Liderul CSM Lugoj trage spre C şi prin… „câmpul” Gătaiei

Scriam deunăzi despre chinul unora dintre competitoarele Diviziei D Timiş de a face faţă nivelului şi aşa scăzut al întrecerii, iar situaţia „lanternei roşii” Progresul Gătaia, fără punct câştigat în precedentele 13 etape, după ce promova în prealabil la masa verde şi de pe locul 2 într-o serie a Campionatului Judeţean, şi corijată cu un 3-0 în runda trecută, pentru lovirea arbitrului, este cea mai elocventă în acest sens. Desigur, AJF Timiş explică faptul că ar trebui să anunţe cu un an înainte reducerea numărului de competitoare în liga a patra, dar mai bine-ar face-o odată, pentru a evita situaţii delicate în care diverse cluburi aruncă prosopul iar altele, ca Progresul, le iau locul dar abia îşi târâie zilele şi pun la dispoziţie un teren etichetat drept „câmp” de oaspetele din etapa a XIV-a, liderul CSM Lugoj. A fost locul 18 contra liderului neînvins, într-o etapă în care cluburile de pe podium au învins în deplasare, ce-i drept, în cazul lui CFR, despre care amintim la finele acestei consemnări, fiind vorba de un joc convenit a se disputa în spatele Gării Mari…

„Am ratat foarte multe ocazii iar gazdele au avut una şi au egalat, moment în care ne-au tremurat puţin chiloţii, dar ideea este că nu prea se poate juca fotbal pe un asemenea teren. Considerăm că este o lipsă de bun simţ la adresa competiţiei şi a adversarului… Calitatea suprafeţei de joc de la Gătaia este jalnică. Nu este un teren tare, ci beton, cu nisip în poartă, ca pe câmp”, a spus Cosmin Stan, antrenor principal al liderului CSM Lugoj, care s-a impus cu 1-3 (0-1), într-o deplasare în care nu a putut alinia o serie de jucători de bază.

Marius Bărburescu a deschis scorul deja în minutul 6, cu o lovitură de cap, în urma centrării lui Poloscariu de pe dreapta, ultima clasată egalând în minutul 61, în urma unei lovituri libere deviată de Rebenciuc în propria poartă. Antrenorul Stan, care a figurat pentru prima oară în acest sezon pe lista jucătorilor de rezervă ai Lugojului, a efectuat o dublă schimbare imediat după egalare, substituindu-şi cei doi mijlocaşi la închidere şi aruncându-i în focuri pe Rene Anghel, un fundaş, în rol de vârf, respectiv pe Dobra ca mijlocaş central ofensiv.

Bărburescu a reuşit „dubla” în minutul 73, tot cu o lovitură de cap, în urma centrării lui Ardelean, iar înlocuitorul acestuia, Ionică Barna, a majorat diferenţa la nici 3 minute după ce era introdus, la capătul unei pătrunderi indivduale de la mijlocul terenului: 1-3 în minutul 87.

CSM Lugoj a avut mulţi indisponibili la ora deplasării în sudul judeţului, pe lângă Belciug şi Alexandru, accidentaţi de dată mai veche, Drimuş emigrând în Germania, Vînătu şi Bota fiind la rândul lor loviţi, iar Tudor Onae acuzând o răceală ce l-a ţinut fără antrenamente întreaga săptămână. Capac la toate, Argatu a acuzat o inflamaţie a măselei care l-a împiedicat în ultima clipă să facă deplasarea. Infirmerie, ce mai…

CSM Lugoj s-a impus prin Micşa – Horia Onae (cpt), Solomon, Hromei, Marcu – Bărbulescu (65, Dobra), Rebenciuc (67, Anghel) – Stoica (75, Mladescu), Ploscariu, Ardelean (84, Barna) – Bărburescu. Pe bancă: Dragostin – Teletin, Stan.

CFR Timişoara a câştigat ceva mai clar într-un joc considerat în deplasare dar pe care l-a disputat pe propria arenă în compania unui „satelit” al vişiniilor, nou-promovata Arsenal Bucovăţ: 4-0.

Antrenorul secund Sorin Gheju, care a preluat frâiele în absenţa lui Florin Bugar, antrenor principal deplasat cu echipa feminină a clubului la meciul de prima ligă de la Reghin (duminică dimineaţă), a deschis scorul în minutul 28, după ce a driblat inclusiv portarul, tot el exploatând pentru 2-0 angajarea lui Pătraşcu, în minutul 55. A fost 3-0 în minutul 63, din pasa aceluiaşi Pătraşcu, în faţa porţii goale, pentru Ţigănaş, 4-0 conturându-se prin dejucarea pasului la ofsaid, autor fiind Ciobanu. „Am avut cât încape mari ratări”, a remarcat la final Sorin Gheju, care a apelat la Mercescu – Ionuţ Popa, accidentat şi înlocuit în minutul 76 cu juniorul Scutelnicu, Ţigănaş, Hriţcan (80, Romaneţ), Parfenie (46, Ciobanu) – Iţu, Tică Popa, Pătraşcu, Tescu – Gheju (60, Cornu), Ungur. Pe bancă: Rain – Ilie Stoican, Nicolaie.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Liderul CSM Lugoj trage spre C şi prin… „câmpul” Gătaiei

1. dumitrescu claudiu spune:

Multa multa BAFTA baieti si sa va ajute Dumnezeu sa repetati si voi performanta VULTURILOR editiei de campionat 1991-’92 cand au promovat in div.B si la fiecare meci de acasa au venit in medie cel putin 2000 de spectatori care au vazut FOTBAL adevarat ce se ridica cu mult peste nivelul multor meciuri din liga 1.Ne reamintim cu drag si f.multa placere 11-le de atunci + rezervele(asa cum oltenii si o tara intraga stia pe de rost garnitura U Craiova maxima 1981-„84) : Magearu,Diaconescu,Nita,Popeti,Linguraru,Cical,Babeti,Vieru,Amarildo,Stincuta,Leatza,Dutza,Nistor,Bagiu,Loga,Videscu,Frincu,Foale,Despa,Mezei,Faimoc & comp.Ce vremuri…Haideti baieti sa promovam pt.ca Lugojul merita sa aibe bucuria de a avea,din nou,dupa 20 de ani,o echipa cu care sa ne mandrim si sa ne laudam.Va iubim si sa nu ne dezamagiti pt ca va sustinem cu incurajari la fiecare meci.