Liga 2. Oaspeții mai tari, Alexa la al 9-lea succes la rând, codașa CS Balotești la primul afară

Primele opt meciuri din etapa a XII-a în Liga 2, jucate de la ora 11, au consemnat 3 victorii în deplasare cu câte două goluri înscrise de oaspeți, dar și trei rezultate de egalitate, învingătoare acasă fiind doar nou-promovata Știința Miroslava și Chindia, care a semnat scorul zilei.

Arena Ciarda Roșie din Timișoara a fost gazdă a celei de-a doua partide consecutive adjudecată de formația vizitatoare, CS Balotești scăpând de ultimul loc și ”lanterna roșie” prin a repeta isprava din urmă cu două săptămâni a celor de la CS Mioveni în fief-ul Ripensiei, depășită tot la limită.

Invincibilă în primele 6 etape, nou-promovata timișoreană a fost însă învinsă de 5 ori în ultimele 6 runde, codașei din Balotești fiindu-i necesar puțin peste un sfert de oră atât în debutul întâlnirii cât și spre final, după ce era egalată, pentru a prelua de două ori conducerea: 1-2 (0-1).

Adrian Ungureanu a egalat pentru bănățeni în minutul 65 însă ilfovenii, care nu mai câștigaseră din 26 august, în etapa a 4-a, când treceau acasă cu 2-0 de Olimpia, au marcat în minutul 81 din lovitură de la 11 metri golul primei lor victorii în deplasare, bilanțul afară al trupei preluate de Laurențiu Diniță fiind 1 2 4 8-13 5 puncte, așadar din 7 ieșiri în 12 runde.

CS Balotești pierduse cu 3-0 la AFC Hermannstadt iar apoi cu 1-0 la Snagov, în primele două etape, jucate așadar tot în deplasare, afară mai cedând cu 2-1 la Călărași și Foresta Suceava, eșecuri ce au intercalat remizele de 2-2 în vestul țării, la Șiria și pe ”Știința”, cu UTA și ASU Politehnica. Cel mai recent, runda trecută, CS balotești remiza tot 2-2 și acasă cu Luceafărul Oradea, după ce era eliminată cu 0-4 din Cupa României de oaspeții de la CS Afumați, în compania cărora remizau alb tot acasă în etapa a 3-a, la prima apariție pe teren propriu în sezonul în curs.

Ultima clasată, în comparație cu care doar 5 formații marcaseră mai puține goluri în primele 11 etape, a izbutit chiar și așa să se impună în fief-ul celei mai prolifice grupări din Liga 2, reducând astfel diferența de puncte față de învinsa sa la numai șapte.

Ripensia a titularizat astăzi și al 19-lea component, dintre care 3 portari, în cele 12 garnituri de start aliniate în campionatul în curs, în persoana lui Tudor, care mai apărea din postura de rezervă de exemplu în deplasările la Oradea sau de la pauză săptămâna trecută la Sibiu, Bobină intrând și el în primul 11 în comparație cu ieșirea pe Cibin, la a 7-a sa titularizare, la start neregăsindu-se azi Zaluschi și Semeniuc, intrat pentru repriza a II-a.

A fost așadar Ripensia – CS Balotești 1-2 (0-1), prin golurile lui Ungureanu în minutul 65 respectiv  Hurdubei în minutul 18 și Coman în minutul 82 din penalty, dar pe marginea meciului din Ciarda Roșie vom reveni cu cronica jocului, declarații și galeria foto, enumerând în schimb mai jos rezultatele și marcatorii partidelor de la ora 11…

Și alte două victorii în deplasare…

A doua clasată, sub îndrumarea lui Dan Alexa, a semnat al nouălea succes consecutiv, egalând la puncte liderul AFC Hermannstadt. Foresta Suceava – Dunărea Călărași 0-2 (0-1): Alexandru 7, Manole 76. Gazdele au aliniat la start 5 jucători de peste hotare, alți doi fiind rezerve.

Luceafărul Oradea – CS Afumați 1-2 (1-1): Codoban 15 – Zaharia 28, Tudorache 81. O altă grupare ilfoveană care a învins în vestul țării, în acest caz prin a răsturna scorul. Bihorenii au preluat astfel ”lanterna roșie” a clasamentului.

Scorul zilei, la Târgoviște, în una dintre cele numai două victorii ale gazdelor… Chindia – Metaloglobus 3-0 (2-0): Honciu 2, Cherchez 33, Nisipeanu 59.

Știința Miroslava – Olimpia 2-1 (0-0): Izmană 58, Marin 76 / Pop 70.

În rest, trei remize…

Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni 2-2 (2-0): Mihai 3, Pop 38 / Ayza 67 – penalty, Ene 76. Argeșenii au anihilat de la mijlocul reprizei a II-a handicapul de două goluri într-un joc început cu 10 minute întârziere dat fiind protestul sportivilor gazdă față de neîncasarea drepturilor bănești cuvenite în ultimele 9 luni, respectiv trei în cazul noilor achiziții.

FC Argeș – Academica Clinceni 1-1 (0-1): Panait 52 / Marian Constantinescu 27.

Sportul Snagov – Pandurii 0-0.

Runda a 12-a în Liga 2 programează duminică de la ora 15,30 pe ”Dan Păltinișanu” duelul ASU Politehnica – UTA și se va încheia marți seară cu jocul ASA Târgu Mureș – AFC Hermannstadt. Rezultatele, programul viitor și clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.