Liga a VI-a ”Promoție” Timiș: rezultate

Campionatul se apropie de sfârșit în liga a VI-a ”Promoție” Timiș, jucându-se deja în doar 3 serii, după ce returul Seriei 2 s-a încheiat cu o săptămână în urmă.

Serie în care jocul dintre AS Juventus Pischia și AS Olimpia Lenauheim a fost omologat de AJF Timiș cu 0-3, in favoarea echipei AS Olimpia, întrucât gazdele nu au asigurat asistența medicală, iar clubul AS Juventus a fost sancționat cu 100 de lei.

Și jocul dintre AS Pindul Dudeștii Noi și ACS Pobeda Star Bisnov 2 s-a omologat la ”masa verde”, cu 3-0 in favoarea echipei AS Pindul Dudeștii Noi, clubul ACS Pobeda Star Bișnov fiind sancționat cu 500 de lei pentru neprezentare.

Iar un meci cu peripeții a fost AS Banatul Teremia Mare – AS Voința Sarafoleana Saravale, oaspeții plecând mai repede la vestiar. Au rămas 7 jucători, după ”secerare”, fără ca arbitrul să ia atitudine, Iar din minutul 63 nu s-a mai jucat, fără portar. Se va omologa rezultatul de pe teren, 5-1 in favoarea echipei AS Banatul Teremia Mare, iar clubul AS Voința Sarafoleana a fost  sancționat cu 100 de lei.

Clasamentele, pe coloana rezultatelor secțiunii Fotbal.

În Seria I lider câștigător al întrecerii este AS Obilic Sânmartinu Sârbesc cu 42 de puncte, secondat de AS Viitorul Ionel cu 35 de puncte. Pe locul 3, cei din Jamu Mare cu 26 de puncte.

Liderul Obilic a încheiat la egalitate în deplasare la Tolvădia, după ce gazdele au condus cu 1-0. Elevii lui Bogdan Todoran au egalat în minutul 56 prin Ioan Maranescu iar cu acest punct nu mai pot pierde locul I în ultimele două runde.

AS Viitorul Ionel – AS FC Inter Foeni 1-5 (1-2).

Golurile oaspeților au fost marcate de Gabriel Szocs, Alexandru Opritescu, Narcis Voroș, Andrei Șchiopu și Alexandru Szabo, după ce gazdele au deschis scorul în minutul 1. Florin Dobie (Viitorul Ionel) a fost suspendat 3 etape și penalizat 300 de lei.

*

Seria a II-a a ajuns la final de retur în urmă cu o săptămână, dar și cu ”peripeții” și chiar ”năzbâtii” oferite tocmai de forul de specialitate, care a închis ochii la unele nereguli. Căci nu mai puțin de 5 meciuri au fost omologate cu 3-0 întrucât gazdele nu au asigurat asistența medicală, îngreunând misiunea ocupantei locului secund de a juca pe dreptunghiul verde lupta pentru locul I. Iar cei din Fibiș s-au retras din campionat.

7. AS JUVENTUS 2 PISCHIA        14   2   1  11  25-56   7p

8. AS RECOLTA FIBIȘ          14   2   0  12   13-46   6p.

*

În Seria a III-a lider este CSC Ghiroda și Giarmata Vii 3 cu 29 puncte, secondat de AS Roma Florin Pădurean cu 24 puncte și Auto Timișoara cu 20 puncte.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii 3 – Timișul Urseni 3-3 (3-0): Dragoș Datcu două goluri și Fabian Zavalache, respectiv Daniel Petri, Marius Jurcuț și Daniel Jurcuț.

Auto Timișoara – CFR Timișoara 5-3 (2-1): George Gurguș două goluri, Petre Gogeanu și Ionuț Pitic două goluri, respectiv Iosif Medelean 3 goluri.

Celelalte rezultate: Srbianca Giuchici – ACS Atletico Timișoara 3-1 și ASU Politehnica – AS Roma Florin Pădurean 3-9.

Au mai rămas două etape de jucat.

*

În Seria a IV-a lider campion înainte de termen este Voinţa Iosifalău, cu 39 de puncte și un avantaj considerabil, secondat de cei din Niţchidorf, cu 29 de puncte, urmați de echipa din Sacoşu Turcesc, tot cu 29 de puncte, despărțite la golaveraj.

AS FC Voinţa Iosifalău – CS Nițchidorf 4-1 (2-0).

Liderul, care a jucat cu titlul de campion la purtător, s-a distanțat la 10 puncte, iar problema pierderii primului loc oricum nu se mai punea deja.

Golurile fruntașei în duelul de pe podium din penultima etapă a Seriei 4 au fost marcate de Paul Făgețan, Tudor Chiricescu și Traian Ciobanu – două. Oaspeții au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 55.

Alte rezultate: Racovița – Dumbrava 4-2, Ghizela – Căpăt 2-1, Pădureni – Margina 2-2. Iar echipa din Sacoșu Turcesc a stat în această penultimă etapă, găsindu-și un adversar pentru un amical, 4-3 cu cei din Stanciova. Pentru învingători au marcat Cosmin Rusu 3 goluri și Marius Florea.