„Motiv subiectiv”: Ardelean (Jimbolia), neinclus spre Olanda

FC Marcel Baban Jimbolia a repurtat sâmbătă cel mai clar succes al rundei a XV-a dintre grupările dinafara podiumului, trecând cu 4-0 (2-0) de codaşa fără punct câştigat Progresul Gătaia. „Mă bucur că jucătorii s-au mobilizat, pentru că am mai trecut în timp prin meciuri ca şi câştigate dinainte şi care s-au dovedit a ne crea probleme. A fost un joc disputat în mare parte în jumătatea adversă de teren, dar n-a fost un meci dificil”, a spus Octavian Popescu după succesul jimbolienilor, pentru care a marcat Ovidiu Popescu, şi încă de două ori în prima parte, cu al doilea din lovitură liberă.

Dragoş Ţoţu şi Cristian Chitucea au marcat din acţiune celelalte goluri ale gazdei, care a evoluat în formula Pap – Cănuci, Proteasa, Ardelean (cpt), Mitru – Sava, Ţoţu, Popescu, Chitucea, Hîrdău, Ţăranu. Au mai jucat Niţă şi Moldovan, un debutant născut în anul 1997. Pe bancă: Doda, Coşa, Ioniţă, Sima.

„Florin Ardelean a fost retrimis la echipa noastră de club după ce a efectuat câteva antrenamente cu selecţionata pregătită de Adrian Văsîi şi opinez că nu a fost cooptat în turneul în Olanda pentru un motiv subiectiv, invocându-se lipsa experienţei sale competiţionale. Îmi pare foarte rău că nu l-au cooptat şi consider că Ardelean merita să fie luat. Motivul este unul subiectiv, n-are experienţă internaţională. Chiar am văzut naţionala antrenată de Văsîi, şi cred că Florin şi-ar fi meritat locul în lot. Întrebarea este, dacă nu-l iau să capete această experienţă, atunci când să capete experienţă!?”, a spus antrenorul Octavian Popescu pe seama alegerii celor 22 de juniori pentru turneul batav, dintre cei 26 convocaţi iniţial în cantonamentul pregătitor. Florin Ardelean, căpitanul fundaş central, în vârstă de 17 ani, a făcut însă un meci bun la revenirea sa, Marcel Baban şi Octavian Popescu ridicându-i moralul după acţiunea la lotul naţional.

„Intervin tot felul de interese şi de aceea avem şi rezultatele pe care le avem. Jimbolia nu este probabil un nume de referinţă pentru selecţioneri, fiind şi un club de liga a patra, dar altele ar trebui să fie criteriile de selecţie. Iar majoritatea selecţionabililor, care provin de la cluburi cu nume sonore, nu neapărat sunt superiori valoric, ba din contră, dezvoltă din păcate şi o atitudine necorespunzătoare la grupările lor”, a pus Octavian Popescu punctul pe i, remarcând calităţile fundaşului său.

Oaspetea Arsenal Bucovăţ întoarce după pauză la Cernăteaz: de la 1-0 la 1-4!

Unirea – Arsenal a fost 1-4 (1-0), după ce Răzvan David a ochit de la 16 metri colţul lung, bară-gol, profitând în prima parte de o greşeală a lui Nicu Gomboş. Adi Bulai a egalat pentru nou-promovata din Bucovăţ în primele 10 minute după reluare, iar Dan Noje a punctat pentru 1-2 în minutul 55, apoi tot Bulai înscriind în minutul 75, cu rezerva Daniel Morman marcând în prelungiri, în urma unui corner, cu prima sa atingere a mingii.

„Am dominat jocul încă de la început dar am marcat abia după pauză. Unirea a înscris profitând de eroarea noastră şi a mai avut o oportunitate la 1-1, atât. La pauză l-am trecut pe Noje ca al doilea vârf, în spatele lui Bulai, şi nu împins ca până atunci, şi astfel ne-a ieşit jocul”, a explicat Andrei Pobega, antrenor-jucător al învingătoarei, ce s-a impus în alcătuirea Toma – Kosak, Pobega, Moroaică, Lupulescu (Baidoc) – Crişan, Tomoş, Gomboş, Bodnar (Ştefănuţ) – Noje (89, Morman), Bulai. Pe bancă: Dănilă. Sunt indisponibili Bejenariu, operat de menisc, Crainic, care a fost supus unei investigaţii RMN, Staicu – bolnav, şi Munteanu, suferind de varicelă.

Pobeda îşi menţine promisiunea: „Nu în excursie!” 3-1 la Peciu Nou…

„Echipa a jucat bine, cu ambiţie, şi ne-am făcut meciul frumos”, a spus Petru Mirciov după succesul Pobedei Dudeştii Vechi la Peciu Nou, 1-3 (0-2). Micluţ a scăpat singur cu portarul gazdelor, după un 1-2 cu Kalapis, deschizând scorul în prima jumătate de oră, după care acelaşi Kalapis, lat de la 5 metri, din centrarea lui Vasilcin, a dublat avantajul „bulgarilor”. Micluţ a reluat în poarta goală, pentru 0-3, centrarea oferită de Kalapis de pe extremă. „Prin minutul 60 i-am dominat şi fizic. Contează să ai capacitatea să alergi 90 de minute”, a mai spus Mirciov.

AS Peciu Nou a marcat golul de onoare din penalty, acordat pentru un fault comis de Gyuri Stoianov: 1-3. „Pentru noi nu s-a încheiat turul, mai trebuie să recoltăm ceva puncte în ultimele două etape”, a mai spus antrenorul Mirciov, care după ce a efectuat două sesiuni de pregătire înaintea deplasării la Peciu Nou, va adăuga alte 3 în zilele următoare. „Vom intra în cantonament vineri seară, pentru jocul cu CSM Lugoj”.

Pobeda s-a impus în deplasare prin Stoianov – Boboiciov, Gabără, Talpoş, Horodincă (Stoiov) – Budur (Rusu) – Roşu, Vasilcin, Bratan (Şerban) – Kalapis, Micluţ (Babuşcov). Pe bancă: Tranculov, Roncov.

Timişul Şag – Spartak Gottlob 0-1 (0-0) sau jocul penaltyurilor ratate

„Gazdele au ratat şi ele un 11 metri, în final, aşa încât poate că un egal ar fi fost mai echitabil”, au spus cei de la Spartak Gottlob după triumful repurtat sâmbătă la Şag, 1-0 cu Timişul, oaspeţii salutând prestaţia brigăzii de arbitraj condusă de Eugen Gheorghioiu.

Dan Puşcaşu, golgeter al Timişului, a şutat alături, ratând şansa egalării din penalty în minutul 89, când Călin Marian împiedicase prin fault încercarea unui oponent de a relua în poarta goală. Deşi gazdele au introdus mingea în plasă, centralul a dictat penalty, fluierând infracţiunea în prealabil.

Dragomir, jucătorul de bandă stângă, a fructificat în minutul 70 o pasă de kinogramă printre adversari, pe care i-a adresat-o Brazovan, scăpând singur cu portarul, pe lângă care a marcat.

Roman a fost faultat în prima repriză în careu, ratând însă penaltyul acordat, cu remarca lui Lucian Popescu: „El trece printr-o pasă mai ineficientă însă îl aşteptăm să-şi revină la pofta de gol!”. Şi apropo de conducătorul Spartakului, Popescu a urmărit partida dinafara incintei arenei, pe motiv de suspendare.

Spartak Gottlob s-a impus prin Haninciuc – Călin Marian, Brazovan, Marişescu, Dragomir – Şuşman – Nastor, Jivan, Toth – Roman, Bura, apelând pe parcurs la un singur alt junior.

Banatul Nerău n-are milă de FC Auto dar stinge motoarele…

Banatul Nerău a trecut cu 3-1 (2-0) de FC Auto, prin reuşitele lui Paşca, deja în primele 10 minute, respectiv Foca şi Flavius Tulcan, pentru 3-0, după care Gueye Ousmane  a replicat printr-un supergol în vinclu.

„L-am dominat, ne-am impus fără emoţii, iar ocaziile ratate sunt ceva normal la noi. Am ochit şi bara”, a spus Manu Foale, antrenor al Banatului, care a câştigat prin Martescu – Branea, Ismail, Sântean, Foca – Drăşcan (Hojdă), Coman, Oprişan, Dani Tulcan – Paşca, Flavius Tulcan.

Miculescu: „Noi am dat două goluri şi alte două pase de gol, şi s-a încheiat 2-2”

Vali Miculescu s-a declarat dezamăgit de largheţea cu care echipa sa, Juventus Pişchia, a risipit un avantaj de două goluri prin două grave erori exploatate de AS FC Deta: 2-2 (2-1).

Mariş, sprintând pe centru, şi Balint, lat la o centrare, au desprins-o pe Juventus, care a apăsat ulterior butonul autodistrugerii. „I-am ajutat cu două pase decisive de gol: una cu capul, deviată de Iosof pe spate, punându-i pe cei de la Deta în postură de unu la unu cu portarul, iar apoi în minutul 70, la o minge centrată pe colţul lung, de unde Vulturar a aşezat-o în zona de 11 metri. Dacă ar fi încercat asemenea procedee la construcţie, pentru a marca, probabil n-ar fi reuşit”, a explicat Miculescu, care a evoluat pentru ex-vicecampioană.

„Ar fi trebuit să fie două-trei goluri diferenţă, iar în final am presat continuu, corner după corner, 3 de pe o parte, 3 de pe alta, şi alte câteva. Iar atunci a avut şi Deta oportunitatea de a marcat din nou pe contraatac”, a mai spus Miculescu, care i-a utilizat pe Caraiman – Vulturar, Iosof, Butnaru, Pârvan – Balint, Miculescu, Brânzan, Handrache – Mariş, Jurj.

Imi Vasko, antrenor-jucător la AS FC Deta, a fost eliminat din joc pentru două cartonaşe galbene.

„S-au plâns zici că jucau la Cavnic acum 20 de ani”, a spus Miculescu pe marginea atitudinii oaspeţilor, glumind că „pe lângă echipamente le-am dat jucătorilor mei şi cuţite. Aşa se tânguiau oaspeţii după orice contact, ca şi când erau înjunghiaţi. Şi am rămas şi fără cuţite…”

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.