Loturile cluburilor timișene din Liga 3. Două se întâlnesc în etapa I din Seria a IV-a, două în turul 3 din Cupa României

Sfârșitul acestei săptămâni, vineri și sâmbătă, aduce intrarea în arena ediției 2018-2019 a Ligii 3 a celor patru cluburi timișene din seria vestică a eșalonului terț, trei dintre acestea fiind programate a debuta în ziua inaugurală a etapei I, dintre care două într-un duel direct, nou-promovata ACS Dumbrăvița cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii, pe arena ”Ștefan Dobay”, iar două dintre aceste formații vor fi implicate și spre mijlocul săptămânii viitoare în faza a treia națională a Cupei României, într-o altă dispută directă.

Mai puține sunt așadar în comparație cu sezonul trecut al nivelului trei divizionarele ”C” timișene aliniate la start în Seria a IV-a, patru față de cele cinci angrenate până în luna mai a acestui an, CS Millenium Giarmata fiind cea mai longevivă din acest careu pe palierul Ligii 3, CSM Lugoj cea mai bine clasată în ultimele campanii, CSC Ghiroda și Giarmata Vii înaintea celei de-a doua ediții după promovare iar ACS Dumbrăvița în calitate de câștigătoare a Diviziei D Timiș și a barajului de accedere din eșalonul patru.

Dar iată loturile grupărilor din Timiș participante în liga a III-a începând de săptămâna aceasta…

CSM Lugoj

Lotul de jucători: Teodor Axinte, Raul Barbu, Bogdan Ursan, Dorian Predescu, Eugen Miculescu, Andreas Săndescu, Sergiu Precupanu, Dorin Mărmăneanu, Bogdan Sărăcin, Beniamin Dobra, Andrei Cărăbaş, Fabian Nicola, Eduard Olariu, Viorel Socaci, Florin Bolgea, Alexandru Maier, Giani Mihoc, Andrei  Raţiu, Bogdan David, Ionuţ Mărgan, Nicolae Jula şi Tihomir Crakunjel (Serbia), aflat în aşteptarea cărţii verzi.

Preşedinte al clubului este Marius Maier, antrenor principal Ilie Rotariu, care l-a înlocuit în această vară pe Cosmin Petruescu – trecut la ASU Politehnica, secund Eugen Miculescu, iar medic al lotului, Liliana Bălăuţă.

CSM Lugoj a jucat deja primul meci oficial al sezonului, în Cupa României, mai exact în turul II, în deplasare la CS Cetate Deva, unde a învins cu 1-2, ambele goluri fiind marcate de Beniamin Dobra. Implicit, pentru lugojeni urmează o altă partidă în întrecerea eliminatorie, programată marți de la ora 17:30 la Ghiroda, în turul al III-lea.

Dar până atunci, în prima etapă de campionat, CSM va juca vineri acasă, mâine de la ora 18, în compania celor de la AFC Unirea 1924 Alba Iulia, a șaptea în ediția anterioară a Seriei a V-a din Liga 3 și gazdă tot marți 28 august de la 17:30 a Sănătății Servicii Publice Cluj în faza a 3-a din Cupa României. CSM Lugoj va juca apoi în etapa a II-a la Cugir, în Alba, cu AFC Metalurgistul 1939, sâmbătă 1 septembrie de la ora 17.

*

CS Millenium Giarmata

Lotul de jucători: Sergiu Nariţa, Cătălin Trifon, Alexandru Ciută – Michel Rosenblum, Raul Cochinţu, Mic Olteanu, Sergiu Gavrilă, Alexandru Dincă, Bogdan Ferţu, Radu Domşa, Remi Ochea, Marius Călin, Călin Florin, Denis Dorobanţu, Slagian Andreici, Narcis Popan, Gabriel Gînju, Laurenţiu Copoeru, Adrian Damian, George Beloescu, Mircea Stupu şi Sinişa Sporin.

Preşedinte al clubului este Marcel Fonta, vicepreşedinte Daniel Moraru, antrenor Răzvan Leucă, delegat al echipei Viorel Vişan, iar medic, Alina Gîrleanu.

Eliminată deja din turul I în Cupa României, CS Millenium va disputa primul joc din noul campionat în deplasare la CS Hunedoara, sâmbătă de la ora 18. Iar cei din Giarmata vor juca tot în județul Hunedoara și în runda a doua, vineri 31 august, la Deva.

*

CSC Ghiroda și Giarmata Vii

Lotul de jucători: Alexandru  Filip, Markos Gakos – Marius Semeniuc, Denis Ciobanu, Denis Hotca, Lucian Gavriluţă, Darius Vasiliu, Rareş Mureşan, Andrei Horcea, Cosmin Mancaş, Marco Giuricici, Cosmin Saizu, David Berivoescu, Petru Jichici, Alexandru Baranyi, Andrei Ţugui, Darius Buzdugan, Adrian Sevici și Damir Totic.

Preşedinte al clubului este Marius Poclid, preşedinte al secţiei de fotbal Daniel Borchescu, antrenor principal Remus Steop, secund Orlando Trandu, cu portarii Mihai Goldan, preparator fizic Alexandru Albert iar delegat al echipei Sandu Dumitraşcu.

Divizionara C redenumită a disputat deja două meciuri oficiale în noul sezon, în Cupa României, în faza naţională a întrecerii, ambele în deplasare, şi le-a câştigat, 1-4 cu AS Fortuna Becicherec şi 1-5 la AS Croaţia Clocotici (Caraş-Severin). Iar în etapa a treia va juca săptămâna viitoare acasă cu CSM Lugoj, marţi de la ora 17:30, acesta fiind unicul meci cu implicare a grupărilor timișene în faza trei, una dintre cele 20 de partide ale acestui tur, în care participă și actuale secund divizionare.

CSC va mai juca săptămâna viitoare acasă și în campionat, în runda secundă, cu ACS Industria Galda din județul Alba, vineri de la ora 18.

*

ACS Dumbrăviţa

Lotul de jucători: Robert Miklos, Mihai Ureche, Arpad Miklos – David Pop, Cristian Gălan, Laurenţiu Telescu, Alin Liuba, Răzvan Rus, Mădălin Stancu, Denis Casian, Florin Nanu, Raul Briciu, Dacian Bîrză, Emanuel Jinga, Deian Pecarov, Mihai Udrea, Bogdan  Centea, Dan Silaghi, Mădălin Barbu, Alin Pricop, Adrian Ştefan, Ionuţ Arghilean, Eduard Soare şi Adrian Scrob.

Preşedinte al clubului este Florin Macavei, director de imagine Brian Filimon, antrenor principal Sorin Bălu, secund Călin Mada, cu portarii Daniel Mărtinaş iar medic kinetoterapeut, Alin Raţcu.

Formaţia nou-promovată, pregătită de Sorin Bălu, va juca primul meci acasă, vineri de la ora 18, pe terenul „Ştefan Dobay”, cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii. În deplasare se va alinia în etapa a II-a, la Național Sebiș, vineri 31 august (ora 18).

Tot vineri se mai joacă în ziua inaugurală a etapei I în Seria a IV-a din Liga 3 și duelul arădean CS Șoimii Lipova – CS Național Sebiș, celelalte 5 partide ale rundei fiind programate sâmbătă seară. Țintarul complet al reuniunii inaugurale în seria vestică, pe coloana datelor tehnice și clasamentelor.

 

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


− cinci = 4

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: