În premieră în primăvara Cupei României. Înscrie din minutul 4 și intră prima în sferturi, cu prețul eliminării lui Artean în repriza I: ACS Poli, 3-0 la Afumați

ACS Poli și-a asigurat în premieră de la lansarea în 2012 prezența în primăvara Cupei României, mai exact în sferturile de finală de la încheierea lunii martie, grație celei de-a doua calificări la rând în condiții de deplasare din această toamnă, printr-un gol semnat deja în minutul 4 de expertul reușitelor pe alte terenuri, Octavian Drăghici, un altul semnat în inferioritate numerică de rezerva Vădrariu în minutul 75 și reușita lui Llorente din minutul 90 al unui joc în general dominat de secund-divizionara CS Afumați atât înainte cât și după eliminarea lui Artean în minutul 42, pentru două cartonașe galbene.

acs-poli-timisoara-130x125

După doar 3 zile fără joc, ACS Poli a schimbat registrul prin a trece de la meciurile de campionat la cele eliminatorii din Cupa României, disputând astăzi după prânz încă o partidă în deplasare în actuala ediție a întrecerii knock-out, și tot în Muntenia, la fel, în fața unei divizionare secunde, de care a dispus mai greu decât o sugerează scorul: CS Afumați – ACS Poli 0-3 (0-1).

Deși a avut mari emoții în prima jumătate de oră la ocaziile combinativilor ”albaștri” ilfoveni, după ce deschidea scorul la unul dintre primele atacuri, și în ciuda eliminării mijlocașului Artean încă înaintea pauzei, ACS Poli s-a desprins prin încă două goluri în ultimul sfert de oră și a izbutit cea mai categorică victorie din totalul celor 9 partide jucate în cele 5 sezoane în Cupa României de la lansarea în 2012, cu o reușită în plus față de acel 0-2 (0-1) din turul precedent în județul Argeș.

Ca prim examen al ”dublei” din această săptămână în zona Bucureștiului, completată sâmbătă de la ora 20,30 pe terenul vicecampioanei FCSB, recent detronată din fruntea Ligii 1 și având în program o deplasare în optimi mâine la ora 20,30 la Mioveni, ieșirea la Afumați a fost abordată de timișoreni cu 4 noutăți în 11-le de start față de titularii din victoria de vineri cu FC Voluntari, Curileac preluând locul lui Straton între buturi, iar Popovici, Cârstocea și Llorente pe cele ale lui Bărbuț, Croitoru și Poparadu.

De fapt, Curileac a reapărut în poartă după ce o păstra intactă și în 16-imile de finală de la Mioveni, ca unul dintre cei 8 titulari de-atunci utilizați și astăzi din minutul 1 de Ionuț Popa, la start fiind astăzi și Llorente, unul dintre cei 2 mijlocași suspendați pentru meciul de sâmbătă de la FCSB, alături de Croitoru.

Dacă în turul precedent n-au înscris chiar atât de repede dar s-au desprins ulterior ceva mai rapid, Doman marcând în minutele 30 și 54 contra Chindiei Târgoviște pe terenul neutru din Mioveni, astăzi în schimb timișorenii au deschis scorul deja în minutul 4 dar au tremurat cât se poate de serios în special în prima repriză și în general până la reușita desprinderii cu un sfert de oră înainte de final.

Părând ușor obosită după seria comprimată de apariții din Liga 1 dar pe undeva și mulțumită cu golul vremelnic, ACS Poli s-a văzut pe alocuri destul de clar dominată de secund-divizionarii ilfoveni și expusă cu atât mai mult pericolelor după eliminarea lui Artean în minutul 42, care va avea însă sâmbătă drept de joc în fața lui FCSB, dar înlocuirile efectuate în minutele 51 și 58 au avut darul de a stăvili iureșul gazdelor antrenate de Vasile Neagu, intrate încet, încet în criză de idei.

Astfel, deși n-a strălucit, ba din contră, etalând una dintre cele mai modeste prestații din noul sezon, dar în schimb poate cea mai eficientă, ACS Poli a repetat isprava din stagiunea trecută de a pătrunde în sferturile Cupei României, consumate atunci pe 15 decembrie 2015, capăt de linie într-un 7-8 acasă cu ASA la lovituri de departajare, după un 2-0 la Pitești cu CSM Râmnicu Vâlcea și 2-1 pe teren propriu în optimi cu Petrolul.

Decisă să tranșeze din fașă deplasarea programată la ora 13,30, atipică pentru fotbal mai ales într-o zi de marți, ACS Poli a punctat mai întâi pe terenul deszăpezit din comuna amplasată în Câmpia Vlăsiei deja în minutul 4, după o aruncare de la margine efectuată de la 22 de metri lateral stânga de Șeroni, pentru Drăghici, cu spatele la poartă și talonat în careu, care i-a așezat în spate tot în careu lui Cârstocea, pătruns tranșant frontal spre linia de fund pe aceeași parte stângă, de unde a centrat pentru același vârf de 31 de ani Octavian Drăghici: lat cu stângul de la 6 metri, la semiînălțime, 0-1.

Autoare a 3 calificări în această toamnă, după ce anul trecut rata acasă la lovituri de departajare în fața Academiei Clinceni intrarea în 16-imi, CS Afumați a arătat însă după primirea golului de ce a reușit să treacă pe rând de formații din tot atâtea eșaloane, 1-0 la Slobozia, 3-1 cu ACS Berceni și mai ales 1-0 cu FC Botoșani pe 27 octombrie, creându-și bune oportunități la poarta lui Curileac, și pe fondul somnolenței bănățenilor.

Astfel, gruparea comunală de pe malurile râului Pasărea, unde nu s-a mai impus din 30 octombrie, când trecea cu 3-1 de CSM Râmnicu Vâlcea, după care a înregistrat un 1-1 cu Dacia Unirea Brăila, 1-2 cu CS Mioveni și 0-0 vineri cu Luceafărul Oradea – toate acasă în Liga 2, a avut 5 ocazii de a egala în prima jumătate de oră, irosite, ceea ce avea să se dovedească a fi decisiv.

În minutul 10 se consemna un șut deviat cu noroc în corner pe lângă colțul lung, în minutul 14 o dublă oportunitate implicându-i pe Olariu, Vlada și Pivniceru, cărora li s-au opus pe rând Șeroni și Curileac, în minutul 20 un bun stâng al aceluiași Olariu iar în minutul 23 parada goal-keeper-ului Curileac, care devia în corner exteriorul lui Popa din marginea careului, din lateral dreapta.

Imediat mai apoi, Artean vedea un prim cartonaș galben în propria jumătate de teren, aproape de centru pe banda dreaptă, acțiunile curgând tot în suprafața de joc a timișorenilor, care au răsuflat ușurați și la reluarea lui Vlada pe spate, spre colțul lung, după centrarea lui Popa de pe dreapta, în minutul 28.

Avea să fie însă și ultima ocazie cu adevărat semnificativă în repriza I a dominantei CS Afumați, care s-a trezit din minutul 42 în superioritate numerică, Artean văzând încă un cartonaș galben, pentru un fault în preajma propriului careu, dar aproape de tușă, pe banda stângă: 11 la 10 pentru următoarele 48 de minute.

Superioritate ce n-a fost însă exploatată de gruparea comunei despărțite de localitatea prim-divizionarei Voluntari prin centura Bucureștiului, asta și datorită mutărilor efectuate de Popa după pauză, una de nevoie, Doman resimțind probleme la aductori și fiind înlocuit în minutul 51 cu Vădrariu, iar alta pentru întărirea apărării imediate, vârful marcator Drăghici eliberând o poziție pentru Poparadu.

În consecință, deși în zece, ACS Poli a acoperit mai judicios terenul și a blocat căile de manevră ale ilfovenilor, care țeseau frumos la firul ierbii prin traiectorii diagonale în prima parte, Curileac fiind în plus mai protejat.

Ba mai mult, prima schimbare a dat și roade ofensive, Vădrariu finalizând de pe centru prin 3 atingeri o pătrundere frontală până spre careul mic, după un triunghi de pase completat de cealaltă rezervă, Poparadu, așa încât minutul 75 a adus desprinderea, deși contrară cursului jocului și balanței din teren: 0-2.

N-avea să se încheie însă așa, deoarece, pe fondul slăbirii forțelor gazdei, expusă pe contraatac, ACS Poli a fructificat una dintre oportunitățile apărute spre final, în urma unui corner de pe dreapta, reluat cu capul de Scutaru în stâlpul de la colțul lung, de unde, mulțumită și recuperării prin tackling a lui Bocșan, balonul respins a ajuns la 16 metri pe dreptul lui Llorente, neiertător cu exteriorul în plasa laterală a colțului lung: 0-3.

Cursa continuă, timișorenii urmând a apărea și în sferturile Cupei României, pe 29 martie 2017, după ce de cele ale Cupei Ligii au trecut deja, cu vedere spre fazele finale ale întrecerii numărul 2, din 26 aprilie și 17 mai 2017 – semifinalele tur-retur, și – de ce nu!? – finala din 27 mai 2017. De-acum nimic nu mai e exclus în competiția eliminatorie, de la care timișorenii trebuie însă să-și comute rapid atenția zilele viitoare spre Liga 1, sâmbătă la 20,30 la FCSB, respectiv spre manșa I a semifinalei Cupei Ligii, miercuri 21 decembrie la Târgu Mureș, tot de la 20,30.

*

CS Afumați: Obretin – Robicsek, Buzea, Patriche – cpt., Covalschi – Popa (76, Vasile), Balgiu, Olariu, Petculescu (48, Zaharia) – Pivniceru – Vlada (78, Verdeș).

Rezerve: Mișa – Botea.

ACS Poli: Curileac – Străuț, Bocșan, Scutaru, Șeroni – Artean – Popovici (80, Vraciu), Cârstocea, Llorente, Doman (51, Vădrariu) – Drăghici (58, Poparadu).

Rezerve: Straton – Neagu, Mailat, Roșu.

Cartonașe galbene: Buzea (minutul 41), Pivniceru (45+1), Balgiu (56) / Artean (25 și 42), Străuț (58), Vădrariu (62).

Cartonaș roșu: Artean (minutul 42).

Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Adrian Mărginean, Tunyogi Ferenc. Rezervă: Cătălin Popa.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.