Liga Elitelor U17 Vest: FC Brașov – ACS Poli Timișoara 0-3 (0-2). „Dublă” Ochea

ACS Poli Timişoara a încheiat cu 3 victorii campania de toamnă în Liga Elitelor U17 – Vest, înregistrând un clar 3-0 în deplasare sub Tâmpa la căderea de cortină prilejuită astăzi de etapa a XV-a și ultima din 2015.

Elevii lui Robert Fruşa s-au impus prin două goluri marcate în prima parte de atacantul Ochea, mai apoi şi Andrei Sîntean înscriindu-se pe lista marcatorilor în deplasarea la CS FC Braşov din runda secundă a returului seriei vestice în Liga Elitelor U17.

Robert Fruşa

Timişorenii au tranşat aşadar cu 3-0 (2-0) un duel avut de la ora 10 în preajma podiumului seriei vestice, distanţându-se la 3 puncte de gazdele cu care se aflau la egalitate de puncte, dar pe care le devansau graţie diferenţei de golaveraj.

ACS Poli a încheiat meciurile turului cu bilanţul 15 9 1 5 27-24 28 puncte, reuşind al doilea succes consecutiv la zero, după un 4-0 acasă cu Unirea Alba Iulia, dar şi al treilea la rând, luând în calcul şi triumful tot acasă cu 2-1 cu Gaz Metan Mediaş.

După două victorii acasă dar căutând să se revanșeze pentru un recent 5-0 la ACS FC Ardealul, în precedenta ieșire, ACS Poli s-a distanţat în prima parte prin reuşitele lui Ochea din minutele 17 şi 40, prima printr-un şut de la 16 metri, iar cea de-a doua după o pătrundere a lui Popan, care l-a servit în faţa porţii.

Sîntean a marcat în prelungiri, în minutul 80 plus 2, din penalty, acordat pentru un fault comis tot asupra sa. Juniorii B timişoreni au mai avut însă numeroase alte ocazii de gol, prin Stanicu, acelaşi Ochea, Popan sau Sîntean.

„Ne-am creat multe ocazii de gol în prima parte, dar şi în repriza a doua, când au avut şi braşovenii – cu câte un penalty neacordat de ambele părţi, în cazul nostru încă unul la Sîntean. Joc destul de bun al juniorilor noştri, consistent, în care în prima repriză i-am ţinut constant la ei în teren, cred că au avut doar 2-3 acţiuni de poartă. În repriza a doua, dacă speculam ocaziile create, ne impuneam la un scor mai mare”, a explicat la final Robert Fruşa.

Deplasare victorioasă, încălzită de un soare ridicând temperatura spre 10 grade Celsius, şi desfăşurată într-un cadru cu urme de zăpadă pe marginea terenului dar într-o dezolantă ambianţă a bazei sportive Metrom. Terenul sintetic, bun, însă complexul sportiv – lăsat în paragină, inclusiv în ceea ce priveşte sălile de sport nefinisate sau tribună metalică uitată de timp.

*

ACS Poli: Contra (80 plus 2, Ureche) – Ciurescu (55, Dumitru), Cochinţu, Belu, Podină, Strein, Haruţ, Pop (68, Costinaş), Popan, Sîntean, Ochea (72, Stanciu).

Revederea este programată pe 12 martie, tot în condiții de deplasare pentru ACS Poli, la Centrul de Excelență Târgu Mureș, într-un joc din etapa a XVI-a.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.