Lorena, deși în 10 dinaintea pauzei și cu un 11 metri ratat, iese din seria de 6 fără succes: 3-1 cu Timișul

Nou-promovata CS Lorena Giarmata Vii a pus punct în această după-amiază de la ora 15 unei serii de 6 meciuri de campionat fără victorie, în care obținea doar 3 puncte, înscriind încă din primele minute și trecând peste minusurile unei eliminări și a unui penalty ratat tot în prima repriză, pentru a se impune pe teren propriu.

Lorena, fără succes în precedentele 4 jocuri acasă din Divizia D Timiș, a trecut cu 3-1 (1-0) de Timișul Șag în ultimul meci al etapei a XI-a, grație reușitelor lui Bogdan Inoveanu din minutele 5 și 51, precum și a lui Constantin Popa, în minutul 70, după care Marco Giurasevici a redus din handicap în minutul 80, din penalty.

Gazdele au obținut astfel întâia victorie acasă în liga a patra din prima etapă încoace, când treceau cu 4-1 de cei din Făget, chiar dacă încă din minutul 35 au jucat astăzi în inferioritate numerică, Plopeanu fiind eliminate pentru două cartonașe galbene.

Mai mult, tot la 1-0, CS Lorena rata și un penalty în minutul 40, prin Văcaru, dar tot i-a pricinuit Timișului a patra înfrângere consecutivă în Divizia D Timiș.

Lorena a acumulat astfel un număr de puncte mai mult decât dublu față de CS Timișul, ambele rămânând însă în ultima treime a ierarhiei.

În ansamblu, etapa a XI-a a adus 5 victorii ale gazdelor și 4 în contul oaspeților, cu un total de 39 de goluri marcate, dintre care 20 de vizitatori.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.