În prima manşă a sferturilor, Timiş U16 – Bihor U16 2-2

Dorin Rotariu, în minutul 6, care a fructificat aşezarea realizată de Bărbuţ la finele unei acţiuni pe cont propriu, pe flancul stâng, şi Miodrag Todorov, în minutul 16, care a reluat din vole, sub bară, în urma cornerului executat de Rotariu, i-au oferit selecţionatei Timiş U16 un start lansat în jocul tur din sferturile de finală ale Campionatului Naţional al Selecţionatelor Judeţene, juniorii pregătiţi de Cristian Contescu fiind însă egalaţi de omologii bihoreni în cursul reprizei secunde a partidei disputate pe arena „Calor”, joi de la ora 11.

Rotariu şi Todorov sunt colegi de club la FC Timişoara. Meciul s-a disputat în devans faţă de datele iniţiale ale sferturilor de finală, asociaţiile judeţene din Timiş şi Bihor căzând de comun acord să dea piept joi 28 aprilie şi luni 2 mai, pentru a putea beneficia de aportul selecţionabililor în reprezentativa sub 16 ani a României, care săptămâna viitoare vor răspunde unei convocări la lot, în cazul timişenilor fiind vorba de fundaşii centrali Miodrag Todorov şi Cristian Bocşan, ambii de la FC Timişoara, respectiv Deian Boldor, de la LPS Banatul.

Returul va avea loc luni 2 mai, cu începere de la ora 11, în judeţul Bihor, timişenii antrenându-se sâmbătă şi deplasându-se spre Oradea duminică.

Selecţionatei Timiş U16 i-a fost anulat un gol marcat de Bărbuţ, pe motiv de ofsaid, la scorul de 2-0, în minutul 30 al unei prime reprize dominate clar de gazde, ocaziile răzbunându-se ulterior, în minutul 51, la capătul unui contraatac, respectiv în minutul 70, când bihorenii au fructificat o deschidere în adâncime, printre fundaşii centrali ai gazdelor, care au primit astfel un al doilea gol, fapt fără precedent pentru câştigătoarea seriei în faza secundă a competiţiei.

Cristian Contescu, secondat de Romeo Malac şi Călin Frunză, în rol de antrenor cu portarii, a apelat la Gârlea – Artimon, Todorov, Bocşan, Rareş Mureşan – Moja, Scheau, Boldor, Rotariu – Bărbuţ, Hîrdău, pe parcurs intrând în joc Popa şi Stoichescu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.