Jocuri amicale: CSC Ghiroda se desprinde după pauză, Fortuna e egalată pe final

Penultimul weekend din iulie propune un număr în creștere de meciuri de verificare, parte a pregătirilor de vară. Mai jos, pe scurt, un tur de orizont cu rezultate și marcatori…

Seria ultimelor jocuri amicale a fost inaugurată vineri cu partida dintre noua grupare a Diviziei D Timiș, CS Phoenix Buziaş, și ACS Ezeriş, testare încheiată la egalitate, 3-3, după ce la pauză a fost 1-1. Cele trei goluri pentru nou promovată au fost marcate de Dan Şandru – de două ori şi Sergiu Precupanu, un gol.

Iar astăzi a continuat cu alte întâlniri, ca de exemplu Ripensia Timişoara – ACS Dumbrăviţa 3-3 (2-2), ASU Politehnica Timişoara – CSM Reşiţa 1-1 (1-0) și CS Millenium Giarmata – CSC Ghiroda și Giarmata Vii 1-4 (1-1). În acest ultim joc au marcat Cosmin Goia respectiv pentru învingători Dan Silaghi, Alin Liuba, Cătălin Bădăuţă şi Sebastian Budur. Cele două echipe se vor întâlni şi în Cupa României, în turul I din faza naţională, pe 31 iulie de la ora 17, pe stadionul Nicu Moraru.

Într-o altă partidă, ACS Fortuna Becicherecu Mic – Unirea Tomnatic 1-1 (1-0). Nou promovata în liga a treia a deschis scorul în minutul 22, prin Dorian Bârză, iar cu cinci minute înainte de final Şerban Crişan a egalat pentru echipa sa.

Cei doi antrenori, Vasile Luţă respectiv Nicolae Căprărescu, au folosit următorii jucători…

Fortuna: Culda – Hodiş, Predoiu, Oneţ, Terec, Modâlcă, Zurbagiu, Bostan, Cluci, Radu, Bârză.

Au mai intrat: Costoaie, Fetic, Toma, Leuceanu, Iovanovici, Centea, Hrudei, Anagor, Gînju.

Tomnatic: Ciocani – Ciubotariu, Piloiu, Artimon, Totoreanu, Oros, Florin Ardelean, Nemiteanu, Daniel Crişan, Pîrjol, Şerban Crişan.

Au mai jucat: Bogdan, Tomescu, Timofte, Antemie.

AS Peciu Nou – AS Seceani 1-6 (1-3). În cele din urmă meciul s-a jucat la Seceani, întrucât vestiarele celor din Peciu Nou se împrospătează, zugrăveală pentru noul sezon. Pentru trupa lui Cosmin Sântean, cele şase goluri au fost marcate de Stelian Argatu și Lucian Stoica – două fiecare, respctiv Adrian Dan şi Alex Străinu, câte un gol.

Și alte rezultate… FC Naţional Sebiş – ACS Carani 3-0 (1-0) şi ASO Deta – Cocoşul Orţişoara 5-0 (3-0).

După-amiaza, de la ore diferite, s-au jucat alte trei meciuri…

Avântul Periam – Unirea Sântana 5-2 (2-0). Pentru trupa lui Marius Stanache au marcat: Beniamin Dobra, Ionuţ Ologu, Iulian Filip, Cosmin Mânecan şi Cristian Radu. Următorul meci va fi oficial, în faza naţională a Cupei României, pe 31 iulie, în turul I, cu Progresul Pecica (Arad), pe teren propriu.

Rapid Săcălaz – CSC Dudeştii Noi 4-2 (3-1). Au marcat: Ionuţ Todaşcă, Sebastian Smochină, Alexandru Sişcă şi Milovak Stojan, respectiv Răzvan Plopeanu şi Eugen Pistriţu.

Progresul Gătaia – AS Tormac 9-1 (2-1). Cele nouă goluri au fost marcate de doi jucători, Nicu Făgeţean de 7 ori şi Mădălin Semenea ”o dublă”, respectiv Ioan Făndel.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.