Juniori A: LPS Bihor – ACS Poli Timișoara 1-2 (0-0). Răsturnare de scor…

Liderul ACS Poli Timișoara a tranșat astăzi de la ora 12 derby-ul primelor două clasate în Seria 5 a Campionatului Național de juniori A, elevii lui Adrian Stoicov repurtând și cel de-al patrulea succes al stagiunii, după ce au răsturnat scorul.

Orădenii de la LPS Bihor și alb-negrii Timișoarei aveau punctaj maxim și golaveraj de plus 12 după 3 etape, dar oaspeții au înscris de două ori în ultima pătrime a meciului, conservându-și poziția de lideri, postură din care vor primi sâmbăta viitoare, de la 12, vizita concitadinei LPS Banatul, pe Colterm.

LPS Bihor a deschis scorul la reluare grație unei mingi lungi, degajată, și exploatând indecizia lui Kovacs, care a rezistat în joc, în ciuda unei tăieturi la frunte, după un duel aerian din prima repriză în urma căruia adversarul său a fost nevoit să părăsească suprafața de joc.

Timișorenii au egalat spre mijlocul părții secunde prin atacantul Răzvan Rus iar rezerva Robert Lică, la nici un sfert de oră după introducerea sa în teren, a adus victoria în minutul 78, cu o sclipire de moment, sesizând plasamentul avansat al goal-keeper-ului orădean. Lică a șutat cu stângul de la peste 30 de metri, lobat, bară-gol, după ce recupera balonul și înainta cu câțiva pași.

Vizitatorii ar mai fi putut înscrie în prealabil dar după ce Rus a driblat pe stânga, timișorenii au complicat faza, Livan neprofitând de situație. În egală măsură Rusu a apărat excelent și a contribuit la triumful alb-negrilor.

”O primă repriză cu mingi lungi, iar noi am intrat la rândul nostru în jocul lor, dar nici terenul nu ajuta. În asemenea condiții, prea multe mingi conduse nu erau deloc recomandabile, greu mai mult de 3-4 metri, dar ne-am complicat pe alocuri jocul”, a explicat antrenorul Adrian Stoicov.

*

ACS Poli Timișoara, juniori A: Rusu – Vâlceanu, Yazji, Kovacs, Cherecheș – Filip, Dalea, Șimon (46, Simionov), Livan (Marghitan) – Rus, Bura (65, Lică).

Pe bancă: Bercuci – Simescu, Golda.

Timișorenii au obținut victoria pe terenul orădean ”Tineretului”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.