Învins acasă, liderul Seriei I, la primul eșec: 2-5 (1-1) cu ASU Politehnica II

O săptămână nefastă pentru cei doi lideri din Campionatul Municipal Timișoara. După ce liderul Seriei a II-a suferea luni prima înfrângere, în jocul Frontiera – Timișul II Şag, scor 2-1, disputat însă la Șag, iată că a venit miercuri și rândul celor de la Electrometal să înregistreze primul eșec în noul sezon, chiar pe teren propriu, în faţa echipei a doua a lui ASU Politehnica Timișoara.

Liderul Seriei I, învins acasă după ce a cedat pasul în urma pauzei, suferă prima înfrângere în Campionatul Municipal Timișoara 2015/6: Electrometal – ASU Politehnica II 2-5 (1-1).

Disputat ieri de la ora 15 pe terenul de lângă LPS Banatul, jocul s-a ridicat la nivelul aşteptat, prima sa parte, în care s-au marcat două goluri frumoase, fiind mai echilibrată iar fazele alternând la cele două porţi. Primul gol a fost marcat în minutul 14, când Giuricici a executat bine o lovitură liberă de la 17 metri, spre vinclu, de unde portarul a respins în lateral, mingea ajungând la Aldea, care a centrat în faţa porţii şi, din 6 metri, Alexandru Rus, cu capul, a trimis direct în vinclu: 0-1.

După numai două minute a venit rândul fostului lider să marcheze din lovitură liberă de la 23 de metri, prin Mihai Ursu, tot în vinclu.

În mitanul secund, valoarea jucătorilor de la ASU Politehnica II şi-a spus cuvântul, impulsionaţi fiind şi de antrenorul principal al primei echipe, prezent în tribună. Alb-violeții au reuşit în consecință să mai înscrie de 4 ori, primind numai un gol.

Dorin Codrea a marcat în minutele 58 şi 75, Andrei Lefter în minutul 66 iar Rus spre final (85), după ce Ursu reducea din handicap pentru gazde, în minutul 78.

Vom reveni și cu GALERIA FOTO, dar până atunci iată și echipele:

Electrometal: Timiş – Isacov, Bud, Homoșdean, Şchiopu, Matiş, Bişi, Lovasz, Popovici, Ursu, Hudac.

Antrenor: Tiberiu Butură.

Au mai intrat: Orbulescu, Voinea şi Doboşan.

ASU Politehnica II: Rogojină – Aldea, Lazăr, Ugocian, Râmneanţu, Prodana, Giuricici, Codrea, Panc, Rus şi Lefter.

Antrenor: Antonio Foale.

Au mai intrat: Novovici, Moza şi Şerban.

*

Tiberiu Butură (antrenor Electrometal): ”A fost un meci bun, în care noi am ratat însă cât pentru două meciuri. Poli este o echipă redutabilă dar cu puţină atenţie puteam realiza un rezultat mai bun. Cred că jucătorii mei s-au speriat de Poli dar mergem tot înainte”.

Antonio Foale (antrenor ASU Politehnica II ): ”Sincer, o victorie meritată. Nu m-a speriat că sunt neînvinşi… Jocul bun făcut de elevii mei îmi dă speranţe la primul loc. Adversarul de astăzi s-a comportat bine în prima parte a meciului, dar după aceea a cedat fizic”.

Arbitri: Pădurean, Avădanei şi Cişmaş. Observator: Martin Bauer.

* Tot miercuri s-a mai jucat și meciul FC Auto – Electrica, scor 2-1, prin această victorie trupa lui Laurenţiu Ignea instalându-se în fotoliul de lider. Astăzi se vor disputa şi celelalte partide.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.