LPS Banatul, triplu eşec la zero

LPS Banatul s-a înclinat la zero la finele stagiunii de toamnă în fotbalul juvenil republican, atât în Liga Elitelor U19 – Vest cât şi în Seria 5 a Campionatului Naţional FRF de juniori A şi B.

antet

Dublu eşec pe teren propriu, la juniori A şi B, astăzi, de la orele 12 şi 14.

Garnitura angrenată la juniori A s-a predat în inferioritate numerică, 0-4 (0-1) în etapa a XV-a a Seriei 5, cu CS FC Hunedoara, care a marcat de 3 ori în partea a doua, pe când elevii lui Florin Filip rămăseseră în 10 jucători.

Hunedorenii au deschis scorul în a doua parte a reprizei I iar gruparea de podium a exploatat în partea secundă minusul efectivului restrâns al timişorenilor. “Am reuşit o primă repriză excelentă ca joc, în care Hunedoara a deschis scorul după o greşeală personală, întâmplător, deşi trecea doar de două ori în terenul nostru. A avut un şut de la distanţă, expediat peste bară, şi golul. Noi ne-am creat 6 ocazii de gol, dar de 3 ori s-a scos de pe linia porţii, iar alte două mingi din 6 metri s-au scurs alături. După pauză am avut două accidentări şi s-a simţit. Fundaşul central Maxim n-a mai putut continua şi s-a văzut, echipa a căzut, primind 3 goluri. 35 de minute am continuat în 10 jucători, căci s-a accidentat şi Milcu şi n-am avut la dispoziţie decât două schimbări în câmp. Am avut bolnavi, accidentaţi, suspendaţi şi am fost nevoit să efectuez a doua înlocuire în debutul reprizei a II-a”, a spus Florin Filip.

LPS Banatul a pierdut cu 0-4 în alcătuirea Vicar (Puiu) – Bura-Coţ, Maxim (Stansilav), Greu, Brad, Laslo, Gaidoş, Milcu (Mihai), Dan, Berivioescu, Mărgan.

“Banatul”, învingătoare etapa trecută cu 3-0 la Oradea, a încheiat astfel turul plus cele 4 runde pe 2015 din retur cu bilanţul 12 6 2 4 25-19 20 puncte, în prima jumătate a ierarhiei cu 12 echipe în Seria 5 la juniori A.

*

Înfrângere la zero şi la juniori B, de la ora 14, LPS Banatul – CS FC Hunedoara 0-1 (0-0), gol survenit după o oră de joc în urma unei degajări, balonul oprindu-se în noroi, unde un luft timişorean i-a pus pe vizitatori în poziţie de reuşită.

Pe un teren desfundat, “Banatul” a fost superioară la posesia balonului însă jocul cu mingi lungi practicat de vizitatori a dat roade. Gazdele puteau egala în ultima fază dar “astăzi n-a avut să intre mingea în poartă”, conform remarcii antrenorului Sorin Badea.

Garnitura de 1999 a hunedorenilor s-a impus în faţa celei de 2000 a timişorenilor, la LPS Banatul evoluând Ionuţ Rus – Puiu, Baitz, Andrei Rus, Ştirbu, Mura, Stănilă, Branga, Gavrilă, Herţu şi Talpă, cu Croitoru şi Zeicu intraţi pe parcurs.

După ce începea etapa trecută cu brio parcursul returului în Seria 5 a juniorilor B, mulţumită unui 4-0 la Oradea, echipa juniorilor B de la Banatul a încheiat meciurile din 2015 cu o înfrângere acasă, având aşadar bilanțul 14 6 4 4 20-16 22 puncte.

*

Şi echipa “Banatului” implicată în Liga Elitelor U19 Vest s-a înclinat astăzi, de la ora 12, cu 2-0 (0-0) în fief-ul lui ACS FC Ardealul Cluj, care s-a desprins în minutele 65 şi 75, din faze fixe, o lovitură liberă şi un corner, în partida din etapa a XV-a disputată pe un teren bun, Victoria Someşeni.

LPS Banatul a trecut pe lângă deschiderea scorului prin oportunităţile create în repriza I pe contraatac, nefructificând 3 ocazii, dar a înregistrat al doilea eşec consecutiv la zero pe alte terenuri.

Profesorul Tiberiu Brîndescu a apelat astăzi la Voin – Nicorici, Titu, Maier, Muj – Buzan, Vlădic, Ciontu, Copoeru, Buda şi Andraş, iar pe parcurs şi la Neamţu, Fluture şi Toader, în vreme ce Slavici, Legradi, Imbrescu şi Ţenche au rămas pe banca de rezerve.

“Banatul” încheie a 12-a şi ultima stagiunea de toamnă în Liga Elitelor U19 – Vest, cu bilanţul 15 1 3 11 11-51 6 puncte, după 11 apariţii în tur şi primele 4 din retur.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.