Lobonea, 4 pentru Lorena în doborârea Padeșului: 12-0! Campionatul Județean Timiș, etapa a 27-a

Campionatul Judeţean Timiș a bifat etapa a XXVII-a, în care liderul Lorena Giarmata Vii a reușit scorul etapei, 12-0 acasă cu Padeşul Nădrag, Sebastian Lobonea marcând de 4 ori.

Jocul din etapa trecută dintre CS Millenium II Giarmata și ACS Poli II, care nu s-a disputat, 4 componenți ai formației gazdă fiind stopați de la a evolua pe motiv că nu erau la zi cu viza anuală de la AJF Timiș, a fost omologat cu 3-0 pentru timişoreni, Comisia de Disciplină penalizând echipa gazdă cu 3 puncte. În semn de protest, Răzvan Leucă, jucător având în grijă echipa ”satelit” a Giarmatei, a aruncat prosopul şi a intenționat chiar să retragă gruparea din campionat, revenind asupra deciziei la insistenţele jucătorilor, care s-au arătat dornici să continue până la capăt, în ideea în care joacă de plăcere, chiar dacă s-au simțit lezați și batjocoriţi de AJF Timiș, ale căror reglementări le consideră a fi cu dus și întors. ”De ce după trei campionate ne-au cerut viză pe carnete, pentru jucători care au dreptul să joace la echipa a doua, și doar când a venit ACS Poli ne-au trimis arbitri să nu fluiere meciul!?! Nu vi se pare că a fost premeditat? Iar pe deasupra ne-au luat şi trei puncte. Sunt total dezamăgit de ceea ce se întâmplă în fruntea fotbalului judeţean și la conducerea AJF Timiș, și am crezut că se vor îndrepta lucrurile, dar m-am înşelat amarnic”, a mărturisit Răzvan Leucă, antrenor-jucător la CS Millenium II Giarmata.

Altfel, o etapă liniştită, în care doi lideri, Voința Biled şi CS Lorena au reuşit victorii la scor, doar Variaş remizând la Cărpiniş, unde a fost egalată în minutul 90. Grabaţ nu s-a prezentat la Cenad şi riscă să fie exclusă din campionat, întrucât a bifat a doua neprezentare.

Voinţa Valcani – Becicherecu Mic II 3-2 (3-2). Victorie conturată în prima repriză, după nu mai puţin de 8 înfrângeri consecutive. Au marcat: Alexandru Stancu, Marius Pâs şi Marin Ghorghiţă respectiv Bogdan Centea, o ”dublă”, din lovituri libere, prima de la 40 metri direct sub bară, în vinclu, iar următoarea de la 25 de metri, la indigo.

Au jucat formaţiile…

Voinţa: Fluş – Bondor, Bar, Rancov, Moşneag, Dragoş Buicu, Stancu, Manoliu, Gheoghiţă, Daju, Pâs.

Antrenori: Mihai Ilcău şi Aurel Marta.

Au mai intrat: Goie şi Bojan.

Becicherecu Mic: Culda – Turbureanu, Jula, Ilie, Mundruc, Tăbăcaru, Sturza, Cioancă, Negruţ, Centea şi Terec.

Antrenor: Elti Neagoe. A mai intrat Ştef.

AS Carani – Vulturii Comloşu Mare 6-3 (4-1). Au marcat: Marian Golorom – 3, Dragoş Cătău, Alexandru Neag şi Ionel Bidalach, respectiv Sergiu Jivan, o ”dublă” şi Alexandru Lucaciu.

Tricoul 1 Iunie Timişoara – Unirea 1975 Tomnatic 4-0 (1-0). O nouă victorie pentru trupa lui Ioan Neamţu. Au marcat: Alexandru Hartapuc (44 din 11 metri), Alexandru Enăchescu (51), Daniel Motreanu (68), Valentin Păunescu(84).

Antrenorul timişorean a folosit următorii jucători: Jurcuţ – Bogdan Preda, Giani Telios, Hodineanţu, Hărpăilă, Păunescu, Nagy, Hartapuc, Motreanu, Ciublea, Enăchescu.

Au mai jucat: Laszlo, Porumba, Motreanu şi  Laboş.

Rapid Săcălaz – Voinţa Biled 2-7 (1-3). Cu această victorie, trupa lui Cornel Mihălceanu rămâne în continuare lider în Seria a II-a. Au marcat: Claudiu Bârsanu, Gabriel Drăguşi – 2, Alexandru Vlaic – 2, Iulian Drăguţ şi portarul Nicuşor Bogdan, din 11 metri.

Vulturii 2009 Lugoj – AS Boldur 5-2 (4-1). O nouă victorie pentru elevii pregătiţi de Cosmin Petruescu, pe teren propriu, în dauna celor de la Boldur. Au marcat: Alexandru Ivaşcu, Mădălin Semenea, Cătălin Pîntea – 2, Dorian Preducu, respectiv Florin Bolgea şi Ciprian Vânătu.

Real Dragşina – AS Bacova 2-0 (0-0). După o repriză egală, trupa lui Leo Mocan a reuşit în mitanul secund să puncteze de două ori, prin Cristian Ţermure (55) şi Stelian Cerna (85).

Sebastian Lobonea: 4 goluri

Lorena Giarmata Vii – Padeşul Nădrag 12-0 (5-0). Fără cei doi antrenori, Cristian Popa şi Emanuel Pătraşcu, plecaţi la un turneu de fotbal în Malta, cu lotul Baroului avocaţilor din Timişoara, pierzând finala cu 3-2 în prelungiri, Lorena a reuşit scorul etapei, o duzină de goluri, marcate de Sebastian Lobonea – 4, Adrian Călugăreanu – 2, Constantin Popa – 2, Florin Dochiţa, Bogdan Inoveanu, Răzvan Plopeanu şi Cristian Curea.

Dacia Cărpiniş – Steaua Roşie Variaş 2-2 (0-0). Liderul, egalat pe final, după ce  gazdele, în 10 din minutul 59, jucătorul  Zahorneanu fiind eliminat pentru injurii aduse arbitrului, au smuls un punct mare. Au marcat: Borza (62), Benea (90), respectiv Alin Gârz (50 şi 71 – din 11 metri).

Voinţa Gruni – AS Buziaş 2013 4-2 (1-1). Victorie pentru băieţii lui Cristian Indricău, în finalul meciului. Au marcat: Alexandru Manea (40, 54), Liviu Ciocan (79 – din 11 metri), Ion Jivan (88), respectiv Dorian Chişiţă (10) și Cristian Blejan (62 – din 11 metri).

Meget Remetea Mare – Gloria Moşniţa Nouă 1-2 (0-1). Din nou eşec pe teren propriu pentru trupa lui Stoia Horaţiu, care a marcat din 11 metri în minutul 51, pentru învingători punctând Andrei Şerban (7) şi Obaida Kubazan (73). După meci, oaspeţii au fost jefuiţi din vestiare, aproape toţi jucătorii rămânând fără telefoane şi bani. A fost chemată Poliţia.

Deta

Solventul Timişoara – AS O Deta 3-4 (1-2). Meci de infarct la Moşniţa Nouă. Oaspeţii (în foto) au câştigat în minutul 92, după ce timişorenii au reuşit şă egaleze la trei. Au marcat: Vlad Tecău – 2, unul din 11 metri, şi Daniel Ursu, respectiv Patrik Chiticariu, Flavius Minea, Florin Burdan şi Ilie Mihalache (92).

FC Bazoş – AS Viitorul Ştiuca 1-0 (1-0). Unicul gol a fost marcat de Daniel Siminiceanu (min. 18, din 11 metri).

Unirea Jimbolia – AS Seceani 2-0 (2-0). Gazdele au produs surpriza etapei, învingând la două goluri diferenţă o nou-promovată și surprinzând întreaga asistenţă. Au marcat: Dan Mihai (8), în urma unei acţiuni personale, şi Marius Stoica (33), din lovitură liberă de la 20 de metri.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.