Liga a V-a Timiș, ”Județ”: rezultate, marcatori, declarații

Campionatul Județean Timiș a programat runda a patra, pe parcursul a două zile, sâmbătă şi duminică, propunând 24 de meciuri în cele 3 serii, toate jucate pe dreptunghiul verde, fără incidente. Pe de altă parte, oaspeţii de la Comloşu Mare au chemat Poliţia la teren după terminarea jocului, însă nu au fost incidente, spectatorii dorind probabil să se răfuiască cu arbitrul, nemulţumiți de deciziile acestuia spre finalul meciului.

O rundă cu multe goluri, chiar un nou record, din nou marcându-se binișor peste sută… Au fost înscrise 141 de goluri în cele 24 jocuri disputate, gazdele obținând 11 victorii şi punctând de 91 de ori, iar oaspeţii – un record, 10 succese şi trei rezultate de egalitate, plus un număr 50 de goluri marcate.

Surprize ale rundei… Bega Belinţ a făcut o nouă victimă, prin succesul la AS Boldur; Tormac – victorie la Jabăr; AS Gelu, la prima victorie, la scor în deplasare la Bobda; Unirea Banloc – scorul campionatului, 13-1 cu Jamu Mare; Topolovăţu Mare, 12-0 acasă cu Bacova.

La polul opus, 11 echipe nu au reuşit nici o victorie în primele 6 ore de fotbal ale noului sezon. Vezi clasamentele…

Dar iată câteva amănunte de la meciurile disputate…

Seria I

AS Voinţa Şandra – AS Chinejana Chinezul Satchinez 10-1 (7-1).

Jucătorul meciului, cu cinci goluri în poarta adversarilor, a fost Răzvan Banu, marcator în minutele 5,10, 23, 30 și 70. L-au completat Ionuţ Chiotean (min 17, 41), Zoran Udoviţă (min. 66), Andrei Crişan (79) şi Dănilă Cotârleţ (min. 84), respectiv Nicolae Niţu (min. 35) pentru învinși.

AS Avântul Bobda – AS Gelu 1-5 (1-2).

Nou promovata din Gelu se află la prima victorie în acest eşalon, și chiar la scor. Au punctat: Iulian Berbece – 3 goluri, Vasile Palkovacs şi Florin Ioviţă – din lovitură de la 11 metri. Golul de onoare pentru gazde l-a marcat Manolache.

CS Unirea Sânnicolau Mare II – ACS Voinţa Valcani 7-1 (5-0): Bogdan Wilheim – 3 goluri, Denis Jivici – 2, Alex Pîrlăgeanu și Eduard Gheorghiu, respectiv Raul Rejep.

Vizitatorii au suportat handicapul a două cartonaşe roşii, colecţionate de Emanuel Michi (min. 10) şi Laurenţiu Daju (min. 53).

AS Mureşul Igriş – ACS Dacia Cărpiniş 3-1 (3-0): Sorin Lascău (min. 25), Abel Pârvan (min. 34) și Constantin Vikoş (min. 44, din lovitură de la 11 metri), respectiv Sorin Căldare (min. 65).

CS Şoimii Pesac – CS Comloşu Mare 3-4 (1-1).

Au marcat: Cosmin Florescu Agap (min. 10, 78) și Alexandru Moisă (min. 58), respectiv pentru învingători Marius Stanciu (minutele 35, 92 şi 95 – ultimele două, din lovituri de la 11 metri). În minutul 35, preşedintele clubului gazdă, Călin Crăciun, a fost eliminat de pe banca de rezerve.

Răzvan Bercea (portarul echipei din Pesac): ”Vă spun sincer, nu avea cum să fie 11 metri! Eu am respins mingea cu ambele mâini, din centrare, și apoi un atacant de la Comloş a sărit pe mine. Chiar eu am fost cel lovit și nu am mai ştiut nimic vreo 20 de secunde. Însă, curios, am văzut că arbitrul a dat 11 metri şi mi-a dat galben, fază petrecută în minutul 92, la scorul de 3-2. Iar în minutul 96 pot spune că a fost corect acordat 11 metri”.

Călin Florin (preşedinte Şoimii Pesac): ”În viaţa mea aşa ceva nu am mai păţit… Un 11 metri imaginar, acordat de arbitru la scorul de 3-2 pentru noi, şi am fost eliminat în minutul 35. Sincer, nu eu am înjurat arbitrul, am fost eliminat degeaba. Am rămas cu un gust amar după acest meci, chiar de ziua mea… A fost un meci frumos, stricat de deciziile eronate ale arbitrului Raul Ciev. Acum mă vor suspenda degeaba…”

Răzvan Leucă (antrenor Comloşu Mare): ”A fost un meci frumos, câştigat de noi în final. Am avut un arbitraj corect. Întotdeauna, când arbitrii greşesc, eu nu pot să-i iert. Am avut lipsă trei titulari, nici eu nu am putut juca, am avut dureri la un picior. Dar bine că am câştigat, a fost foarte greu; am întâlnit o echipă bună”.

Seria a II-a

AS United Bencecu de Sus – AS Camaro Fibiş 8-1 (4-0).

Victorie indiscutabilă şi fără emoţii reuşită de băieţii lui Marian Maricec. Jucătorul meciului, Raul Muntea, cu patru goluri marcate. Alexandru Vuc a semnat o ”dublă”, iar Mircea Maricec şi Daniel Pop câte un gol.

AS Utvin – AS Flacăra Parţa 1-5 (0-2).

Au marcat: Francisc Dulovăţ, respectiv pentru învingători Flavius Ion – 3 goluri, Daniel Alexin şi Rami Obaduy.

FC Atletico Liebling – CS Progresul Gătaia 0-4 (0-2).

Lider cu maximum de puncte după patru etape, trupa lui Roşu Manu a reuşit o nouă victorie în deplasare, pe terenul din Şag, unde s-a disputat acest meci. Cele patru goluri au fost marcate de Ioan Maranescu (min. 28), Alexandru Olar (min. 32) şi Nicu Făgeţan (min. 53 şi 73).

ACS Unirea Banloc – AS FC Avântul Jamu Mare 13-1 (4-0).

Scorul campionatului, reuşit de echipa lui Teo Suciu prin golurile marcate de Alin Daminescu – 4 goluri, Alexandru Iovicin – 3, Ciprian Toth – 3, Olivian Ioţa – 2 şi Cristian Şuba – un gol.

AS Juventus Pişchia – ACS Dedy Mid Sânmihaiul Român 3-0 (0-0).

Oaspeţii au rezistat numai o repriză, după care, în mitanul secund au primit trei goluri, marcate de David Josu (min. 50), Claudiu Fulga (min. 60) şi Bogdan Inoveanu (min. 70).

Seria a III-a

CSO Făget – AS Recaş 4-0 (0-0).

Victorie la scor, completată în ultimele şase minute de joc. Pentru trupa lui Adrian Brazovan au marcat Victor Oprea (min. 53), Adrian Sîrbu (min. 84 – lovitură de la 11 metri, și min. 90) şi Claudiu Boc (min. 87).

ACS Electrica 1929 Timişoara – AS Viitorul Sacoşu Turcesc 1-1 (1-0).

Alexandru Dănilă a deschis scorul în minutul 29, iar în mitanul secund oaspeţii au restabilit egalitatea prin Darius Petri (min.61). Echipa oaspete a dedicat acest punct primarului comunei, Gabriel Koller, care şi-a aniversat ziua de naştere, ajungând la 50 de primăveri.

AS Boldur – CS Bega Belinţ 2-6 (1-2).

Au marcat: Alex Manea (min. 37) și Mihai Radak (min. 81), respectiv pentru învingători Armando Stoian (min. 17, 25, 46 – din 11 metri și 85), Costel Vieru (min. 54) și Ioan Şonda (min. 63). Filip, de la gazde, a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene în minutul 84.

AS Avântul Topolovăţu Mare – AS Bacova 12-0 (5-0).

Victorie fără dubii pentru liderul seriei, care a reuşit scorul etapei prin golurile marcate de: Mişi Bejera (min. 7, 55), Flavius Ciorei (min. 30,49), Raul Lazea (min. 35), Răzvan Dragomir (min. 42), Traian Ciobanu (min. 59, 76), Vaska Dzitac (min. 61, 80) și Bogdan Cortuşan (min. 67, 84).

AS FC Bazoşu Vechi – AS Olimpia Darova 0-3 (0-2).

Oaspeţii au reuşit o victorie la scor de neprezentare prin golurile lui Alexandru Voicu (min 30, 36) şi Abel Buciuta (min. 47).

AS Timişul Jabăr – AS Timişul Hitiaş 1-3 (1-1).

Gazdele au reuşit să egaleze la unu în minutul 40, prin Claudiu Tătar, după ce Aurelian Salva a deschis scorul în minutul 33. Iar după pauză tot el a reuşit ”dubla” în minutele 60 şi 70, implicit un hat-trick.

Rezultatele etapei în Liga a V-a şi a VI-a ”Promoţie” Timiş plus Campionatul Municipal Lugoj, programul viitor și clasamentul, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.