LIVE TEXT. Liga 2, etapa 27. Ripensia Timișoara – Pandurii Târgu Jiu 2-1 (1-0): Stoi 9, Dumiter 55 / Oiță 78

Ripensia câștigă pentru a treia oară în 2019 și trece peste învinsa sa în clasament: 2-1 (1-0). Salt de două locuri, până pe 9. Gorjenii, cădere de 3 locuri, pe 12.

Trei minute de prelungiri.

88. Stănescu în locul lui Raiciu.

85. Gueye în locul lui Dumiter.

Un tânăr din afara stadionului vrea să șterpelească un balon care a ajuns peste gard. Ne sesizăm prompt: ”Lasă mingea jos, că vin după tine!” O lasă. Un copil de mingi merge pentru a o recupera.

82. Chera intră în locul lui Stoi.

Minutul 78, 2-1 CS Pandurii Lignitul. După o lovitură de colț. Oiță, cu o lovitură de cap de la marginea careului mic. La repetarea cornerului, conform deciziei arbitrului.

75. Blejdea în locul lui Almic.

72. Străuț în locul lui Stoica.

71. Stoi, cartonaș galben.

70. Toma crează o fază frumoasă pe stânga, de unde-i pasează lui Stoica. Așezare cu capul, lui Dumiter. Șut pe jos…

67. Costache bâlbâie prinderea mingii la șutul lui Dumiter pe jos în minutul 67.

64. Bratu, cartonaș galben. Fault asupra lui Drăghici.

63. Blejdea execută primul corner pentru oaspeți, la care jucători ai gorjenilor plonjează în careu, căutând smulgerea unui penalty.

61. Stoica reia cu capul de la 6 metri în brațele portarului, după centrarea lui Toma.

60. Galeria Ripensiei: ”Unu! Doi! Trei!”

58. Iese Popescu, intră Vasilescu.

57. Trancă primește cartonașul galben. Fault asupra lui Stoi.

După ce Gabriel Stoi a devenit al 14-lea marcator al Ripensiei în actualul campionat din Liga 2 prin a deschide scorul în minutul 9, Andrei Dumiter a semnat al șaptelea său gol în ediția 2018-2019 din eșalonul secund prin a dubla avantajul în minutul 10 din partea secundă.

Minutul 55, 2-0 Ripensia. Dumiter, talonat de 2 oponenți, avansează și intră în careu, iar de la 10 metri șutează pe jos în dreapta portarului.

54. Ocazie! Acțiune pe stânga a lui Dumiter. Centrare de pe linia de fund, în fața porții, iar Stoica șutează de la 11 metri pe lângă poartă. Prevestește golul…

Minutul 50. Popa șutează de la 22 de metri lateral dreapta, peste bară.

Pauză, 1-0. Ripensia conduce în premieră în jocurile din Liga 2 din 2019 după primele 45 de minute.

44. Stoica, faultat de Trancă la 35 de metri. Tribuna ripostează la adresa centralului. N-a acordat cartonașul galben cuvenit. Apro șutează tot peste poartă.

42. Raiciu scapă singur în careu dar este blocat de Moldovan și un fundaș al Ripensiei.

40. Dumiter, faultat la 25 de metri de poartă. Execută Apro, peste bară.

36. Blejdea șutează de la 19 metri razant cu transversala.

31. Stoi îi pasează lui Popa, care îi trimite lui Monea, balonul ajungând la Drăghici. Gorjenii resping.

30. Șutul lui Dumiter, în blocaj. Lovitură de colț. Monea execută primul corner al gazdelor, de pe stânga. O face stângaci.

Începe să bată vântul.

27. Brînzan respinge centrarea lui Popa, care a primit o pasă de la Drăghici.

Ripensia, echipa mult mai prezentă în jos, cu o posesie superioară a balonului.

23. Moldovan respinge o lovitură liberă executată de pe flanc de Tudoran.

16. Drăghici, faultat la centrul terenului. Bratu îi sare în cârcă. Nu se acordă. Dinspre banca de rezerve a Ripensiei se aude ”Nu vezi!? Fault! Unde te uiți, chitaristule!?” Centralul se îndreaptă spre banca gazdelor.

14. Toma execută o lovitură de la 25 de metri lateral dreapta, Costache prinde din fața lui Stoica și Drăghici.

Minutul 9. 1-0 Ripensia: Gabriel Stoi. Popa îi pasează lui Monea de la centrul terenului pe flancul drept, unde mai avansează 6-7 pași, pasându-i apoi lui Stoi. Care șutează de la 18 metri, din preajma colțul careului mare, la colțul lung. Gol de generic.

6. Drăghici forțează, fault în atac.

4. Dumiter, accidentat. Scurte îngrijiri medicale pe marginea terenului.

Gazon tare. Timp frumos. Însorit.

Minutul 1. Popa centrează de pe dreapta, Costache e la post.

Ripensia începe prin Drăghici, pasă către Stoica. Roșu-galbeni contra albaștri. Căpitanul Brînzan, cu mască.

Hecsko și Stoi, noutăți față de 11-le de start al deplasării la Balotești. Lipsesc Tînc și Zaluschi, suspendați.

Circa 150 de spectatori în tribună.

Echipele…

Ripensia: 1. Horațiu Moldovan – 7. Adrian Popa, 25. Mihai Hecsko, 6. Claudiu Apro, 19. Călin Toma – cpt. – 22. Gabriel Stoi, 26. Marian Anghelina, 20. George Monea, 9. Ioan Dumiter, 24. Adrian Stoica, 85. Octavian Drăghici.

Rezerve: 99. George Păduraru – 30. Darius Țieranu, 11. Mansour Gueye, 32. Bogdan Străuț, 18. Vlad Chera, 4. Radu Burdeț, 14. Alexandru Popovici.

CS Pandurii Lignitul: 12. Alexandru Costache – 22. Gabriel Oiță, 3. Robert Gheorghe, 23. Robert Bratu, 4. Denis Brînzan – cpt., 20. Alexandru Trancă, 10. George Tudoran, 18. Patrick Popescu, 8. Cristian Raiciu, 27. Alexandru Vodă, 7. Andrei Blejdea.

Rezerve: 1. Alexandru Oprița – 25. Marian Stănescu, 16. Marius Almic, 21. Laurențiu Tudor, 17. Alexandru Vasilescu, 14. Kim Du-Ho Hery, 15. Alex Dinu Ivănescu.

Antrenor: Adrian Bogoi.

Ripensia Timișoara joacă în premieră în 2019 în Liga 2 pe terenul din Ciarda Roșie, sâmbătă la matineu, în compania CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu, meci între formații la egalitate de puncte la mijlocul clasamentului. Bănățenii în roșu-galben caută să reînnoade succesele la zero acasă, deja 4 cu Alexandru Pelici la cârmă, în urma unui 1-2 pe ”Dan Păltinișanu” cu liderul din Snagov, după care sâmbăta trecută s-au reabilitat cu 0-2 la Balotești, în vreme ce CS Pandurii Lignitul speră să evite norma de două goluri primite în deplasările din retur, 2-2 la Mioveni și 2-0 pentru Farul pe litoral. Ce va fi, puteți afla și aici în comentariul text în direct al partidei de la ora 11. Revenim cu componența formațiilor…

Arbitrează craioveanul Viorel Nicușor Flueran, asistat de Ovidiu Timar (Marghita) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova), rezervă fiind reșițeanul Dorin Petru Voina. Observatori, Sabou (Zalău) și Monea (Aiud).

Spusele antrenorului principal al timișorenilor, într-o consemnare anterioară. Meciurile rundei cu numărul 27, a șasea din 2019, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.