LIVE TEXT din C4: 54 spectatori. CS Nuova Mama Mia, tot încă pe CFR, cu ACS Industria Galda: 0-2 (0-0): Boancă 59, Cernea 89 penalty. Eliminat: Frențu (IG) 83. Cei din Alba, încă fără gol primit în retur, Mama Mia, prim eșec în 2017

Final, 0-2 (0-0). ACS Industria, fără gol primit în 4 jocuri din retur. Mama Mia, prim eșec în 2017. Cei din Galda de Jos, cocoțați în tribună, unde sărbătoresc: ”Cine e pe primul loc? / Alba e, Alba e!” Revenim: declarații, fotografii.

14

0-2 din penalty, în minutul 89. Decarul Andrei Cernea. Fault comis de Baradji, în lateral stânga, asupra aceluiași Cernea. Care a executat în stânga portarului. 0-2.

87. Cernea îi pasează lui Cioancă. Șut de la 14 metri, din lateral, deturnat de Radu de sub transversală, în corner.

86. Lovitură liberă pentru Mama Mia. Executată înalt și reluată cu capul. Continuă pe ruta Chiper – Niță dar faza se stinge.

84. Abia intrat, Cioancă speculează o eroare a gazdelor și șutează în stâlpul din dreapta al porții. Din colțul careului de 6 metri, lateral dreapta, la colțul lung.

Oaspeții mai schimbă: Cioancă în locul lui Romică David. A ieșit foarte încet de pe teren.

Două galbene recepționate de același jucător în nici un minut. ACS Industria, în 10 din minutul 83.

Iar Frențu mai primește un cartonaș galben. Cartonaș roșu! Tragere de tricou, împotriva lui Denis Băban. Nervos, jucătorul eliminat șutează într-o minge a gazdelor, pe care o expediază peste tribună. Cineva fuge să o recupereze…

Frențu, intrat recent, primește cartonașul galben pentru un fault asupra lui Băban, la centrul terenului, unde se lansase pe contraatac. În minutul 82.

78. La vizitatori, Rodean în locul lui Baghiu.

76. La gazde, Chiper în locul lui Miculete.

Și altele… 74. Iese Voinea și intră Man.

12

Înlocuire, în minutul 71. Frențu intră la ACS Industria, în locul numărului 1, Mureșan.

70. Corner pentru Mama Mia. Pătrarul Folarin reia cu capul peste transversală, de la 7 metri. A executat Nanou.

65. Băban șutează de la 18 metri mult peste transversală.

Minutul 59, 0-1: Ioan Boancă. O fază în care a urmărit balonul… Cernea a avansat pe flancul drept, a centrat în careu, mingea trecând prin dreptul mai multor jucători. Atent, urmărind faza, Boancă a reluat la semiînălțime, la colțul scurt. Primul șut pe spațiul porții al părții a doua, soldat cu un prim gol al jocului.

Nici o ocazie în partea secundă. Debut slab al reprizei a II-a.

Portarul Radu, o foarte bună evoluție.

Minutul 49. Decarul Cernea, altă lovitură liberă: executată înalt în careu. Respinsă în corner. Tot el execută. Și un al doilea corner la rând. Respinge Radu.

Repriza a doua începe fără schimbări în cele două echipe.

Duel aerian soldat cu cartonaș galben: cot aplicat în zona feței. Hillion, avertisment. Lui Lupșan îi curge sânge din gură. Nici nu mai intră în teren, îndreptându-se direct spre vestiare. Căci e pauză, 0-0. Revenim.

Șut al lui Denis Băban de la 25 de metri, blocat și respins. Pe respingere, Niță șutează dintr-o poziție foarte favorabilă, de la 16 metri perpendicular pe poartă, dar peste transversală.

Două minute de prelungiri.

Ultimele peste zece minute, dominate de ACS Industria.

39. Cernea driblează 2 adversari și intră în careu. De la 12 metri lateral stânga șutează la colțul scurt, unde Radu plonjează și prinde balonul.

Minutul 34. Contraatac purtat de Mureșan pe flancul drept. Portarul îi iese în întâmpinare și este lobat. Dar de la nici 6 metri, cu poarta goală, David reia cu capul pe lângă buturi. Cea mai mare ocazie a meciului.

Tinerii jucători ai lui Marcel Băban fac față oaspeților de pe podium. Evoluează cu curaj, și prin contraatacuri iuți, dar experiența superioară a vizitatorilor contribuie la controlarea jocului de către gruparea din județul Alba.

25. Lovitură liberă de la 18 metri, pentru oaspeți. Radu deturnează în corner execuția lui Lupșan. Urmează două lovituri de colț pentru ACS Industria.

Mijlocul primei reprize: Băban, cartonaș galben. Fault asupra lui Boancă, la 20 de metri de poarta oaspeților.

20. Lovitură liberă de la 22 de metri. Execută Niță, spre poartă, iar Lupșan respinge în corner.

19. Decarul Cernea execută altă lovitură de la 25 de metri lateral dreapta dar oaspeții comit henț în atac.

Minutul 17: primă ocazie. De la vreo 12 metri, Hillion șutează iar un fundaș intervine prompt, blocaj, portarul vizitatorilor reținând apoi balonul.

15. Prim corner al Industriei. Radu respinge iar David reia cu capul pe lângă vinclu.

10. Cernea, lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta. Portarul respinge.

7. Primul șut pe spațiul porții. Denis Băban, de la 17 metri. Portarul reține.

Minutul 6. Primul corner, pentru gazde. Execută Niță iar portarul respinge.

Sunt 52 de spectatori la tribuna dinspre vestiare, ca să fim foarte, foarte clari și preciși. Cincizeci și doi. Plus doi lupi singuratici în tribuna alăturată. Și o doamnă care vinde semințe.

În tribună, Ripensia Timișoara. Printre spectatori, pe lângă Radu Ienovan, și Ion Timofte, Octavian Popescu, Răzvan Leucă…

Teren foarte tare, denivelat, cu smocuri. Dan Mănăilă admite că n-a mai prea văzut asemenea gazon în ultima vreme. Starea suprafeței de joc va crea probleme partenerelor de întrecere.

David și Mureșan încep pentru oaspeți, în galben-albastru-galben. Start la fix. ACS Industria atacă în repriza I spre poarta de la tabela de marcaj, înspre calea ferată. Gazdele, în roșu-alb-negru.

21 de spectatori cu 20 de minute înainte de start. Timp frumos, însorit. Adie ușor vântul.

2

Echipele…

CS Nuova Mama Mia (antrenor Dan Mănăilă): 12. Daniel Radu – 17. Baradji, 4. Emmanuel Folarin, 2. Alexandru Catrici, 6. Nanou, 7. Ionuț Macovei, 16. Denis Băban – cpt., 13. Cristi Timiș, 8. Ionuț Miculete, 15. Hillion, 10. Patrick Niță.

Rezerve: 1. Sebastian Micu – 9. Robert Chiper, 20. Cristian Petrovics, 14. Adrian Gheorghioiu, 18. Rees Longville-Daley, 19. Lucian Brașoveanu, 5. Raul Chivăran.

ACS Industria Galda de Jos (antrenor Paul Ciucă): 89. Cătălin Ștev – 19. George Olar, 15. Claudiu Haiduc – cpt., 7. Daniel Lupșan, 98. Ioan Boancă, 88. Cristian Voinea, 10. Andrei Cernea, 14. Adrian Costea, 9. Flaviu Baghiu, 1. Silviu Mureșan, 11. Romică David.

Rezerve: 44. Vasile Iancău – 33. Paul Rodean, 8. Elias Weiner, 77. Alexandru Cioancă, 17. Daniel Savin, 27. Paul Man, 23. Răzvan Frențu.

Prima zi de vineri a primăverii, cu vreme frumoasă. Bine v-am găsit de pe CFR!

*

Dacă e vineri, atunci începe și o nouă etapă din Seria a IV-a în Liga 3, propunând astăzi la Timișoara o confruntare între grupări comunale din Banat și Ardeal, una, clasată pe cel de-al treilea loc din coada ierarhiei, CS Nuova Mama Mia, a 12-a și antepenultima după primele 16 etape, iar cealaltă pe locul 3, pe podiumul fruntaș, și anume ACS Industria Galda de Jos.

Mama Mia, tot pe CFR și pentru cel de-al doilea meci acasă din retur, cu Industria Galda

Și spunem tot Timișoara, mai exact același stadion CFR, din preajma Gării de Nord, deoarece CS Nuova Mama Mia nu poate găzdui meciul nici de această dată pe arena din Jimbolia, care nu îndeplinește încă toate cerințele corespunzătoare conform stipulărilor regulamentare pentru a organiza o partidă divizionară sub egida FRF. Se spunea înaintea începerii sezonului de primăvară că formația după nume din Becicherecu Mic va evolua acasă în retur pe gazonul pe care jucase până în toamnă în Divizia D Timiș localnica ACF Băban Marcel, la Jimbolia, iar cu ocazia întâiului meci oficial din 2017 pe CFR, câștigat acum două săptămâni cu 1-0 cu arădenii din Cermei, se repeta aspectul că Mama Mia nu va mai continua ”la Gara Mare”, urmând ca partida de astăzi să se deruleze în orașul de la granița cu Serbia, dar iată că demersul omologării acelui teren n-a avut succes și alb-roșii vor apărea în calitate de gazde tot în Blașcovici.

Dacă Mama Mia și ACS Industria sunt despărțite ierarhic de nu mai puțin de 9 locuri, dar și 3 victorii și 12 puncte, toate în favoarea clubului din județul Alba, în schimb oponentele de astăzi sunt legate de faptul că încă n-au pierdut în returul din 2017. Mai mult, ACS Industria încă n-a primit gol în partidele oficiale din 2017, ba chiar încă din 26 noiembrie, care va să zică duminică ar urma să se împlinească 4 luni fără a fi scos balonul din propria plasă, izbutind în schimb triumfuri cu 1-0 acasă cu devenii și AFC Unirea 1924, plus un 0-0 la Cermei. Nici Mama Mia n-a pierdut în meciurile oficiale din noul an, dispunând cu 1-0 acasă de CS Gloria Lunca Teuz Cermei și cu 2-1 de trupa din Alba Iulia, dar în deplasare, remizând 1-1 vinerea trecută la Giarmata, unde a fost egalată pe final de meci.

Ce va fi în schimb astăzi puteți afla și aici în transmisiune în direct în comentariu în format LIVE TEXT, de la ora 15, cu ocazia etapei a 17-a, a patra din retur, cu mențiunea că doar CSM Școlar Reșița a primit mai puține goluri decât oaspeții din Alba, 15 față de 16 în primele 16 runde, în vreme ce doar Unirea Alba Iulia și UTA BD II au marcat mai rar decât Mama Mia, autoare a 18 reușite, cu puțin peste media golului pe meci.

Este a doua vizită a Industriei pe CFR la Mama Mia în acest sezon, după ce pe 13 septembrie 2016 timișenii se calificau cu 3-2 (2-1) în dauna celor din Galda de Jos din turul III al Cupei României, așadar în urmă cu peste o jumătate de an. Mama Mia a pierdut în schimb precedentul meci acasă de campionat cu oaspeți din Alba, 0-3 cu vizitatorii din Alba Iulia tocmai la prima reprezentație pe CFR, ACS Industria fiind în schimb la a treia ieșire în Timiș în C4, una triumfătoare, în Calea Șagului, iar alta pe scut, la Lugoj.

Mama Mia va juca etapa viitoare la ACS Poli II pe când cei din Galda de Jos tot în județul Timiș, la Giarmata, iar peste două runde cei din Becicherecu Mic vor primi vizita lui Pandurii II iar ACS Industria cea a lui ACS Poli II.

Mama Mia are un bilanț negativ ”acasă” în acest campionat, înregistrând rezultatele pe teren propriu 0-3 cu Unirea Alba Iulia, 3-0 cu Millenium Giarmata, 2-5 cu ACS Poli II, 2-1 cu Național Sebiș, 1-1 cu CSM Lugoj, 0-2 cu CSM Școlar Reșița, 2-6 cu CNS Cetate Deva și 1-0 cu Gloria Cermei.

Bilanțul acasă este așadar 8 3 1 4 11-18 10 puncte.

Industria Galda a înregistrat următoarele rezultate în deplasare: victorie cu 3-1 la Deva, victorie cu 2-0 la Alba Iulia, victorie cu 2-1 la ACS Poli II, 3-2 pentru Național Sebiș, 1-0 pentru CSM Lugoj, 1-1 la CSM Școlar Reșița, 0-0 la Cermei.

Bilanțul celor din Alba în deplasare este 7 3 2 2 12-5 11 puncte.

Cele două grupări nu s-au întâlnit în sezonul trecut, ACS Industria evoluând în Seria a V-a, pe care au absolvit-o pe podium, pe locul 3, cu bilanțul 26 16 2 8 50-35 50 de puncte, la 15 în urma nou-promovatei Luceafărul Oradea și la opt după Avântul Reghin. În fine, de notat că în tur, pe 24 septembrie 2016, la Galda de Jos, a fost 3-2 (2-0) pentru ardeleni.

Arbitri: Gabriel Almaș – Paul Sergiu Corb și Lazăr Flaviu Seiche (toți din Zalău). Observatori FRF: Alin Lupu (Caraș-Severin) și Silviu Mocanu (Arad).

Programul etapei, în care astăzi se mai joacă două meciuri, AFC Unirea 1924 – ACS Poli II și CNS Cetate Deva – Național Sebiș, iar restul mâine de la ora 15, inclusiv Ripensia – Giarmata și CSM Școlar – CSM Lugoj, la Reșița, pe coloana dreaptă, laolaltă cu clasamentul la zi și programul rundei viitoare, a 18-a.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.