În superioritate numerică aproape o oră, România U19 se desprinde prin „dubla” lui Borza: 3-1 (1-0) cu Irlanda de Nord la Turul de Elită din Franţa

Andrei Borza, fundaş al Farului Constanţa menţinut titular de la un joc la altul, a marcat sâmbătă după-amiază primul gol al României U19 la Turul de Elită din Hexagon, în al doilea meci al juniorilor mari „tricolori” în patrulaterul oficial din Franţa, deschizând scorul puţin înaintea pauzei, în minutul 43 al partidei cu Irlanda de Nord, la aproape 10 minute după ce „verzii” rămâneau fără căpitanul lor, McDowell, de la Nottingham Forest. Iar tot Borza a preluat din nou conducerea pentru selecţionabilii timişoreanului Alexandru Pelici şi cu un sfert de oră înaintea încheierii disputei, la puţin peste un sfert de oră de la egalarea semnată de insulari de la punctul cu var, Adrian Mazilu, de această dată intrat pe parcurs, conturând la potou rezultatul final: 3-1 (1-0).

Fundaş lateral născut în 12 noiembrie 2005, cu goluri pentru selecţionata U17 a României dar deja şi cu apariţii la naţionala U20, Borza s-a numărat astăzi între cei 6 titulari menţinuţi de selecţionerul Pelici de la un meci la altul în turneul din Franţa, înscriind în cea de-a doua parte a fiecărei reprize, pe când juniorii români se aflau deja în superioritate numerică.

Fără Kovacs, Duţu, Sala, Mazilu şi Radaslavescu, titulari miercuri în eşecul cu 4-0 cu Norvegia, astăzi doar rezerve, înlocuiţi fiind la start de Maftei, Grigore-Huideş, Boţogan, Bujor şi Pop, România U19 s-a reabilitat în faţa altor nordici, după debutul ratat în faţa „vikingilor” conaţionali cu Haaland.

„Dubla” lui Borza contând decisiv, juniorul Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi punctând şi pentru naţionala sub 19 ani a României, la mai puţin decât un an de la debutul său plin în Liga 1 pe 1 mai 2022, într-un eşec cu 1-0 în faţa campioanei CFR, la Cluj, tot anul trecut aducând şi prima sa reuşită la alb-albaştri, gol pe 28 octombrie în succesul cu 2-1 la FC U Craiova 1948.

Românii au cules astfel primele puncte în Hexagon, jucând şi astăzi pe acelaşi teren din Saran, unde au liuat startul cu Dincă – cpt. (CSA) – Maftei (Unirea Dej), Grigore-Huideş (Albacete), Paşcalău (Lecce), Borza (Farul) – Boţogan (Unirea Slobozia), Vulturar (Lecce) – Bujor (Unirea Slobozia) – Pop (UTA), Burnete (Lecce), Musi (Politehnica Iaşi).

Cinci dintre titulari au provenit de la 4 cluburi din Liga 2, doar doi reprezentând grupări din SuperLiga, şi anume tocmai Borza, dar şi utistul Pop, în vreme ce un careu al juniorilor titulari e conectat unor echipe din Italia şi Spania.

Unşpearul Adrian Mazilu, tot de la dobrogeni, intrat în minutul 64 în locul lui Bujor, atunci când şi Martinovic i-a luat locul lui Boţogan la scorul de 1-1, avea a stabili rezultatul final în minutul 90, 3-1.

Pelici a mai apelat în ultimul sfert de oră şi la Trică, în locul lui Pop, puţin după preluarea comducerii, din minutul 77, iar pentru ultimele 5 minute şi la Sala şi Radaslavescu, în locul duoului de la Lecce, Vulturar, Burnete, pe banca de rezerve rămânând portarul hunedorenilor, Lefter, respectiv Sălceanu, Kovacs şi Duţu.

Iar acum, cu 3 puncte, românii se pregătesc de întâlnirea finală de marţi de la ora 16 cu gazda Franţa, care astăzi dă ochi cu norvegienii, elevii lui Pelici urmând însă a juca la Orleans, unde „Cocoşul galic” a trecut miercuri cu 1-0 de nord-irlandezi, printr-un gol marcat în minutul 15.

Doar prima clasată în fiecare din cele 7 grupe ale Turului de Elită obţine calificarea la Campionatul European U19 din această vară, al cărui turneul final va avea loc în perioada 3-16 iulie în Malta.

Alexandru Pelici a convocat următorul lot: (portari) David Dincă (Clubul Sportiv al Armatei Steaua), Ștefan Lefter (CS Corvinul 1921 Hunedoara), Mihai Ciontoș (AFC Progresul 1944 Spartac); fundaşi: David Maftei (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Adrian Grigore-Huideş (Albacete Balompié / Spania), Răzvan Pașcalău (U.S. Lecce / Italia), Andrei Borza (Farul Constanţa), Ştefan Duțu (Farul Constanţa 2), Mark Kovacs (AFK Csikszereda); mijlocaşi: Eduard Radaslavescu (FCSB), Rareș Pop (UTA Arad), Alin Boțogan (AFC Unirea 04 Slobozia), David Sala (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (Politehnica Iași), Vlasti Martinovic(Farul Constanţa 2), Denis Bujor (AFC Unirea 04 Slobozia), Cătălin Vulturar (U.S. Lecce / Italia); atacanţi: Rareş Burnete (U.S. Lecce / Italia), Adrian Mazilu (Farul Constanţa), Atanas Trică(Clubul Sportiv al Armatei Steaua).

Gerard Lyttle i-a aliniat astăzipentru Irlanda de Nord U19 pe Clarke (Celtic Glasgow) – Roney (Stoke), Fogarty (Birmingham City), McCallion (Finn Harps) – Brown (Larne), McDonnell – cpt. (Nottingham Forest), Robinson (Derby Co), Wightman (Glentoran) – Prendergast (Glenavon), Marshall (West Ham Utd), Sloan (Newry).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.