Întărit, Timișul e secat la Șag de Flacăra Făget: 1-4 (0-3). FOTO + alte rezultate

Nici două săptămâni n-au mai rămas până la startul noii ediții a ligii a patra județene, așa încât seria jocurilor de verificare continuă neabătut pentru echipele timişene, o mică surpriză oferind Flacăra Făget, care a învins în această seară de la ora 18,45 echipa locală CS Timişul Şag, scor 1-4 (0-3). Iată câteva fotografii și amănunte…

În minutul 27, Claudiu Ardelean a înscris din lovitură liberă de la 17 metri (vezi foto), după care Florin Bolgea a dublat avantajul cu un lob de la 17 metri peste portarul Toma, care nu s-a înţeles cu Foldi.

Cu trei minute înainte de pauză, Victor Oprea a marcat golul trei, de la 10 metri, şut pe jos pe lângă portarul Toma, care nu a mai avut ce face. Divizionarele D au mai înscris câte un gol în partea a doua, Sergiu Ţofei ridicând scorul la 0-4 în minutul 68 iar un minut mai târziu Marius Călin reuşind golul de onoare prin a transforma o lovitură de la 11 metri.

Managerul sportiv al grupării din Şag, Adrian Ianoşev, a semnalat că au lipsit Brian Filimon, Cristian Seculin, Gheorghe Costescu și Ciprian Palade, plecaţi în concediu, de menţionat fiind pe de altă parte că formația CS Timișul a reuşit câteva transferuri notabile, precum cele ale lui Gălan, Damian, Burtic și Iorgovan – toţi de la ASU Politehnica, respectiv Călin (Reşiţa), Brian Filimon (Ghiroda) ori Rogojinaru (Zăbrani), precum şi a noului antrenor Sorin Gheju, care l-a înlocuit pe Iulian Muntean.

De notat și aspectul că a arbitrat foarte bine Florin Damian, antrenor al celor două grupe de copii din 2005-2006, pe care le pregăteşte în noul sezon.

*

Şag: Toma – Damian, Tutunaru, Foldi, Cătălin Costea, Costea, Postolache, Călin, Iorgovan, Rogojinaru, Moricz, Bogdan Costea.

Antrenor: Sorin Gheju.

Au mai jucat: Cristian Gălan, Paul Sintean şi Dan Denis.

Făget: Cristache – Popovici, Neagu, Gruneanţu, Claudiu Ardelean, Jurj, Lasczo, Bîrză, Oprea, Bolgea şi Țofei.

Antrenor: Adrian Brazovan.

Au mai jucat: Coţolan, Chelbu, Schmidt, Apostol, Simedroni şi Onae.

Următorul meci pentru CS Timişul Şag este programat sâmbătă 5 august de la ora 10 la Ghiroda cu ACS din localitate, pe când Flacăra Făget va juca la Timişoara cu Tricoul 1 Iunie, pe terenul din Plopi, de la ora 11.

Iată și rezultatele altor meciuri amicale disputate duminică după-amiază, și anume AS Recaş – FC Bazoşu Vechi 3-3 (1-3: Cosmin Florescu – 2, Traian Ciobanu / Andrei Achimov, Cristian Radu şi Eugen Pistriţu), Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – Cocoşul Orţişoara 4-2 și Voinţa Sarafoleana Saravale – Banatul Teremia Mare 10-4, respectiv Victoria Felnac (Arad) – Avântul Periam 3-1 (2-0: Gabor, Brozdici şi Lăcătuş / Victor Toma).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.