LPS Banatul, învinsă la Dunăre de lider

LPS Banatul Timișoara a pierdut la ultima apariție a turului dar nu și din 2015 în Seria 5 a Campionatului Național FRF de juniori A, cedând cu 5-3 (4-1) pe terenul liderului neînvins al zonei sud-vestice, CSȘ Drobeta Turnu Severin.

Timișorenii pregătiți de Florin Filip au egalat la 5 minute după ce primeau un prim gol pe ”Termo”, în partida disputată sâmbătă de la ora 12 în cadrul rundei a XIII-a, Milcu înscriind în minutul 18, însă severinenii au mai punctat puțin mai apoi, la intervale regulate de timp, de 3 ori până la pauză: 4-1.

”Banatul” a început bine partea a doua a deplasării în Mehedinți iar Mărgan și Laslo au redus din handicap în minutele 57 și 58, scor 4-3, care s-a menținut apoi peste 20 de minute, însă tot liderul CSȘ Drobeta a avut ultimul cuvânt, în minutul 82, în urma unui corner, cu o lovitură de cap, etalându-și astfel superioritatea în jocul aerian.

Cu o garnitură masivă, omogenă și bine așezată în teren de Marian Brihac, apelând la juniori A în sezonul de absolvire, din generația 1997, precum și 3 de 1998, CSȘ Drobeta a mai adăugat o victorie unui bilanț în care s-a strecurat o unică remiză.

De partea cealaltă, cu juniori din 1998 și 1999 dar și un exponent al generației 2000, în persoana lui Patrick Peter, LPS Banatul a replicat prin 3 goluri, fără a evita însă eșecul.

LPS Banatul: Puiu – Bura-Coț, Maxim, Greu, Țenche (Duma) – Milcu, Laslo, Peter, Berivoiescu, Dan (Stanislav), Mărgan (Morar). Rezervă, portarul Găină.

Timișorenii mai au două jocuri în acest an, la debutul returului, în deplasare la CS FC Bihor Oradea și acasă cu CS FC Hunedoara.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.