Kalapiș, hat-trick în prima parte pentru Pobeda, la Valcani

Pobeda Dudeștii Vechi n-a fost perturbată de necesitatea de a evolua un meci considerat pe teren propriu la bunii vecini de la Valcani, învingînd cu 6-1 pe AS FC Deta, o codașă a Diviziei D Timiș, în cea de-a șasea etapă a returului ligii a patra timișene.

Terenul de joc din Dudeștii Vechi fiind acaparat de ape, Pobeda n-a avut de ales și, prin intermediul lui Daniel Vasilcin, antrenor al celor de la Voința Valcani, a primit încuviințarea de a organiza în vecini meciul cu detenii, un frumos gest pentru care divizionara D a mulțumit gazdelor sale de ocazie, cu atît mai mult cu cît cei din Valcani au la rîndul lor un duel pe teren propriu, cu cei din Șandra.

”Cine nu joacă mai bine cu echipele mai modeste din partea inferioară a clasamentului? Dar tot mai bine a fost decît cu Bobda. Și am învins fără emoții, dar vreau să remarc faptul că mai multe echipe din jocul ierarhiei îmi par a fi mai slăbuțe decît Deta, mă refer dintre formațiile cu oarecare probleme”, a spus la final antrenorul Petru Mirciov, care i-a reoferit cu această ocazie o nouă șansă recidivistului Bratan, un component al lotului trimis cîndva la echipa a doua a Pobedei, pe motiv de indisciplină.

Vioara întîi a jocului a fost Ioan Kalapiș, cu un hat-trick în minutele 12, 17 și 28, căruia Vasilcin i-a adăugat o nouă reușită, în minutul 40. ”N-a marcat în schimb Flavius Tulcan, cu care am și vorbit după meci, spunîndu-mi că așa ghinion nu ține minte să fi avut în cariera sa. E drept, 2-3 goluri s-au marcat din acțiunile lui, după șuturile lui, dar nu-i mai intră în ciuda tuturor eforturilor sale, a ocaziilor pe care și le-a creat. Una cu capul, o altă reluare de la 5 metri deturnată în bară – ghinioane…”, a adăugat antrenorul Mirciov.

Rafael Mirciov, din centrarea lui Vasilcin, respectiv Piloiu, din centrarea lui Gabără, au mai înscris pentru Pobeda, oaspeții replicînd abia în prelungiri, prin Gheorghiță, de la 20 de metri, șut la vinclu: 6-1.

Pobeda: Stoianov – Fibișan, Piloiu, Boboiciov, Gabără – Mirciov – Augustinov, Vasilcin, Bratan – Tulcan, Kalapiș. Au mai intrat Gheorghe Mirciov, Ciobanu, Rusu, Tranculov.

Pe bancă: Blaga.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.