Juventus Timișoara pierde la Reșița derby-ul Grupei 7 cu Atletico Arad și intrarea în faza finală a Turneului Gheorghe Ola

Juventus Timișoara, câștigătoare a fazei județene și reprezentantă a Timișului în cea zonală, a câștigat detașat 3 dintre cele patru meciuri programate în turneul găzduit sâmbătă și astăzi în Sala Sporturilor din Reșița și având drept miză calificarea de pe locul 1 în finalele de 8 echipe ale ”Trofeului Gheorghe Ola” pentru fotbal în sală pentru copii din generația 2007, însă a pierdut duelul decisiv în întrecerea în sistem campionat din Caraș Severin.

Structurată pe jocuri cu câte două reprize a 25 de minute și echipe de 4+1, competiția ”Trofeului Gheorghe Ola” a ajuns în acest week-end la nivelul fazei zonale, în 8 grupe din țară, cea vestică fiind adjudecată cu victorii pe linie de elevii lui Adi Petcuț, de la Atletico Arad.

Juventus Timișoara a învins la scor în partidele avute sâmbătă, de la ora 9 cu Unirea Alba Iulia, scor 7-0 (4-0) prin golurile lui Ailenei – 2, Dascălu – 2, Ursu – 2 și Voinovici, iar de la ora 16 cu Primavera Deva, 5-1 (3-0) prin reușitele lui Dascălu – 3, Ursu și Ailenei, dar s-a înclinat în cea de duminică dimineață, decisivă pentru primul loc, 1-5 de la ora 9 cu Atletico Arad, care conducea la pauză cu 4-0, scor la care Ailenei a redus din handicap.

Timișorenii pregătiți de Nicu Butnărașu s-au revanșat în meciul de la ora 11 cu gazdele de la Școlar Reșița, 5-1 (1-1) prin golul lui Dascălu și cele adăugate de Ailenei și Ursu – fiecare de câte două ori, dar au ocupat locul secund, insuficient pentru intrarea în turneul final național.

O șansă la pătrunderea la acel nivel mai au săptămâna viitoare în ”Trofeul Gheorghe Ene”, rezervat copiilor din 2008, cei de la ACS Poli, sub îndrumarea lui Robert Frușa, care se vor alinia la zonale cu cei din Caransebeș, Sebeș, Junior s Lupeni și de la Atletico Arad.

Tot astăzi s-a mai jucat fotbal juvenil printre altele și în etapa a XX-a din Seria 7 a Campionatului Național U17, de juniori B, ASU Politehnica înclinându-se acasă la ultima apariție din 2016 cu 0-10 (0-5) în fața Centrului de Excelență Deva.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.