Mama Mia, goluri la mijlocul reprizei a II-a și victorie în dauna clujencelor de pe podium

CS Nuova Mama Mia a obținut a doua victorie consecutivă la zero în grupa vestică a diviziei secunde de fotbal feminin, impunându-se cu 2-0 (0-0) acasă cu Olimpic Star Cluj, a treia clasată în Liga I – Seria II, după ce în urmă cu două săptămâni timișencele învingeau cu 1-0 la Ineu iar week-end-ul trecut au stat.

Fetele de la Nuova Mama Mia Becicherecu Mic

În această dimineaţă, de la ora 11, pe terenul din Becicherecu Mic, echipa locală a reuşit o victorie importantă în această etapă a XVI-a din liga feminină, în dauna celor de la Olimpic Star Cluj, cărora le-a administrat una dintre puținele înfrângeri din actualul campionat. Două succese cu cele de sub Feleac le obţinea CFR 1933 Timişoara, a cărei partidă din această rundă, derby-ul cu secund clasata Olimpia II Cluj, a fost amânat pentru 28 aprilie la ora 16, la patru zile după deplasarea alb-vișiniilor la Ladies Târgu Mureș.

După o primă repriză albă, jucată contra vântului şi cu mai multe ocazii ratate de gazde, în mitanul secund fetele timişene pregătite de Florin Pădurean au dat lovitura cu un nou succes după victoria din deplasare la Ineu. Cele două goluri au fost marcate de Melisa Şodincă, în minutul 68, după o preluare de la 9 metri și un şut pe jos, la o centrare perfectă de pe flancul drept a Andreei Betea, respectiv Raluca Cornea, trei minute mai târziu, cu un şut din marginea careului de 16 metri, la colţul lung, în stânga portarului Kadar, care a fost nevoită să scoată balonul din plasă pentru a doua oară.

Fluierul final al arbitrului Claudiu Gaitin a adus mare bucurie în tabăra celor de la Becicherecu Mic.

CS Nuova Mama Mia: Romina Bărbosu – Claudia Buză, Deiana Vuicin, Sorina Munteanu (min. 65, Teodora Tîrtea), Oana Stoianov, Melisa Şodincă, Nicoleta Mândruţ, Andreea Betea, Cristina Linus, Raluca Cornea, Silvia Usain.

Antrenor: Florin Pădurean.

Pe bancă: Andreea Marincu, Adla Codreanu.

Olimpic Star Cluj: Eniko Kadar – Andreea Bercheşan, Maria Mihali, Georgiana Lipotean, Sorina Zahan, Ana Filimon, Ioana Deac, Carmen Grosu, Rozana Lalotitic, Sorina Felejdean, Luminiţa Hoca.

Antrenor: Călin Barbu.

Pe bancă: Flavia Balasz, Mihaela Goja.

Florin Pădurean (antrenor CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic): ”Sunt mulţumit de rezultat, dar nu şi de jocul din prima repriză, când am ratat ocazii clare de gol jucând contra vântului. Dar în repriza a II-a am fructificat cele două goluri marcate, care ne-au adus o victorie meritată. Oaspeţii noştri de azi au cedat numai trei meciuri, două cu CFR. Felicit jucătoarele noastre pentru evoluţia foarte bună şi succesul în faţa unei echipe bune!”

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.