă, dar fără experienţă, şi acest aspect a avut de suferit, mai ales în fazele de finalizare.

Glentoran a scăpat de cel puţin şapte ori în situaţii de unu la unu cu portarul, nereuşind însă să înscrie. În consecinţă, trupa pregătită de Ion Neamţu a întrecut lanterna roşie a seriei la 4 goluri diferenţă. Pentru gazde a punctat Lucian Gheorghevici, de trei ori, în minutele 5, 35 şi 70, iar ultimul gol a fost înscris de veteranul echipei, Mihai Mateică, cu un lob de la peste 45 de metri, vazându-l ieşit pe portarul timişenilor. De menţionat că vizitatorii au rămas în zece jucători din minutul 68, jucătorul Răzvan Bolojan fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Tricoul: Raul Mutaşcu – Bogdan Preda, Tiberiu Laszlo, Ovidiu Preda, Alexandru Zait (min. 80, Alexandru Kovaci), Pavel Enăchescu (min. 74, Florin Angheluş), Valentin Păunescu, Puc Harta, Lucian Gheorghevici, Cristian Ionescu (min. 46, Alexandru Pop), Paul Buda (min. 65, Mihai Mateică). Antrenor: Ion Neamţu şi Petre Ivaşcu.

Glentoran Carani: Sever Olaru – Sebastian Ulici, Răzvan Bolojan, Ioan Petruşi, David Elisei, Alexandru Luţă (min. 82, Eugen Ambăruş), Mircea Colţ, Daniel Diaconu (min. 70, Cristian Talsman), Florin Spulber, Lucian Nasta, Denis Lazăr. Antrenor: Florin Trif.

Arbitri: Doru Banu – Cornel Mihai şi Lucian Ciota; Observator: Velcotă Pavel şi Martin Bauer.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.