Man, al doilea lansat de Arad marcator la turneul de calificare pentru România U19, care iarăși pierde și e eliminată înainte de termen: 1-3 cu Norvegia în Olanda

Selecționata sub 19 ani a României și-a irosit șansele de intrare în Turul de elită al categoriei, din primăvară, încă înaintea încheierii turneului patrulater de calificare început joi în Olanda, unde, după ce a cedat cu 2-1 (2-1) gazdelor într-un meci în care deschidea scorul prin Adrian Petre în minutul 14, a pierdut și astăzi de la ora 16 în fața Norvegiei, cu 1-3 (0-1), ”tricolorii” egalând prin Dennis Man, un alt tânăr lansat de fotbalul arădean.

Dennis Man, introdus în teren în minutul 57 în locul lui Oaidă, care avea un cartonaș galben, a egalat la unu în minutul 68, servit fiind de Coman, dar Norvegia a preluat din nou conducerea pe final, 2-1 prin optarul căpitan Kristoffer Ajer, în minutul 86, apoi și șeptarul Magnus Grodem, introdus în joc în minutul 55, înscriind în minutul 90 din reluarea lui Saeter după cornerul lui Risa: 3-1.

Inițial, în minutul 14, fundașul central treiar Martin Ove Roseth deschidea scorul din corneul lui Saeter pentru selecționata U19 antrenată de Eirik Horneland.

Cu două înfrângeri în fața principalelor contracandidate din Grupa 2, derulată în Olanda, România și-a retezat practic șansele de a pătrunde în faza a II-a, Turul de elită, premergător turneului final UEFA U19 din 2017, din Georgia. Primele câte două clasate plus o ocupantă a locului 3 cu cel mai bun punctaj împotriva primelor două din totalul celor 13 grupe promovează în ”Turul de elită”.

România U19 (selecționer Costel Cernat): 1. Daniel Vlad – 2. Tiberiu Căpușă, 5. Alexandru Pașcanu, 13. Denis Ciobotariu, 3. Alex Negrea – 6. Răzvan Oaidă (14. Dennis Man; 57), 16. Vlad Dragomir – 8. Andrei Ciobanu, 10. Ianis Hagi – cpt., 11. Florinel Coman (7. Robert Grecu; 84) – 9. Adrian Petre.

Rezerve: 12. Andrei Udreanu – 3. Alex Negrea, 4. Constantin Dima, 17. Stephan Drăghici, 18. Marian Târșa, 15. Kilyen Szabolcs.

În celălalt meci al etapei a II-a în Grupa 2, Olanda – San Marino 4-0.

Clasament: 1. Norvegia 2 2 0 0 12-1 6 puncte, 2. Olanda 2 2 0 0 6-1 6p, 3. România 2 0 0 2 2-5 0, 4. San Marino 2 0 0 2 0-13 0. Marți, Olanda – Norvegia și România – San Marino. Primele două clasate sunt deja calificate la Turul de elită.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.