La aniversare… CSM Lugoj – FC Chişoda 3-0 (1-0)

Liderul CSM Lugoj a punctat sîmbătă cum se cuvine aniversarea a 10 ani de la înfiinţarea clubului, revanşîndu-se pentru primul eşec stagional, suferit miercuri la Jimbolia, şi cîştigînd pentru a treia oară la 3 goluri diferenţă în acest sezon împotriva trupelor de pe podium, în vreme ce oaspeţii rămîn binişor în urmă pe locul 3, cu trei jocuri la rînd fără victorie: CSM Lugoj – AS FC Chișoda 3-0 (1-0).

Deşi alb-roşiii Chişodei s-au ţinut tare după draw-ul de joi seară, albaştrii liderului CSM s-au revanşat cu 3-0 pentru eşecul de la Jimbolia

Pe un gazon excelent, în fața puținilor spectatori prezenți, circa 100, s-au întâlnit liderul de necontestat al Diviziei D Timiş, CSM Lugoj, care a aniversat 10 ani de la înființarea clubului, și FC Chișoda, una dintre fruntașele acestui eşalon, dar în pierdere de viteză, pe locul 3.

Chiar dacă scorul arată ca unul de neprezentare, în teren s-a jucat pe contre, fazele de poartă derulîndu-se la ambele buturi. Duşul rece din etapa trecută, cînd trupa lui Cosmin Stan a suferit prima înfrângere din acest campionat, la Jimbolia, i-a trezit la realitate pe lugojeni, care chiar în secunda 21 au reușit deschiderea scorului! Lovitura de începere au avut-o gazdele, care au ţesut două pase, mingea a ajuns la Lucian Stoica, pe flancul stâng, de unde acesta a centrat pe jos în fața careului de 6 metri și Remus Barburescu a înscris pe sub portar, 1-0.

Şapte minute mai târziu putea fi 1-1, când Florin Dochița a scăpat nestingherit spre poartă, asistentul Nicolae Chițoiu nu a ridicat steagul, iar atacantul a intrat în careu și de la 14 metri lateral a trimis sub transversală dar mingea a fost respinsă în extremis de Micșa.

Până la finalul primei reprize ambele echipe și-au mai trecut în cont ocazii uriașe, dar cei doi portari, Sorin Micșa și Emil Sîrbu, au fost de netrecut. Partea secundă s-a jucat pe contre şi, în minutul 64, la o pasă în adâncime a lui Rebenciuc, văzîndu-l excelent pe Flavius Tulcan, acest a plecat nestingherit spre poartă, Sîrbu i-a ieșit în întâmpinare, iar lugojeanul a lobat mingea de la 18 metri, în plasă.

Din nou oaspeții ratează, prin același Dochița, în minutele 67, 69, și Vițan, în minutul 70, care, din lovitură liberă de la 20 de metri, l-a remarcat din nou pe portarul Micşa. Conturile au fost încheiate de Petru Ploscariu, cu un eurogol de la 16 metri, în penultimul minut de joc. De remarcat foarte bun arbitrajul prestat de Sorin Tarcea din Timișoara.

CSM Lugoj: Sorin Micșa – Dinu Rebenciuc, Răzvan Solomon, Marian Patrona – Denis Vânătu – Claudiu Ardelean, Petru Ploscariu, Flavius Tulcan (min. 80, Dumitru Ciorei) – Lucian Stoica (min. 56, Beniamin Dobra), Călin Bota (min. 61, Bogdan Bărbulescu), Remus Barburescu (min. 75, Vlad Moza). Antrenor: Stan Cosmin.

FC Chișoda: Emil Sîrbu – Dan Golea (min.86, Alin Bulaichi), Darius Vițan, Lucian Gavriluță, Alex Vasincă – Sebastian Petruș, Ovidiu Glodean, Ciprian Gherman, Alexandru Rus (min. 56, Adrian Cobzariu) – Florin Dochița, Şadi Abu-Lebda. Antrenor: Adrian Șețu.

Arbitru: Sorin Tarcea; Asistenţi: Ciprian Trancă și Nicolae Chițoiu. Observator de arbitri: Laurențiu Grădinaru; Observator de joc: Odon Agoston.

Declarații la cald… Cosmin Stan (CSM Lugoj): „La Jimbolia am făcut cel mai slab joc al nostru şi am venit după un rezultat negativ. Nu sunt mulțumit de joc, chiar dacă am învins una dintre cele mai bune echipe din acest eşalon. Probabil şi distanța de puncte ne-a demotivat, dar în etapa viitoare jucăm la Şag şi sperăm să ne reabilităm întrucât ne așteaptă un meci greu de baraj, pentru promovare.

(Cosmin Stan, nemulţumit totuşi de joc, după un 3-0 cu locul 3)

Aş dori să îmi cer scuze celor de la Cerneteaz dacă i-am ofensat cu ceva prin declaraţiile mele după jocul cu Spartak Gottlob, dar am mers pe spusele lui Marişescu, cu care am fost coechipier şi coleg şi ştiu că este corect, însă nu ştiu precis ce a fost la acel joc. Dar m-am lămurit în privinţa lui Creţu la Jimbolia, care ne-a persiflat prin maniera de arbitraj şi ne-a ironizat jucătorii prin vorbele adresate în timpul jocului. Nu înţeleg ce a avut de câştigat acest arbitru prin maniera de arbitraj pe care a avut-o la cele două jocuri, dar iată că este delegat în continuare, cu toate că lasă de dorit pe terenul de fotbal. Prestaţiile acestuia şi condiţia fizică îl cam dau de gol”.

Adrian Șețu (Chișoda): „Chiar dacă am jucat la nici 48 de ore după meciul cu Peciu Nou, a fost opţiunea echipei să ne deplasăm la Lugoj și sunt mulțumit de elevii mei cum s-au prezentat, chiar dacă am pierdut la 3 goluri diferență. Portarul lor a fost în formă excelentă, de cel puțin trei ori l-a oprit pe Dochița, care se îndrepta spre gol. Așa este în fotbal, de aceea este frumos acest sport”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.