Liga a VI-a ”Promoție” Timiș: rezultate, programul viitor, ierarhii, marcatori

Eșalonul șase județean în fotbalul timișean a continuat la sfârșitul acestei săptămâni cu meciurile jucate în etapa a IX-a, cu mențiunea că turul Seriei a II-a s-a încheiat în urmă cu două săptămâni iar în Seria a III-a, ”timișoreană”, s-a desfășurat ultima rundă.

Rezultatele tehnice și programul viitor în Seria I și Seria a II-a, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal.

În Seria I, lider este AS Obilic Sânmartinu Sârbesc, cu 22 puncte, secondat de AS Viitorul Ionel, cu 19 puncte. Pe locul trei, cei din Jamu Mare cu 16 puncte.

În etapa a IX-a, AS Inter Foeni – AS Avântul Jamu Mare 2-2, pentru gazde înscriind Ionuț’ Sitaru și Cristi Pele. 

Foeni – Jamu Mare 2-2

Celelalte rezultate ale rundei: AS Obilic Sânmartinu Sârbesc – Recolta Stamora Germană 3-2 și AS FC Tolvădia – AS Viitorul Ionel 2-6.

Etapa viitoare, în 2022: Viitorul Ionel – Obilic Sânmartinu Sârbesc, Stamora Germană – Inter Foeni, Avântul Jamu Mare – Tolvădia.

*

În Seria a II-a lider este Banatul Teremia Mare cu 19 puncte, secondat de Pobeda 2 Star Bişnov cu 15 puncte, la egalitate cu Olimpia Lenauheim.

Etapa viitoare, în 2022: Voinţa Sarafoleana Saravale – Pindul Dudeştii Noi, Recolta Fibiş – Banatul Teremia Mare, Juventus Pişchia 2 – Checeana Checea și Pobeda Star Bişnov 2 – Olimpia Lenauheim.

*

În Seria a III-a lider este CSC Ghiroda și Giarmata Vii 2, cu 16 puncte, secondat AS Roma Florin Pădurean cu 14 puncte. FC Auto are 13 puncte.

Amănunte de la jocurile etapei a 8-a…

Auto Timişoara – ASU Politehnica 3-3 (1-2). Au marcat: Petru Gongeanu, Cristian Faimoc şi Ovidiu Ignea, respectiv Adrian Diaconescu, Alin Ghiţă şi Alexandru Maliţa.

CFR Timişoara – Ghiroda și Giarmata Vii II 2-2 (1-0): Denis Bronz (min. 28) și Adrian Matehiş (min. 84) respectiv Dragoş Datcu (min. 70) și Cătălin Jichici (min. 90+2). În minutul 87, Andrei Maior a fost eliminat de la gazde pentru cumul de cartonaşe galbene.

Celelalte rezultate: Timişul Urseni – Atletico Timişoara 6-1 și AS Roma Florin Pădurean – Srbianca Giuchici 6-4.

 Clasamentul turului

1 CSC GHIRODA SI GIARMATA VII 7 5 1 1 31 12 16p
2 AS ROMA Florin Padurean 7 4 2 1 25 19 14p
3 FC AUTO TIMISOARA 7 4 1 2 20 17 13p
4 ACS ASU POLITEHNICA 6 3 2 1 28 14 11p
5 CSF CFR 1933 TIMISOARA 7 2 2 3 27 30 8p
6 ACS FC SRBIANCA GIUCHICI 7 2 1 4 26 33 7p
7 AS FC TIMISUL URSENI 6 2 0 4 17 23 6p
8 ACS ATLETICO TIMISOARA 7 0 1 6 14 40 1p

Restanţa dintre ASU Politehnica și Timişul Urseni se va juca joi 28 octombrie de la ora 20:30, la Baza 2 – UPT.

Etapa viitoare, în 2022: AutoTimişoara  – Urseni, AS Roma Florin Pădurean – Atletico Timişoara, CFR Timişoara – Srbianca Giuchici și ASU Politehnica – CSC Ghiroda și Giarmata Vii 2.

*

În Seria a IV-a, lider este Voinţa Iosifalău cu 18 puncte, secondat de cei din Niţchidorf, cu 17 puncte.

Rezultatele: Voinţa Iosifalău – AS Căpăt 2-0, AS Şoimii Ghizela – AS Margina 1-1, AS Progresul Racoviţa – AS Niţchidorf 2-4 și AS VHP Pădureni – AS Viitorul Sacoşu Turcesc 3-4. Echipa Sporting Dumbrava a stat.

Etapa viitoare, în 2022: Ghizela – Sacoşu Turcesc, Iosifalău – AS Margina, Racoviţa – Căpăt și Dumbrava – Niţchidorf.

Pentru primirea cartonaşului roşu au fost suspendaţi Iulian Matehiș (CFR Timişoara ) pe 4 etape şi penalizat cu 200 de lei; Sebastian Andrei Maior (CFR Timişoara) și Ilie Marocico (Jamu Mare) câte o etapă.

Clasamentul Seriei a IV-a:

1 AS FC VOINTA IOSIFALAU 8 6 0 2 35 10 18p
2 CS NITCHIDORF 8 5 2 1 27 12 17p
3 AS VIITORUL SACOSU TURCESC 8 5 1 2 25 22 16p
4 AS MARGINA 8 4 3 1 28 10 15p
5 AS VHP PADURENI 8 4 0 4 34 22 12p
6 AS FC PROGRESUL RACOVITA 8 3 1 4 16 23 10p
7 AS SOIMII GHIZELA 8 2 3 3 18 23 9p
8 AS AVANTUL CAPAT 8 2 0 6 13 27 6p
9 AS SPORTING DUMBRAVA 8 0 0 8 10 57 0p

 

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Promoţie și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


+ 7 = noua

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: