Juniori B, locurile 3-6: ACS Poli Timișoara – CSȘ Drobeta 3-1 (2-0)

Juniorii B de la ACS Poli Timișoara au demarat cu o victorie de Florii programul de 6 jocuri în turneul de consolare al locurilor 3-6 în Campionatul Național de profil, Seria 6, trecând pe ”Colterm” cu 3-1 (2-0) de CSȘ Drobeta, prin golurile marcate de Sebastian Velcotă, în minutul 14, și Cristi Simionov, în minutele 37 și 60, după ce oltenii reduceau din handicap din penalty, în minutul 55, în urma unui fault în careu comis de Podină.

ACS Poli a reușit o primă repriză foarte bună, însă partea a doua s-a dovedit a fi mai modestă, chiar și așa creându-și 6 ocazii fața în față cu portarul severinenilor, toate însă ratate.

Timișorenii au acuzat la începutul părții a doua pierderea fundașului central Sturz, care a fost înlocuit, accidentat fiind, cu o întindere, după ce în primele minute ale jocului vedea cartonașul galben, asta pe lângă faptul că juniorii B nu i-au avut în componență pe Vîlceanu, Lică și Dragomir, convocați în echipa juniorilor A.

Apropo de componenții cu căutare ai juniorilor B, marți vor răspunde unei convocări la lot Motreanu și Velcotă, România U16 sosind la Timișoara în perspectiva unui turneu la Beograd.

Robert Frușa nu a putut conta nici pe portarul Rusu, care a suferit o operație la șold, iar cum și Mândrea a fost indisponibil, l-a convocat pe juniorul C Contra, din generația 1999, în cele din urmă neutilizat, dat fiind gabaritul oaspeților din Mehedinți și predilecția acestora pentru jocul direct, cu mingi lungi, căruia un goal-keeper de talie mai redusă i s-ar arăta mai vulnerabil.

Alex Lazăr, înlocuitor al lui Cherecheș, s-a dovedit însă a fi o plăcută surpriză în defensivă.

Ca o primă remarcă, jocul de Florii de pe ”Colterm” a fost în ton și în spiritul sărbătorii, terenul semănând cu un câmp… înflorit, iar în plus ar fi de remarcat neprielnica programare efectuată de Comisia de Competiții a FRF, care a ales ca runda viitoare a juniorilor B să se dispute sâmbătă de la ora 14, în Ajunul Paștelui, deloc fast pentru oaspetea timișorenilor, CS Pandurii, pe care Învierea o va prinde abia revenită din deplasare…

*

ACS Poli Timișoara, juniori B: Bercuci – Motreanu – cpt., Cochințu, Alex Lazăr, Sturz (50, Podină – n. 1999) – Marin (56, Oprea; 75, Popa), Sorescu, Simionov, Totic (75, Codrean) – Bîrnoi, Velcotă (70, Golda).

Pe bancă: Contra (n. 1999) – Jivcovici.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.