Liga Elitelor U17 Vest: ACS Poli – Centrul de Excelență Timișoara 0-3

Între penultima și ultima etapă a returului în Liga Elitelor U17 – Vest, miercuri de la ora 14 a fost programat un meci restanță din cadrul etapei a XXI-a, ce trebuia să aibă loc pe 16 aprilie, duelul local fiind adjudecat de Centrul de Excelență Timișoara cu un scor de forfait, 3-0 (0-0) pe baza sportivă Colterm în dauna gazdelor de la ACS Poli, prin golurile înscrise după pauză în superioritate numerică de Șimăndan, în minutul 45, respectiv Michael Onișa, deja căpitan și marcator în trusoul juvenil tricolor, cu o ”dublă” în doar câteva minute, după mijlocul reprizei a II-a.

Pe o bună suprafață de joc a arenei ”Colterm”, elevii lui Adrian Văsîi și Cristi Petcu s-au revanșat pentru eșecul la un scor de neprezentare înregistrat sâmbătă la Oradea cu LPS Bihor, desprinzându-se la reluare după ce în minutul 24 ratau un penalty obținut de Onișa, fază în care Cochințu a primit cartonașul roșu și a fost eliminat pentru un fault din postură de ultim apărător, Manolache expediind însă balonul în bară de pe punctul cu var. Vizitatorii au mai avut o bară și din acțiune, în repriza a II-a, prin Talpoș.

Învingătorii au început în unsprezecele Dobre – Jurj, Țiereanu, Giosu, Popa – Manolache, Lazăr, Casian – Chera, Onișa, Șimăndan iar pe parcurs au mai jucat și Coroiu, Talpoș, Stoianovici, Goța și Trip, pe banca de rezerve fiind Pădure.

Pentru ACS Poli este a doua înfrângere consecutivă acasă cu același 0-3 dar și al treilea eșec la rând acasă respectiv al patrulea meci pierdut succesiv.

În ierarhie, Centrul de Excelență a urcat pe locul 5, cu bilanțul 25 13 3 9 55-38 42 puncte, pe când ACS Poli a rămas pe locul 8, cu 25 11 3 11 37-42 36 puncte. În runda finală a returului, a 26-a, de sâmbătă de la ora 14, ACS Poli va juca la a 14-a și ultima clasată, Gaz Metan Mediaș, pe când Centrul de Excelență Timișoara, derby-ul pe teren propriu cu Centrul de Excelență Târgu Mureș, a șaptea în clasament, cu 38 de puncte.

Dacă Liga Elitelor U17 – Vest își încheie sâmbătă parcursul, în schimb garnitura Centrului de Excelență implicată în Seria 5 a Campionatului Național FRF de juniori B va mai avea două apariții, duminică la Șoimii Pâncota iar miercuri restanța cu hunedorenii.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.