Kalapis şi nouarul Novac o împotmolesc pe Auto în 5 minute

Meci frumos sâmbătă la orele dimineţii, pe o vreme perfectă pentru fotbal, între Auto Timişoara şi Pobeda Dudeştii Vechi, în cadrul etapei a 18-a a ligii a IV-a, Divizia D Timiş. Gazda Auto a fost învinsă pe teren propriu în această primă etapă a returului, cu 1-2 (0-0), echiperii Pobedei fructificând plusul de hotărâre şi vigoare în joc.

Nicolae Butnăraşu a apelat între buturi la Graţian Rain, cu numărul 13, respectiv Vlad Kosak (7), Sorin Butaru (6), Marius Matei (5), Carol Taub (3), Flavius Vlădia (15), Antoniu Alchelou (8), Constantin Popa (2), Bela Leleczi (17), Victor Ursachi (10) şi Izzeldin Mohamed (11) în timp ce Dudeştii Vechi a început cu Gheorghe Stoianov (1) – Daniel Gabără (16), Nicolae Leban (15), Ioan Boboiciov (6), Octavian Fibişan (7), Mihai Rusu (3), Ionuţ Ologu (8), Alin Augustinov (19), Ioan Kalapis (11), Fabian Novac (9) şi Ioan Bratan (17).

Pe banca de rezerve s-au aflat, la gazde, Marius Ignea (1), Paul Ivan (4), Graţian Curea (19), Alin Rotaru (12), Raul Moţ (9), Emanuel Dominte (14) şi Ionuţ Taladin (16), iar la oaspeţi Dorin Blaga (13), Toma Budur (10), Dragoş Daju (5), Victor Horodincă (4), Petru Şerban (20), Petru Roncov (14).

După o scurtă perioadă de tatonare, la nici 5 minute de la începerea partidei, Izzeldin Mohamed a ratat o mare ocazie, prefigurând o evoluţie bună a jucătorilor lui Nicolae Butnăraşu, care nu avea însă să se materializeze pe tabela de marcaj. Unele combinaţii au curs fluent iar jucătorii au demonstrat disponibilităţi fizice, lipsind însă din arsenal faza de finalizare, deşi întreaga repriză s-a jucat în terenul Pobedei, în contul căreia Ioan Boboiciov a primit cartonaş galben, în minutul 30.

Prima repriză s-a dovedit a fi agitată, cu suficiente faulturi, miza generată de poziţia modestă în clasament, mai ales în contul gazdelor, punându-şi pecetea pe un joc tot mai puţin cursiv, în minutul 41, după încă un fault, Nicolae Leban primind şi el cartonaş galben.

Situaţia s-a schimbat radical la reluare, când Dudeştii Vechi a început să distribuie mingi lungi pe flancuri, evazare care a dat rezultate. În minutul 66, Ioan Kalapis a primit o pasă pe flancul drept, a pătruns şi a marcat, 0-1, după ce, în minutul 61, Mohamed primise cartonaş galben pentru un fault comis în apropierea careului, fază în care Auto a scăpat cu faţa curată.

La nici 5 minute însă, timişorenii nu s-au dispus bine în apărare şi au mai încasat un gol, semnat de Fabian Novac: scorul devenise 2-0 pentru oaspeţi şi mai erau doar 20 de minute de joc…

Finalul, tensionat, a fost înţesat de faulturi şi greşeli de ambele părţi, arbitrul întâlnirii neezitând să împartă cartonaşe galbene, în minutul 82, pentru Ioan Kalapis, iar în prelungirile jocului, în minutul 91 lui Ionuţ Ologu şi în minutul 92 lui Daniel Gabără, pentru tragere de timp.

Auto a redus târziu şi tardiv din handicap, dar cu ce gol… Lovitură liberă din apropierea careului, apărat de Pobeda cu cinci oameni în zid, care a fost magistral ocolit de decarul Victor Ursachi, autor al unui gol superb, cu o execuţie plasată, într-un unghi imposibil pentru portarul oaspeţilor, Gheorghe Stoianov: 1-2.

Auto şi-a îngreunat cu atât mai mult situaţia în subsolul ierarhiei Diviziei D Timiş, aşteptând deja şi jocul rezultatelor, cu rivala din zona nisipurilor mişcătoare Real Dragşina implicată mâine de la ora 11 într-un alt duel cu Sabia lui Damocles deasupra capului gazdelor, contra lui FC Marcel Baban Jimbolia, în ultima partidă a primei etape a returului.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.