Juniorul Costea conturează un nou triumf al Unirii la scor de forfait

Cea de-a doua etapă din returul Diviziei D Timiș a fost inaugurată astăzi de la ora 15 printr-un al treilea triumf consecutiv la zero în liga a patra pentru CS Unirea Sânnicolau Mare, care a izbutit astfel și cea de-a șaptea victorie stagională în campionat fără a primi gol, dintre care 3 pe teren propriu: 3-0 cu AS Murani.

3

Unirea a bisat astfel succesul din debutul sezonului de primăvară, cu 2-0 la Peciu Nou, pe când cei din Murani au rămas și pe mai departe în bloc-starturi, încasând din nou 3 goluri, cum se întâmpla și în etapa precedentă, 1-3 acasă cu AS Seceani. Primul joc al etapei a XIX-a s-a încheiat așadar cu o victorie la un scor de neprezentare, conturată în partea secundă, când la rampă a ieșit juniorul Bogdan Costea.

O primă repriză nereuşită pentru ambele echipe, cu un plus în dreptul oaspeţilor, care puteau totuși deschide scorul în minutul 35, când Raul Costescu a scăpat singur spre poartă dar de la 8-9 metri a şutat pe lângă buturile apărate de Sitaru.

În mitanul secund, schimbările efectuate de antrenorul Nicolae Căprărescu au dat roade iar în minutul 51 Ovidiu Oancia a deschis scorul cu un şut din afara careului de 16 metri, avantajul favoriților fiind triplat de tânărul Bogdan Costea, care a reuşit o ”dublă” în minutele 75 şi 81, contribuind decisiv la asigurarea victoriei echipei sale, a treia cu 3-0.

CS Unirea: Marius Sitaru – Călin Uzun, Vasile Florescu (82, Andrei Ciubotariu), Dragan Bataneaţ (62, Toma Stoianov), Ovidiu Oancia, Dorin Blaga, Vasile Bizău (46, Bogdan Costea), Cosmin Boangheş, Cătălin Crişan, Adrian Manoliu (78, Remus Ciui), Andrei Cărpinişan.

Antrenor: Nicolae Căprărescu.

Rezerve la start: Alexandru Timiş – Attila Nagy, Tomas Cozma.

Murani: Alexandru Ilie – Codruţ Kovacs (62, Cristian Crişan), Dan Torok, Ionuţ Coman, Sorin Novac, Ionuţ Boiţiu, Daniel Ardelean (72, Iulian Stănculeanu), Costel Irimia, Gabriel Iosof, Ionuţ Pitic, Raul Costescu.

Antrenor: Cosmin Sîntean.

Rezerve: Andrei Novac.

Au arbitrat: Alexandru Manea – Dragoş Ghinea şi Bogdan Otiman. Observatori: Dan Gabriel şi Iosif Mânecan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.